1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Hocalı ,Chp Ve Anayasa
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Hocalı ,Chp Ve Anayasa

A+A-
Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azerbaycanlı sivillerin Ermenistan'a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi.Saldırıda 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı hayatını kaybetmiştir.
Hocalı soykırımının 24. yılında hayatını kaybeden soydaşlarımızı rahmetle anıyorum.

+++                              +++                     +++

Yıllardır siyasilerin ağzında sakız oldu.
“Darbe anayasasını değiştirelim.”
Zaten mevcut anayasa “yamalı bohça” gibi.
Ak Parti hükümetlerinden öncede Koalisyon hükümetleri zamanında anayasa değişime uğradı.
Ancak henüz her şey tamam değil.

Osmanlı  İmparatorluğunun son dönemleri ile Türkiye Cumhuriyeti kurulmasından sonra  Türk Milleti hep anayasa ile uğraştı. Bir türlü bu işi halledemedi
.
Peki bugün için Anayasa değişikliğine gerek var mı?
Kimilerine göre “evet” ve hemen değişsin. Kimilerine göre ise “hayır,bu anayasa ile yolumuza devam edelim.”
Herkes kendi penceresinden baktığı zaman haklıdır.
Son genel seçimler öncesinde Anayasa komisyonu kuruldu ama, anlaşılan maddeler bile değiştiremedi ve seçim geldi çattı ve komisyon dağıldı.
AK parti’nin isteği üzerine ve eşit şekilde yeni bir komisyon kuruldu ama, kurulan komisyon  çalışmaya başlarken dağıldı veya  siyasi bir parti  masayı terk etti. Bunu yapan taraf ise CHP…

Bizde bir söz vardır :
Oynamaya niyeti olmayan gelin yerim dar” dermiş.
Mazeret üreten CHP zihniyeti yine devreye girdi. CHP’liler daha ilk toplantıda “Parlamenter sistemin esas kılınması” şartını öne sürerek Anayasa komisyonu masasını dağıttı.
Anayasa’nın ilk 4 maddesini tartışmayız, parlamenter sistemin devamını isteriz” diyen CHP’lilerin tavrı komisyonu dağıttı.
Başbakan Davutoğlu  “Ben anayasaların açık olması gerektiğini düşünüyorum. Anayasanın ilk 4 maddesine ben inanıyorum. Ama halkıma güveniyorum, kuracağımız sisteme güveniyorum. Aidiyeti kuvvetliyse bu maddeleri değiştirmeye ihtiyaç olmaz” demişti. Bu açıklamanın CHP tarafında bir yumuşamaya neden olacağını düşünmüştü.

Bence,CHP’nin bu  7 Haziran seçimlerine giderken HDP eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Seni başkan yaptırmayacağız” diye 3 kez tekrarladığı tek cümlelik grup konuşmasından bir farkı yoktur.

AK Parti, MHP ve HDP ile bir yol yürür. O yol tıkandığında AK Parti, anayasa çalışmasını parlamentonun gündemine taşır. Meclis’ten sonra bu işi millet gider gibi görünüyor ama HDP’nin de samimi olduğuna inanmıyorum. Burada son açıklamalara bakılırsa AK partiye bu konuda yardımcı olabilecek parti MHP’dir. Tabi ki MHP’nin de kurultay sorunu var. Buradan ne çıkacağı da önemlidir.
Zaten, Cumhurbaşkanı Erdoğan ne diyor, “Millete gidin, bakın millet size ne diyor. Haydi millete gidelim. Milletin verdiği karara da uyalım.”
Yani Anayasa süreci ve konusu bir süre daha bu ülkenin gündeminden çıkmayacak gibi. Birde son zamanlarda terörün tırmanışı bu konudaki çalışmalara büyük sekter vuracak gibi…
 
    
Bu yazı toplam 208 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.