1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Hizmette Güç Tazelemek
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Hizmette Güç Tazelemek

A+A-

Bir hizmetin sürekliliği o hizmeti üstlenerek yerine getirmeye çalışan kimselerin güçlerini zaman içinde tazelemeleri ile mümkün olacağı muhakkaktır. Bundan dolayı da şimdiye kadar gördüğümüz, memleket hizmetlerine talip hükümetler zaman içinde nöbet değişikliğine gittikleridir.
Ancak bu değişiklik iki şekilde olur. Bunlardan birisi seçimle yapılan değişikliktir. Bu yolla yapılan değişikliği seçmen seçim sırasında verdiği oylarıyla belirler. Diğeri de yapılan seçimden sonra iktidar olan parti veya partilerin iktidarları süresi içinde yaptıkları değişikliklerdir.
2002 yılından bu yana, kısa bir dönem hariç, tek başına iktidar olmayı sürdüren Ak Parti de yeni bir seçimle veya iki seçim arasında bu değişikliği bu süre içinde yapa gelmiştir. İlk Başbakan Abdullah Gül Cumhur Başkanı seçilince yerine Recep Tayyip Erdoğan Başbakan olmuş; O, Cumhur Başkanı seçilince de Prof. Dr. Ahmet Davudoğlu, Parti Genel Başkanı sıfatıyla, Başbakan olmuştur. Bu değişiklikler yapılan genel seçimlerden sonraya denk gelmiş iken, geçtiğimiz günlerde Parti içinde yapılan bir Genel Başkan seçimiyle bu hükümet de değişmiş ve yeni bir Ak Parti Hükümeti kurulmuş ve iş başına gelmiştir.
Bu değişiklik ise seçmenin bir tercihi ile olmayıp Parti yetkililerinin kendi içlerinde gerçekleştirdikleri bir tercihin eseridir.
Dikkat edilirse böyle bir değişikliğe gidileceği duyulduğundan itibaren de her türlü yayın organında lehinde ve aleyhinde konuşmalar ve yazılar başlamış, devam etmiş ve hâlen de devam etmektedir.

Bu sebeple de bu konuda bizim de bir şeyler söylememiz uygun olacaktır, diye düşünüyorum. Gerçi ben siyasetin içinde hiç bulunmadım, ancak 1950 yılından bu yana yapılan seçimlere ve kurulan hükümetlere şahit oldum. Bu sebeple de benim yorumum bu çerçeve içinde değerlendirilmelidir.
Her şeyden önce şunu söylemem gerekir: Bilindiği gibi, görevinden ayrılan Başbakan Ahmet Davudoğlu, Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı zamanında O’na danışmanlık yapmış bir kimsedir. İş bununla kalmamış belli bir dönemde Dış İşleri Balkanlığı yapmıştır. Daha sonra da Başbakan olmuştur.
Bunun anlamı şudur: Bu iki şahsiyet birbirini fikir ve memleket yönetiminde yakından tanıyan ve dolayısıyla birbirine güvenen, söz ve tavsiyelerini değerlendiren kimselerdir. Binaenaleyh şu veya bu sebeple birbirlerine karşı gelecekleri düşünülemez. Hele hele bir konuda anlaşamamış olsalar dahi, birinin diğerine sırt çevireceği normal düşünen bir kimsenin aklına dahi gelmez.

Birbirlerine çok yakın, ancak yedikleri ayrı gider diye düşünülen ve böyle oldukları bilinen iki kişi arasında dahi, çok basit de olsa, bir konuda görüş ayrılıkları olabilir. Nitekim böyle bir durum aynı yastığa baş koyan, aynı kapta birsinin pişirdiği yemeği birlikte yiyen karı koca arasında dahi zaman içinde gözlenebilir. Ancak bu farklılıklar kişilerin birbirlerine sırt çevirip birinin ak dediğine diğerinin kara demesini gerektirmez.
Bu durumda, gerekli olduğu için olsa bile, kendisinin seçip görevlendirdiği bir Başbakanı ile arasında görüş ayrılığı doğdu diye bir Cumhurbaşkanı’nın O’nu görmezden gelmesi düşünülemez ve O’na kırılmaz veya kırgınlık dahi göstermez.
Başbakan Ahmet Davudoğlu için de aynı şeyleri söylememiz yanlış olmayacaktır.
Binaenaleyh, bu durumu bekleyen veya aralarına böyle bir fitne sokmaya çalışan kimseler boşuna beklerler, diye düşünüyorum.
Netice olarak şöyle söyleyebiliriz: Ak Parti’nin bugüne kadar belli bir kadro ile verdiği hizmet bundan böyle farklı bir ekiple devam edecektir, ancak bu devamın yürütüleceği kulvar farklı olabilecektir.

Bu düşüncelerle yeni Bakanlar Kuruluna başarılar diliyorum.

Bu yazı toplam 332 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.