1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. HİSSEDEN HİSSE ÇIKARMAK
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

HİSSEDEN HİSSE ÇIKARMAK

A+A-

CHP HİSSELERDEN HİSSE ÇIKARIR MI?   
Türkiye’nin ekonomi dengesi ( o nedenle, bu sebeple  ) bozulmuş görünüyor. Fiyat artışları durmuyor, işten çıkarmalar artarken yatırımlar sekteye uğruyor… Paraya hükmeden çevreler paranın yönünü yatırımdan (inşaat, sanayi, ticaret…)  dövize ve faize döndürmüş gibiler. İşin uzmanları “bu durum reel ekonomiye vurulmuş bir darbedir” diyorlar.   
Suriye’deki, Iraktaki gelişmeler, Trump’ın tüm dünyaya adeta savaş ilan etmesi elbette sadece Türkiye’yi etkilemiyor tüm dünyayı sarsıyor. Diğerlerinden farklı olarak ülkemiz sadece döviz düşmanı ile değil hemen yanı başımızda oluşan büyük kaostan direk etkilenen bir ülke konumunda. Üstelik birçok terör örgütü de büyük devletlerin himayesi ve kollaması ile saldırılarını artırmış görünüyorlar. Tabi bizi dünya değil ülkemiz ilgilendiriyor.  
GÖZLER MUHALEFETTE LAKİN
Bu durum herhangi bir demokratik ülke de olsa gözler hemen muhalefete, özellikle de ana muhalefete çevrilir. Eğer ana muhalefet çalışkan, hazırlıklı, becerikli, göz dolduran bir parti ise oylar ona doğru yönelir. Türkiye’de durum böyle mi? Hayır. Niçin? Çünkü Türkiye’nin ana muhalefeti iç çekişmeleri, lideri ve “tarihsel bagajı” yüzünden bir türlü umut olamıyor. Bu sıkışmışlıkta bile alternatif olamayan bir ana muhalefetin en büyük zararı ülkeye ve vatandaşa. Vatandaşı, ( Vatandaştan sağ muhafazakâr yüzde yetmişi kast ediyorum) CHP nin bagajı ürkütüyor.
İş Bankasındaki hisseleri nedeni ile kamuoyunun önüne gelen CHP, yine (bence)yanlış bir tavır takındı.  Eğer bu günkü davranışlarının tersini yapsaydı, iktidar olmak için muhtaç olduğu yüzde yetmişlik kesimden kendisine yönelimlerin olduğunu görecekti. Ama hayır. CHP katiyen değişmiyor, asla kendi çevresinin dışına çıkamıyor. Bu da CHP den daha çok ülkeye zarar veriyor. Çünkü iktidardan bıkan vatandaş umut olarak bir liman aradığında, karşısında gördüğü CHP korunağı oluyor. Zayıf CHP limanı vatandaşın diğer limanları (MHP, İYİ PARTİ, DSP, SAADET…) görmesine de engel oluyor.  
CHP NE YAPABİLİRDİ?
CHP’nin  hisseleri konusunda aslında her şey söylendi.  CHP, “Parti olarak bizim maddi hiç bir  çıkarımız yok” dedi. “O gün başka parti olmadığından devlet=CHP olduğundan Atatürk bu hisseleri CHP ye verdi. Artık durum değişti.  Bu nedenle hisseler devlete devredilmeli…” denildi. CHP, “ Mustafa Kemalin vasiyetidir” mazeretine sığınarak bankadaki hisselerini hazineye devretmeyeceğini söyledi... Hâlbuki iktidara talip bir parti böyle mi yapar? “Gerekirse ülke için, devlet için her türlü fedakârlığı yaparız. Mademki İktidar bu hisseler meselesini istismar ediyor, mademki ülke ekonomisi sıkışmış, bu hisseleri hazineye devrediyoruz...” diyebilirdi. Demez, diyemez.
CHP VASİYETİN ARKASINA SIĞINAMAZ
CHP’nin “Atatürk’ün vasiyeti” söylemi Türkiye’de aynı mevzuda yaşanan diğer olaylarla çeliştiği için sağ muhafazakâr kesimde pek yankı bulmuyor. Neden? Çünkü CHP için tarihi şahsiyetlerin vasiyetleri bu kadar önemli olsaydı, Atatürk’ün vasiyeti için gösterdiği duyarlılığı Fatih’in Ayasofya ile ilgili vasiyeti içinde göstermesi lazımdı. Hâlbuki o günün şartlarında (iç ve dış şartlar  gereği) müzeye dönüştürülen Ayasofya için Fatih’in vasiyeti ortada duruyor. (Ayasofya meselesinin basit bir mesele olmadığı, bu günkü iktidar dâhil Türkiye’nin en güçlü sağ iktidarlarının O’nu camiye çevirememesinden belli değil mi? )   
Sonuç olarak tutarlı, çalışkan, milletin büyük çoğunluğuna hitap eden bir ana muhalefet olmadıkça bundan iktidar-muhalefet dahil hepimiz zarar göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.