1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Hoca Ahmet Yasevi anıldı
Hoca Ahmet Yasevi anıldı

Hoca Ahmet Yasevi anıldı

Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde gerçekleşen konferanslar, Ramazan döneminde de devam etti.

A+A-
Konuşmacı olarak Selçuk Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sinan Gönen “Türk Edebiyatında Ahmet Yesevi’nin Yeri” adlı konusuyla katıldı. 

Türkistan’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan Balkanlara kadar geniş bir coğrafyanın İslam’la buluşmasını sağlayan Hoca Ahmet Yesevi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO), 2016-2017 yılını Ahmet Yesevi yılı ilan etmesi ile birlikte birçok yerde programlarla anılmaya devam ediyor.
Tarihte bilinen ilk büyük Türk mutasavvıfı olan Hoca Ahmet Yesevi’ yi gelecek nesillere daha iyi tanıtmak amacıyla gerçekleşen bu konferanslara özellikle gençlerin katılımı
dikkat çekiyor. 

Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı da,  Hoca Ahmet Yesevi’yi layıkıyla anılması için, 2016 yılı içerisinde gerçekleşen konferanslara destek vermiştir. 
Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğünde gerçekleşen konferansta,  Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatı, kişiliği, eğitimi, eserleri, Tasavvuf üzerine görüşleri, Türk Edebiyatında ki yeri ve önemi anlatıldı.
Programa, Konya Vali yardımcısı Fahri Oluk, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Küçüködük ve çok sayıda davetli katıldı.
Program sonunda Konya Yazma Eserler Bölge Müdürü Bekir Şahin konferans hakkında kısa bir değerlendirme yaptı. Vali Yardımcısı Fahri Oluk ’un hediye takdimi ile program son buldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.