1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Hız göstergelerindeki ilginç detay ortaya çıktı
Hız göstergelerindeki ilginç detay ortaya çıktı

Hız göstergelerindeki ilginç detay ortaya çıktı

Otomobillerin hız göstergesinin, aslında gerçek hızı göstermediği ortaya çıktı. Kullandığınız araçların hız göstergesi, gerçek hızınızdan daha fazlasını gösteriyor. Peki, otomotiv üreticileri bu uygulamayı neden yapıyor? İşte cevabı…

A+A-

Otomobillerimizi kullanırken, aracın yaptığı hızı göstergeden takip ediyoruz. Bu sayede aracımızın kaç kilometre hızla gittiğini görebiliyor, gerekirse hızımızı düşürüyor veya arttırıyoruz. Fakat otomobillerin gösterdiği hızın, aslında gerçek hız olmadığını biliyor muydunuz?

Evet, otomobillerin göstergesi, aracı gerçek hızından daha hızlı gösteriyor. Yani örneğin aracın ibresi 70 km/s hız gösterdiğinde, aslında gerçekte 64-65 km/s hızla yol alıyorsunuz. Esasen birçok navigasyon kullanıcısı da bunun farkında. Fakat birçok kişi neden böyle bir durum oluştuğuna anlam veremiyor.
Otomotiv şirketleri bu uygulamayı iki sebepten ötürü yapıyor:

1- Avrupa Komisyonu kararı

Avrupa Komisyonu kararına göre hiçbir aracın hız göstergesi, gerçek hızdan düşük olamıyor. Yani bir otomobil gerçekte 70 km/s ile giderken, ibrenin 70'in altında göstermesi yasak. Bu nedenle hız göstergeleri fabrikada bu duruma göre kalibre ediliyor ve arada kurtarma payı bırakılıyor. Yani kadranın gerçek hızdan düşük gösterme riskine karşın bu önlem alınıyor.
Söz konusu karar 75/443/EEC komisyon direktifi ve bu direktifin değişikliğe uğrayan 97/39/EC maddelerince alınmış. Bu direktife göre şu denklem oluşuyor:

0 ≤ v1 - v2 ≤ V2/10 + 4km/h

Bu formüle göre, aracının hız göstergesinde 180 km/h gören bir kişinin gerçek hızı aslında 160 km/h olabiliyor.

2- Otomotiv üreticilerinin kontrolü

Aslında bu madde de 1. maddeyle benzerlik gösteriyor. Yani Avrupa Komisyonu kararına göre aracın hız göstergesi, gerçek hızdan düşük gösteremiyor. Şayet böyle bir durum olursa ve olası bir kaza durumunda sürücü bunu kanıtlayabilirse, her türlü (kaza, trafik cezası vs.) gibi durumlarda üretici firmayı dava edebiliyor.
Örneğin hız sınırının 110 km/h olduğu bir yolda, 105 km/h hızla gitmenize rağmen, hız ihlalinden ötürü trafik cezası geldiğini düşünün. İşte bu durumda kurallara uygun gittiğinizi, aracın göstergesinin hatalı olduğunu kanıtlayarak üreticiyi dava edebilirsiniz.
İşte bu ve bunun gibi sebeplerden ötürü otomotiv üreticileri kurtarma payı bırakıyor ve aracın gösterge hızı, gerçek hızınızdan daha yüksek görünüyor. GPS ve navigasyon cihazları, aracınızın hızına dair daha doğru bilgiyi veriyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.