1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Hoş Geldiniz Başbakanım
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Hoş Geldiniz Başbakanım

A+A-

Konya belki de Cumhuriyet tarihinin en muhteşem, en coşkulu ve en heyecanlı mitinglerinden birisini bugün yapacak.
Nedeni belli.
İster partili olun, ister partisiz olun Konya’nın bağrından çıkmış, Konya’nın yetiştirdiği bilim adamı, siyaset adamı profesör Dr. Ahmet Davutoğlu’nu Başbakan olarak Konyalı kucaklamalıdır.
Belki daha önceki görevlerinden olan Dış İşleri Bakanlığı dönemindeki icraatlarını eleştirebiliriz. Mutlaka insan olan yerde hatalarda olacaktır. Ancak artık yeni bir dönem, yeni bir görev ve yeni bir misyon ve anlayışla Başbakanımız olan Ahmet Davutoğlu’nu benim görüşüme göre kucaklamak alkışlamak bir Konyalı Milliyetçiliği ile alkışlamak gerekir.
Belki bazı kimseler bu yazımın altında bazı şeyler arayabilir. Benimde taraf olduğumu düşünebilir. Ancak Şemsi Tebrizi’nin bir sözüne sığınmak isterim.
Muhterem kişi aynen şöyle diyor :
“ Bizi bilenler bilir, bilmeyenlerde kendi gibi bilir.”
Konya Selçuklu Devleti döneminde ve Selçuklunun başkenti olarak çok önemli insanlar çıkarmış ve insanlığa hizmet etmiştir.
Yine Osmanlı döneminde Konya’dan çok önemli kişilikler çıkmıştır. Bunları merak edenler tarih sayfalarına bir göz atarsa görebilirler. Cumhuriyet dönemi ve bu dönem içinde de Konyalıya hizmet eden, aldığı oyun hakkını veren, Konya için çalışan isimler zikredebiliriz.
Burada ayrı ayrı isimler yazıp da, unuttuklarımızı üzmememiz gerekir. Ülkemize, Konyamıza hayırlı hizmetler vereni takdir etmemiz gerekir.
Konya Cumhuriyet tarihinde üç başbakan çıkardı. Bizim yaşımızda olanlar bilir. Bunlardan birisi o zaman Konya’ya bağlı olan Ermenekli Prof. Dr. Sadi Irmak, daha sonra koalisyon döneminde prof. Dr. Necmettin Erbakan ve şimdi de Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu.
Son dönemi iyi değerlendirmemiz, bu insanın değerini bilmemiz gerekir. Oy vermesek te, “uzayan kol bizden olsun” mantığı ile bakmamız gerekir.
Bugün saat 17.00 de Şehir Meydanında Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nu alkışlamak gerekir. Davutoğlu Başbakan olmasıyla birlikte en doğal olarak Konyalı hemşerilerine teşekkür edecektir. Bunun için ilk ziyaretini buraya yapıyor. Bizde ev sahipliğimizi yapmamız gerekmektedir. Yalnız gerek emniyet güçlerine, gerekse diğer görevlilere ricamız Konyalıyı sıkıntıya düşürmeden, trafiği aşırı sıkmadan bir yönetim göstermeleridir.
Yapılacak törenlerde Konyalı rahatça Başbakanını alkışlamalıdır. Sevgisini göstermelidir.
Elbette Konyalının da Başbakan Ahmet Davuoğlu’dan istekleri olacaktır. Bunu ilgili ve yetkililer kendisine iletecektir.
Yazımı yine Şemsi Tebrizi’nin bir sözü ile bitireyim:
Tebrizi diyor ki:
Güzel bir gülü,
Güzel bir geceyi,
Güzel bir dostu herkes ister.
Önemli olan gülü dikeniyle,
Geceyi gizem ile,
Dostu tüm derdi ile sevebilmektir.
Biz Başbakanımızı sevelim. O da bize sevgimizin karşılığını versin. Konya’mız ve Türkiye’miz gelişsin. Başbakanımız hoşgörü kenti, Konyamıza, evinize hoş geldiniz.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.