1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. HÖŞGÖRÜSÜZ BİR MİLLET OLDUK
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

HÖŞGÖRÜSÜZ BİR MİLLET OLDUK

A+A-

Türkiye’de nüfus artışı küçük değil.
Bir zamanlar aman nüfusu kontrol edelim diyorduk. 
Bugün geldiğimiz noktada ise evlilikler sonrasında çocuk sayısının 2-3, hatta 4 olmasını ister olduk.
Gelirimiz belli,
Giderimiz de belli.
Bir taraftan ise  ülkenin savunmasına harcanan paranın, terör ile yapılan mücadelede giden milli servetin haddi ve hesabı yok gibi.
Kim ne derse desin,
İşsizlik var,
Pahalılık var.
Gelir düzeyi çok düşük, büyük kitleler var.
İsraf var.
Lüks yaşam isteği zirvede.
Kimse halinden, işinden memnun değil.
İnsanlarımız hoşgörüsüz.
Sokakta, çarşıda, yolda belde hiç yoktan kavga, hatta yaralama, öldürme olayları var.
Ahlaksızlık hat safhada.
Bir birimize sevgi ve saygı içinde yaklaşamıyoruz.

Bireysel silahlı olayların yüzde 60’ın üzerinde arttığı görülüyor.

Yapılan araştırmalara baktığımızda  Türkiye’de kayıtlara giren 2017 yılında 3 bin 494 bireysel silahlı olay yaşanırken 3 bin 529 kişi yaralandı, 2 bin 187 kişi yaşamını yitirdi. Bu sayılara bakıldığında 2017 yılındaki silahlı olay sayısı bir önceki yıla göre yüzde 28 ,son üç yıla bakıldığında ise yaklaşık yüzde 61 arttığı görülüyor.

Ajans Press, 2017 yılına ait bireysel silahlanma olaylarını ve medya yansımalarını incelediğine göre ,2017 yılında 3 bin 494 bireysel silahlı olayda, 2 bin 187 kişi öldürülürken birçoğu ağır 3 bin 529 kişi de yaralandığı görülüyor. Yaşanan olayların yüzde 40,70'i her çeşit tüfekle, yüzde 35,37'si tabancayla, yüzde 20,58'i kesici aletlerle yaşanırken, yüzde 3,32'si beylik silah yüzde 0,03'ü de dinamitle gerçekleşti.

2017 Şiddet ve Cinayet Haritası'nda, ölüm ve yaralanma rakamlarına bakıldığında, İstanbul 245 ölüm, 316 yaralıyla ilk sırada yer aldı. Onu 123 ölüm,195 yaralıyla Adana takip ederken, üçüncü sırada 114 ölüm, 91 yaralıyla İzmir takip etti. Yaşanan olay sayısına göre incelendiğinde ise; yine ilk sırayı 351 olayı İstanbul alırken, 201 olayla Samsun, 165 olayla Adana, 152 olayla Antalya, Ne yazık ki, huzur kenti diye bildiğimiz ve konuştuğumuz 145 olayla Konya en çok olayın yaşandığı diğer iller olduğu görülmektedir.

PRNet’in gerçekleştirdiği medya incelemesinde silahlanma ve silahlı olaylarla ilgili haberlerin, son üç yıl içerisinde artışa geçtiği belirlendi.2015 ve 2017 yılları arasında toplam 9 bin 273 silahlı olay haberi tespit edildi. Bireysel silahlanma ile ilgili, 2015 yılında 2 bin 175 olan haber sayısı, 2016 yılında yaklaşık %25 artışla 2 bin 721 olarak belirlendi.2017 yılında ise bir önceki yıla göre % 28, 2015’e kıyasla yaklaşık % 61 artışla 3 bin 494 bireysel silahlı olay medyaya yansıdı.
Bölge ve iller bazında inceleme yapıldığında, nüfus yoğunluğu ve sanayinin olduğu kentlerin yer aldığı Marmara Bölgesi’nde en çok suçun İstanbul’da yaşandığı görüldü. Karadeniz Bölgesi’nde en çok olay Samsun’da yaşanırken,Akdeniz Bölgesinde liderliği Adana, Ege Bölgesinde İzmir aldı. İç Anadolu’ya baktığımızda en çok olay Konya’da olurken Güneydoğu Anadolu’da her geçen gün artan olay sayısıyla Gaziantep, Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise Malatya lider oldu.Bireysel silahlanma ile ilgili tüm Türkiye’de çeşitli olaylar yaşanırken tek olay olmayan şehir Karadeniz’den Bayburt olarak kayda geçti.
Dileğimiz odur ki, kavgasız, gürültüsüz ve bir birimize hoş görü ile bakabilecek bir ortam olmasıdır.  Şimdi basit yada basit olmasın  yapılan kavgalar,.tartışymalar sonrasında kimin eline ne geçmektedir, neyi paylaşamıyoruz şu fani dünyada…
Yazımı  merhum MURAT GÖGEBAKAN’IN  yazdığı küçük bir  anektod ile bitireyim. Gögebakan diyor ki:
Ayak izlerimin gönül izlerine karıştığı, sizce hastane, bence mükâfatın ödül hanesinde adımlarken geceleri çaresizlikten çare arayan iniltileri dinliyorum. Ve inanın bu acıların bir fazlasını ben çekiyorum yüreğimin ta ki en derinliklerinden!
Ve “Allah sabır versin inşallah” diyor geçip gidiyorum gecenin sessiz koynuna doğru…Aşk arıyorum… Aşk kokmak, Aşk yaşamak, Aşk'la mükâfatlanmak istiyorum.Ve bir kez daha Mecnun olup yanarken Yunus olup kendi odunumu taşıyorum ödül hanesindeki gönül haneme doğru.
Ve sonra Eyyub'u düşünüyorum!
Utanıyorum kendimden.
 Keşke bana da onun yaşadığının binde birini verseydi Allah-u Teâlâ…
Keşke bende çekebilseydim.Keşke bende o sabra nail olabilseydim.
Ve keşke o sabırla çıldırtabilseydim bir dakikada olsa şeytanı.
Ve arkasından diyebilseydim tüm insanlara: Sevin! Sevin ki sevilin!
Ve Aşk mükâfatının ödül hanesinden bir gece geçerken odalarından “inlemeyin dostlar, inlemeyin, sevinin” diyebilseydim. Keşke gösterebilseydim onlara neler kazandıklarını.

Bu yazı toplam 353 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum