1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Hükümet Nasıl Olacak ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Hükümet Nasıl Olacak ?

A+A-

Ve seçimler bitti.
Şimdi yine toplantılarda, kulislerde ülkenin geleceğinin ne olacağı tartışılmaya başlandı.
Halkımız 7 Haziran’da ülkeyi idare edenlere ve edecek olanlara gerekli olan mesajı verdi. Bunu tüm partiler kendi kurullarında değerlendirecektir.
Siyasi partiler demokrasinin vaz geçilmez unsurlarıdır. Partiler ve siyaset ülke için yapılıyorsa, bunu da parti yöneticileri yerine getirmelidir.
Her seçim sorun varsa buna çözümü de birlikte getirir. Görülen odur ki, Türkiye’de ilk ortaya çıkan tablo koalisyondur. Ben dünkü yazımda da belirttiğim gibi, bu koalisyon milli mutabık koalisyonu olmalı. Ülkede sıkıntı yaşanmadan, kırılıp dökülmeden, kemside kendi politikalarından taviz vermeden, ancak asgari müşterekte birleşerek bir hükümet kurulmalıdır. Ülke hükümetsiz bırakılmamalıdır.
Benim hesapların doğru ise, siyaset bilimcilerin tespitleri doğru ise eğer bu baraj sistemi olmasaydı ve bu sistem dışında seçime gidilseydi AK Parti yüzde 40 oy ile yine iktidar olurdu. Aynı şekilde HDP’de bu kadar oy ile bu kadar milletvekili çıkartamazdı. Bugün HDP yaklaşık olarak MHP’den yüzde 3 daha fazla oy almasına karşın, HDP ile aynı sayı ile Mecliste temsil edilmesi doğru bir sistem olmadığını düşünmekteyim.
Şimdi ne olacak denirse, görülen odur ki, ilk deneyim koalisyon hükümeti olacak gibi görünüyor ama, kim kiminle nasıl koalisyon kurar bunu birlikte izleyeceğiz. AK Parti bu oluşumdan kaçamaz. Çünkü AK Parti’nin ülkeyi yönetme sorumluluğu ve bilinci var. Ancak sıkıntı şurada yatmaktadır. Seçim öncesi propoğanda döneminde liderlerin en ağır şekilde, şeref ve haysiyete kadar indirgenen sözlerinden sonra bu insanlar nasıl aynı masa etrafında toplanacaklar? Bunu merak ediyorum ama, yine belirtmek gerekirse AK Parti lideri, başbakan Ahmet Davutoğlu birkaç istisna hariç yinede makul konuşmalar yaptı. CHP ve HDP, hatta MHP birbirlerine pek belden aşağı vurmadılar.
Bu seçimlerin muhalefet partileri açısından bir hedefi vardı. AK parti’ye bu seçim sonrasında kendi başına hükümet kurdurtmamak. Bunu gerçekleştirdiler ama, kimse kusura bakmasın, muhalefet partileri propoganda döneminde AK partiyi hedef almalarının yanında esas olarak Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ı hedef aldılar. Oluşturulan iç ve dış güçlerle de bunu başardılar görünmektedir. Benim kanımca Erdoğan işin içine bu kadar sokulmasaydı, sanırım Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki AK parti bu kadar büyük oy kaybı yaşamazdı.
Halkın tercihi ortadadır. Şunu unutmamak gerekir ki, bizde bir söz vardır:
“Yiğit düştüğü yerden kalkar.”
Bu seçim öncesi çalışmalarda AK parti’nin bir yanlışı da son 1,5- 2 yıldır “Bize darbe yapacaklar” aciftesiydi. Bu acifte bu kez tutmadı.
AK parti gündem daha önce gündem belirliyordu. Bu seçimlerde günden belirleyemedi ve muhalefetin yapay gündemlerini arkasına düştü. Onlara cevap vermekle zaman geçirdi. Buda seçimi kaybettiren nedenlerden birisidir.
Seçim tablosuna baktığımızda CHP’nin oyu artmadı. Geçen dönemdeki oy oranındadır. MHP her ne kadar yüzde 3 civarında oy artışı sağlasa da çok başarı sayılmaz. MHP 2 binli yıllardan beri kemikleşmiş oyunu alabildi.
AK partiye karşı olanlar HDP’yi “Koçbaşı” olarak kullandılar ve bunda da başarı sağladılar. Seçimin buna rağmen tek galibi ve zaferini HDP kazanmış oldu.
Şimdi bir şey daha belirtmek gerekirse, Konyalı düşen oy oranına rağmen eski vekil konumunu korudu. Ancak AK partililerin zafer kazanmışçasına konvoy yapmaları bir akıl tutulması diye düşünmekteyim. Yenilen, eski gücünü kaybeden bir kimse veya kurumun böylesi bir icraatın içinde olmasını anlamış değilim. Şimdi yapılacak şey Yüzde 50’ler civarında olan oyun yüzde 40’lara inen bir partinin en üst düzey yöneticisinden, en alt düzeydeki yöneticisine kadar oturup, şapkalarını önlerine koyup nedenlerini araştırma zamanıdır.

 

Bu yazı toplam 102 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum