1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. HÜKÜMETİN EĞİTİM KARNESİ - II
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

HÜKÜMETİN EĞİTİM KARNESİ - II

A+A-

Eğitim sistemimizde ki noksanlardan bahsetmeye devam ediyorum. Bu hususların uzmanları tarafından da takip edilerek yorumlandığından kuşkum yok. 
Eğitimde saygısızlık gerçeği hayatımızın her alanını kapsamış. Başta ev ahalisinden tutun da her evin başköşesini işgal eden televizyon ve hemen her evde bulunan hatta ceplerimize kadar giren internet ile saygısızlık sosyal medyada da en zirveye ulaştı. Siyasetçilerin ağızlarında, ailelerin merkezinde, okullarda, meydanlarda!
Artık saygısızlık sadece genç nesle ya da çocuklara özgü de değil, milletçe bunu kültür olarak benimsedik. İşin daha vahim yönü ise yaşanan onca olumsuz gelişmeyi normal karşılar hale gelmişiz. Nefsanileştirmişiz. Çoluğuna çocuğuna saygı adına öğretmenin basit bir azarına dahi tahammül edemeyen velilerin ağızlarını açıp ta çocuklarına edepli olmaları yönünde en ufak telkinde bulunmaması ne kadar acıdır. Hepimiz saygısız davranışları kanıksamış gibi görünüyoruz. Saygısız konuşmalar normal hale gelmiş, kimsenin de tepki gösterdiği yok! 
Bunun sonu nereye kadar bilmiyorum ama hükümetin bu hususta yapıcı bir adım atabildiğini de düşünmüyorum.
Öğretmenler çaresiz bir vaziyette öğrencilerin tüm davranışları karşısında sus pus olmuş. Ders zili çaldığında sınıfa değil de kâbusuna gidiyor sanki. Karşısında evladı yaşında ki çocuklarda zerre kadar saygı kalmamış. En küçük uyarısında akla zarar bir laf işitme korkusundan sesini çıkaramıyor. Çocuğa değil fiske vurmak laf söylemekten bile korkuyor. Bizim zamanımızda istiklal marşına geç kaldık diye hatırı sayılır bir sopayı avuçlarımıza yalatmadan sınıfa giremezdik. Ama inanın sevgi ve saygıyı bilirdik. Her şeyden önemlisi haddimizi bilirdik.
Bugün küçüğünden büyüğüne, esnafından, çiftçisine, milletvekilinden, bakanına, öğrencisinden öğretmenine, amirinden memuruna, işçisinden ustabaşına, imamından cemaatine kadar tüm katmanlarımızla benliğimizi kaybettik, saygıyı kaybettik. Okullarımızda fikri hür vicdanı hür ama tamamen aksi yönde hür bir neslin varlığını kabul ederek hemen önlem almak zorundayız. 
Acı ama bir gerçeğe daha temas etmekte yarar görüyorum. 
Ak Parti’nin belki de başarı noktasında en zayıf kaldığı nokta eğitim sisteminin henüz oturmamış olması karşımıza gelecektir. 
Evet, sistem bir türlü oturtulamadı. Hemen her eğitim öğretim yılında öğrencilerimizin önüne yeni sistem birer dayatma gibi konulduğu için ve anladığım kadarıyla istişareye de yeterince önem verilmediğinden olsa gerek eğitim alanında hep ileri adım atacakken geriye doğru gittik. 
Buradan yazdığım eğitimle alakalı tüm yazılarımda ısrarla bu hususun üzerinde durdum. Hala aynı yönde yazılar karalamaktan ben bıktım usandım, ama eğitimin başına atanan sevgili bakanlarımız şu hususa net bir çözüm getiremediler.
Eğitim ancak istişareyle çözülür. Yanlı ve kasıtlı olmayan farklı siyasi ve akademik görüşlerden bir araya getirilen heyet kanalıyla bu hususta bir çıkar yol bulunabilirdi. Ama maalesef aradan geçen yıllara rağmen halen bulunamıyor. 
Anladığım kadarıyla bunda da bir dayatma mantığı rol oynuyor. Birinin gösterdiği işaret takip edilerek öğrencilerimizin geleceğe atacakları adımlarında nahoş bir takım çalışmalar yüzünden eğitim sistemimiz tökezlemeye devam ediyor.
Burada eğitim sisteminden bahsediyoruz. Öncelikle eğitime önem vermek durumundayız. Öğretim, eğitim konusu çözüldükten sonra kendiliğinden dilenen noktaya ulaşacaktır.   

Bu yazı toplam 1014 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum