1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Hükümet Kuruldu
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Hükümet Kuruldu

A+A-

Türkiye Cumhuriyet tarihinde 62. Hükümet Başbakan ve AK parti genel Başkanı, hemşerimiz Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından kuruldu. Yeni hükümet görevine başlayacak. Yasal süreç içinde güvenoyu alıp,yoluna devam edecek.
Başbakan Vekili Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunduğu yeni kabineyi açıkladı. 5 yeni isim kabineye girdi. Yeni kabinede kamuoyunda tartışılan isimlerden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu oldu. Bu göreve getirilecek isimler arasında adı geçen MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a ise kabinede görev verilmedi. Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Emrullah İşler ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'yı yeni kabineye almadı.
Hemşerimiz, Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu yeni hükümeti yaklaşık 8 ay sonra yapılacak olan genel seçimlere kadar götürecek.
Davutoğlu Başbakanlığındaki yeni hükümetin güvenoyu sıkıntı bulunmamaktadır. Ancak dünde yazdığım gibi Türkiye içte ve dışta büyük sıkıntılar ve problemlerle karşı karşıya. Bunları burada yeniden sıralamanın bir mantığı olmadığını düşünmekteyim.
Yeni Cumhurbaşkanı, eski Başbakan Recep Tayip Erdoğan ‘ın başbakanlığı dönemindeki kabinede önemli değişikler var gibi görünüyor. En çok merak edilen Dış İşleri Bakanlığına Cevdet Çavuşoğlu getirilmesi, Başbakan yardımcılığına Numan Kurtulmuşun getirilmesi dikkatleri üzerine çekti görünüyor.
62. hükümet bence çok değişikliğe uğramamıştır. Eski Başbakan R. Tayyip Erdoğan döneminin bakanlarının büyük bölümü koltuklarını korumaktadır. Yine hükümetin programı mecliste okununca daha açık görülecektir ki, Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu hükümetin programı 61. Hükümet programından çok farklı olmayacaktır. Hatta biraz itici bile olsa paralellik gösterecektir.
Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun genel başkan seçilmesinden sonra yaptığı konuşmalara dikkat edilirse, Anayasa değişikliği için çaba sarf edilecek ve seçimlerde bu çoğunluğu sağlamak için milletvekili sayısı çıkartılmaya çalışılacak.
Yine bir başka önemli konu da, 61. Hükümet ve özellikle eski Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın ısrarla üzerinde durduğu “Paralel yapı” ile mücadele sürecektir. Bu sürecin nasıl bir boyut ve şekil alacağı da merak konusudur.
Eski Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül’ün ise hükümet dışında ve Ankara’dan uzak tavırları dikkatle izlenecek. Gerçi yeni Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan” Abdullah Gül kardeşimin tecrübelerinden ve birikimlerinden faydalanacağız” demesine karşın Abdullah Gül’ün yeni bir söz söylemesi di kafaları karıştıracak gibi görünüyor. Gül bundan sonra sanırım bir süre bazı şeyleri izleyecek ve daha sonra rotasını ve çalışma takvimini belirleyecek.
3. dönemi dolduran ve daha öncede kendi ağzından yeni dönemde meclis dışında kalacağını ifade eden Bülent Arınç’da kabinenin sessiz, ancak ne yapacağı merak konusu olan insanlardandır.
Kısacası yeni hükümet seçime kadar ülkeyi düzlük içinde götürürken, ekonominin rotası da gelecek günlerde belli olacaktır.Yeni hükümetin ülkemize, milletimize ve Konya’mıza hayırlı olmasını diliyorum.
 

Bu yazı toplam 178 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.