1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Hızlı Tren Ve Tiyatro
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Hızlı Tren Ve Tiyatro

A+A-

Bir söz vardır:
“Gidemediğin yer senin değildir.”
Türkiye’de zaman zaman demoğoji yapılsa da, artık her insan her zaman istediği yere er veya geç gidebilmektedir. Terör örgütü kontrol altına alınması ve “çözüm süreci” döneminde bu daha da rahatladı.
Uçak ile, tren ile, özel otomobil ile ve Otobüs firmalarıyla insanlarımız seyahat etmektedir. Ben şahsen Tren yolculuğunu, özel otodan da, uçaktan da çok seviyorum. Özellikle İstanbul yolculuklarımı son 10-15 yıldır çok acil işim, çok zorunlu değilse uçak yerine yataklı trenle yaptım. Hızlı tren yol yapımı nedeniyle tren severleri durduruldu veya aksadı. Bu dönem hariç.
Uçak elbette daha çabuk yolculuk için harika. Son yıllarda da Türkiye’nin hemen her vilayetine uçak seferleri yapılmaktadır. Allah’a sığınıp binip gidip geliyoruz. Yalnız benim canımı en çok sıkan şey, uçağa binme prosedürüdür. Hava alanına hareket saatinden en az 1 saat önce gitme zorunluluğu var. Ulaşım özel aracın yoksa sıkıntı. Bunun ötesinde girişte bir kontrol. İçeride bir kontrol. Yok satını çıkar, yok, gözlüğünü çıkar. Yok kemerini çıkar…
Çağımızda zamanın çok önemi var. Bir dakika bile bazı insanlarımıza çok gerekli ama, böylesi işlemler bize sıkıntı veriyor. Belki güvenlik için ama, yinede benim zoruma gitmektedir. Türkiye’de buna rağmen uçağa binmeyen insan pek kalmamıştır. Buda işin bir başka güzelliği.
Türkiye’de hızlı tren seferleri de Konya’mıza, Eskişehir’e, Ankara ve İstanbul’a başladı. Hızlı tren yolculuğunda da Türkiye’nin yarısına ulaşıldı.
Hızlı trenle ilk tanışan illerin başındayız. İlk hızlı tren yolculuğunu Türkiye’de Konya-Ankara arasında yaptım. Çok iyi, hızlı, modern, temiz ve rahat.
Geçtiğimiz günlerde de İstanbul’dan Konya’ya hızlı tren yolculuğum oldu. Eski tren istasyonu İstanbul’da Anadolu yakasında Haydarpaşa son nokta ve ilk nokta idi. Avrupa yakasında ise Sirkeci garı vardı.
Akşam biniyor. Odamama çekiliyor, kitabımı okuyor, pijamamı giyor ve uykum gelince de çekip kafamı yatıyordum. Bazıları sevmese de, beni tren anam kadar olmasa da güzel güzel sallayıp uyutuyordu. Üstelik trendeki odamda telefon konuşması da yapabiliyordum. Uçak böyle değil.
Konya- İstanbul hızlı tren istasyonu İstanbul’da Pendik’te. Buradan karşıya geçmek için yaklaşık 2- 2,5 saat lazım. Aynı şekilde dönüş içinde böyle. Elbette daha çabuk gidip-gelinecek güzergah vardır ama, birçok kişi ilk defa İstanbul’a gidiyorsa ya da, buradan ilk yolculuk yapıyorsa zorlanmaktadır. Elbette Uçaktan da, otobüsten de konforlu ve rahat ama, İnsanlar Pendik değil de, yine Haydarpaşa veya daha uygun bir yere istasyon istemektedir.
Birde benim dikkatimi çeken şey, Pendik’ten çıktıktan sonra tren hızlı tren değil de normal hızda devam etmekte ve Bozüyük ve bazı ilçelerde kısa da olsa durmaktadır. Bunlarda önlenmelidir. Eskişehir, Afyon gibi yerlere durulabilir.
Hızlı tren hattının daha iyileştirilmesi ve istasyonun yeni bir yere taşınmasıyla insanlarımız daha kolay yolculuk yapma imkânı bulacaklardır.
Burada birazda Dünya tiyatro gününden bahsetmek istiyorum. Dünya tiyatro günü kutlanıyor. Tiyatro büyük halk kitleleri için en büyük eğitim kaynağıdır. Göze- kulağa ve duygulara hitap eden tiyatro aynı zamanda toplumun da bir yansımasıdır. Konya’mızda Devlet Tiyatrosunu halkımıza seyredilebilecek, eğitimci oyunlar sahneye koyarken, hem yetişkinler, hem de çocuklar için oyunlar bulunuyor. Bunun yanı sıra özel tiyatro toplulukları da Konya’mızda zaman zaman sahne almaktadır. Devlet tiyatrosu oyunları özel tiyatro topluluklarına göre daha ekonomik. Görevliler ise insanlara olabildiğince yakınlık göstermektedir. Konya’da tiyatro seyircisinin sayısı da, kalitesi de giderek artmaktadır. Bu nedenle tiyatro severlerin ve tiyatro sanatçı ve yöneticilerinin haftasını kutluyorum.
 

Bu yazı toplam 256 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.