1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Hoş Geldin 2014
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Hoş Geldin 2014

A+A-

Eskiden de bu kadar çabuk mu geçiyordu zaman. Aylar haftaları, haftalar günleri, günler saatleri bu kadar doludizgin mi kovalıyordu. Var dı herhalde. Olmasa; ''Baharı görmeden yaz geldi geçti'' şarkısı niye bestelenmiş olsun ki...
Acısıyla, tatlısıyla, kavgaları, gürültüleri, çekişmeleri ve inişli, çıkışlı günleriyle 2013 yılı geride kaldı. Klasiktir yeni yıl yazısı yazarken, yılın nasıl geçtiğini şöyle bir hatırlamaya çalışırız. Bence 2013 yılı sıkıntılı geçti.Savaşlar,darbeler,açılımlar,seçimler,
Masum insanların katledilmesi, Mısır ve Suriye’deki olaylar…
“Tuzu kuru” olanlar hariç ama, bence 2013 yılı zor ve kötü geçti.
Türkiye ve Türk halkı bir sınavdan geçiyor. Yılın son ayının ortalarında çıkartılan aslı var, yok olan yolsuzluk iddiaları ve yaşananlar…
Sonuç ne getirecek belli değil ama, Türkiye’de çok şeyi ters düz etti ve Türk halkı bence çok şey kaybetti.Ama ne yapalım ki, yaşanması gerekenler yaşanacak. Bunun önüne kimse geçemez.
Ya 2014 yılı nasıl geçecek?
Gaipten ve gelecekten sadece Allah bilir. Ancak tahminler ve görüntüler pekiyi değil. Bakalım bu yılda ömrümüz olur, yaşarsak neler göreceğiz. Erdal Atabek yazısında diyor ki : “Bana yalan söyle yeni yıl.
Her şeyin daha iyi olacağını söyle. Bütün sıkıntıların geride kalacağını, şu yaşlı 2013 ile üzüntülerin biteceğini, gelecek günlerin çok parlak olacağını söyle bana ne olur. “ Bende bu dileğe katılıyorum.
Biz yalana alışığız yeni yıl.
Başımızdakiler yıllardır bizi yalana alıştırdı. Biz de yalanla yaşamaya alıştık.
“Bak gelirimiz arttı” diyorlar, inanıyoruz. Bizim gelirimiz artmıyor ama olsun, demek ki artmış diyoruz.
“Memlekette demokrasi var” diyorlar, inanıyoruz. Ortada öyle bir şey görmüyoruz ama olsun, demek ki varmış diyoruz.
“Adalete teslim ettik” diyorlar, inanıyoruz. Ortada adalet görünmüyor ama olsun, demek ki varmış diyoruz. “Yalan da olsa söyle, hoşuma gidiyor” lafı bizim icadımızdır. Biz hoşumuza gitmeyen gerçeğin yerine yalanlar dinlemeye bayılırız. Yalanı çok severiz. Yalan dinleriz, yalan söyleriz, yalandan seviniriz, yalandan üzülürüz. Yeni yıl, bana yalan söyle.
Yalan söyle ki, bu memlekette kendimi mutlu hissedeyim. Yalan söyle ki, bunca ahlaksızlığı ahlak sanayım. Bilir misin yeni yıl, yalanların renkleri vardır.
Beyaz yalan, güya zararsızdır. İnsanı sıkışık durumlardan kurtarır.
Mavi yalan vardır, sonsuz aşkın sadakatini söyler.
Pembe yalan vardır, geleceğin çok güzel olacağı avuntusunu dile getirir.
Kırmızı yalan vardır, can yakar, arkadan vurur.
Kara yalan vardır, kara çalar.
Eflatun yalan vardır, birisine kendini hoş hissettirir.
Sarı yalan vardır, insanları birbirine katar.
Sen bana hepsinden söyle yeni yıl.
Sakın bana gerçekleri söyleme. Ağır gelir, kaldıramam.
Her toplumun kendi yeni yılı var elbette. Maya,Gregoryen, Roşaşana, Jülyen, Hicri, Milâdî ve Nevroz takvimleri insanlığın zaman yönetimini sağlamaktadırlar. Bütün yazılı ve sayılı kültürü erken öğrenmiş toplumların hayata yeninden başlamak anlamına gelen takvim ve yeni yıl kutlaması etkinlikleri bulunmaktadır. Bu anlamda yeni yıl bir yenilenme ve geçmişle muhasebeleşmek açısından önemsiyorum.Ben kendi kendimle her yıl hesaplaştığım ve kendimi sorgulama ve geleceğe yönelik beyin egzersizi ve kurgumu oluşturma fırsatı vermesi nedeniyle de önemserim.
Yeni Yıl Umutla Girelim. Ancak ufku karanlık görmekteyim. Mutluluk, insan gibi yaşamak doğal olarak hakkımızdır. Ölçülü ve sorumlu olmak koşullu ile yaşamı doyasıya yaşamak herkesin hakkıdır.
Ancak maalesef her yeni yıla girerken birçok kişi, özellikle büyükşehirlerde mağazalar, vitrinler NOEL baba süsleriyle donatılmaktadır. Hatta öyle ki, NOEL baba kıyafetiyle dolaşan zavallıları görüyorum. Milletlerin hayatında Kültür emperyalizminin ne demek olduğunu biliyorum. Kültürümüzü yozlaştıran bu tür alışkanlıklardan arınmamız lazım. Eğer ilim adamlarımızın dediği gibi Milletler kendi kültürleri üzerine yükseliyorsa bizim Noel baba ile ne ilgimiz var? Biz neden Hıristiyan Batı’nın gelenekleriyle yatıp kalkalım?
O halde, başta sağlık olmak üzere, insanların daha çok okuduğu, daha çok bilinçlenerek aydınlandığı, insanların bir birine ötekisi diye bakmadığı, ayrışmadığı, bir birini daha iyi dinlediği ve anladığı, çevre bilincinin geliştiği, doğanın daha çok korunduğu, her alanda sürdürülebilirliğin sağlandığı bir yıl dileğiyle.Yeni yılınız kutlu olsun.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.