1. YAZARLAR

  2. Erol Kutlu

  3. Hükümetin kamu spotu çalışması
Erol Kutlu

Erol Kutlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Hükümetin kamu spotu çalışması

A+A-

Dün akşam daha çok gençlerin vakit geçirdiği bir mekanda oturmuş çay içerek günün yorgunluğunu atıyorum. Yan masaya ikisi kız üç genç geldi. Bir süre sonra konuşmalarına kulak vermek zorunda kaldım. Muhabbet dikkatimi çekmişti.

Delikanlı arkadaşlarına birkaç gün önce kapının çaldığını ve kapıyı açtığında birkaç kadınla karşılaşıyor. Kadınlar delikanlıya “Burada bir öğretmen kız oturuyormuş ona bakmaya geldik” diyor ve kızın fotoğrafını gösteriyorlar. E tabi bizim delikanlı durur mu hemen kadınları kovuyor ve bombayı patlatıyor. “Kadınlar görücü geliyor ama kime geldiğini bilmiyor. Varmış diyerek kapıyı çalışıyor ve yine kapı kapı geziyorlar”

Biz millet olarak yeryüzünde diğer topluluklara nazaran biraz farklı özellikler taşırız. Bunlardan biri de etrafımızda ne kadar bekar kız veya erkek varsa onları evlendirmek. Hemen hemen bütün mahallede mutlaka evlendirme dairesi gibi çalışan teyzeler mevcut. Bu çalışma ekibi anne babadan daha çok düşünüyor gençleri. Falancının bi kızı varmış filancının bi oğlu varmış…

Kısaca sokakta yani toplumda bir evlendirme merakı var. Bunu da paraya çeviren akıllılar var. Kim bunlar. Ana akım medya dediğimiz ulusal televizyon kanalları. Evlendirme programları adı altında çöpçatanlık hizmeti her eve girmiş durumda. Merak etmeyin ben işin bu kısmını eleştirmeyeceğim. Bu konudan bıktığınızı biliyorum. Halkımız yeteri kadar eleştiriyor zaten.

Ben kendimi ve sizi eleştirmek istiyorum. Halk olarak her fırsatta yerden yere vurduğumuz evlendirme programlarını biz bizzat kendimiz yazıp çizip oynamıyor muyuz? Bazı kanallar reyting yani para kazanma uğruna meşru olarak gözler önüne seriyor. Şu sakın unutmayın halk ne isterse ana akım medya ekranlara onu taşır.

Evlendirme programlarını sunanların aldığı paralar yine medyaya yansıdı ve büyük toplum tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Klasik bir laf vardır. İstemiyorsan izleme kardeşim diye. Hem izliyorsun ve o kişilerin milyon TL almasını sağlıyorsun hem de eleştiriyorsun. Sen izlediğin için büyük paralar kazanıyorlar.

En çok izlenilen televizyon kanallarına ana akım medya denilmesinin sebebi toplumun büyük kesimini etkilemesinden kaynaklanıyor. Yani toplumun eğitimini de bir nevi bu kanallar üstlenmiş oluyor. Toplum yozlaşıyor veya güzel programlar yayınlanıyor dememizin sebebi de budur.

Son zamanlarda dikkat ettiyseniz RTÜK kanallara zorunlu kamu spotu yayınlama mecburiyeti getirildi. Basının en büyük görevlerinden biri toplumu doğru bilgilendirmesi ve yönlendirmesidir. Ticari kaygı gütmemeli. Bu nedenle RTÜK’ün uygulaması zorunlu değil medya patronlarının isteyerek yapması gerektiği bir uygulama olmalı. Bunun için hükümetin attığı adım önemliydi. Şu ana kadar izlenimlerim hükümetin toplumun kötü alışkanlıkları bırakma noktasında olumlu sonuç doğuruyor.

Bu yazı toplam 642 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar