1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. HÜLLE LİSTE DÜŞÜNÜLÜYOR
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

HÜLLE LİSTE DÜŞÜNÜLÜYOR

A+A-

Seçime adım adım yaklaşıldıkça, seçim formülleri, baraj kaldırılsın, ya da kaldırılmasın tartışmaları ve baraj korkusu bazı partileri endişelendirirken, AK Parti Genel Başkanı  ve Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’da  seçimlerde yüzde 50+1 in hesapları içinde bulunuyor.
Geçtiğimiz günlerde  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin  çıkışı vardı. Bu çıkışta seçim sistemi ve baraj konuşuldu. Buna bazı siyasi çevreler MHP’’de baraj korkusu oluştuğuna işaret ettiler.Bahçeli'nin açıklamaları sonrası gündeme gelen ve Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı  Erdoğan'ın da 'düşünülebilir' dediği seçim ittifakı konusunda kulislerde iki formül konuşuluyor. Hatta iki parti bu konuda çalışmalara bile başladığı gelen haberler arasında..
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarıyla gündeme gelen, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Düşünülebilir” sözleriyle yeni bir aşamaya geçen seçim ittifakı konusunda iki formül  üzerinde çalışmaların yoğunlaştığı  belirtiliyor.
Medyaya sızan haberlerde AK Parti’deki çalışmalar iki seçenek üzerinde yoğunlaştı, hülle listesi ve ortak liste. Bu seçeneklerden birisi hülle listesi formülü
AK Parti kurmaylarına göre ortak liste, yasa değişikliği gerektirmeyen ilk planda tartışılacak ittifak formülünün avantaj ve dezavantajları şöyle sıralanıyor:
 Yasa değişikliği gerektirmez. MHP adayları AK Parti listesinden aday gösterilir. Hülle listesiyle seçilen MHP’liler Meclis’e girdikten sonra yeniden partilerine geçerek Meclis’te temsil edilebilir. Hatırlanacağı üzere böyle bir yöntem daha önceleri denenmişti.
Diğeri ise  Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk uygulaması 2019 seçimlerinden sonra görüleceği için ittifaklar, baraj, seçim sistemi dahil birçok yasa değişikliği ilk uygulamadan sonra yapılabilir. Böylece 2019’a ortak liste ile gidilerek yasal altyapı hazırlığı; hem sistemin ilk uygulamasının, hem de AK Parti - MHP işbirliğinin sonuçları görüldükten sonra yapılabilir.
Ortak liste ile seçime gidilmesi kolay yol olmasına karşın sonuçları itibarıyla iki partiyi de istenen noktaya taşımaz. AK Parti kurmaylarının ifadesiyle; bu sistemde 1 artı 1, 2 etmez. Çünkü seçmen kendi partisinin simgesini görmediği listeye oy vermekte zorlanır. Özellikle MHP seçmeni üç hilali görmediği listeye mühür basmayabilir. Böyle  bir uygulama  seçmeni böler ve başka partilere yöneltir.Bu durumda iki partinin ortak listesi iki partinin toplam oyu kadar oy alamayabilir.
Bu yolla seçime gidildiğinde MHP sadece bir seçimde ortak liste ile sandığa gidebilir. İki kez üst üste seçime girmeyen parti kazanma şansını kaybedeceğinden ve kendi içinde sıkıntılar yaşayan, bölünen ve alternatif bir parti kurulmasından dolayı  MHP için bu ölüm fermanı anlamına gelir. MHP’nin “partilerin birbiri içinde erimesine yol açmayacak bir ittifak formülü” tanımı da bu tehlikeye işaret ediyor.Yasa değişikliği gerektiren ve MHP’nin bu zamana kadar çizdiği çerçeveyi doldurabilecek ittifak formülünün işleyişi, avantaj ve dezavantajlarını da AK Partililer şöyle sıralıyor:
Mevcut yasalar partilerin seçim ittifakı yapmasına izin vermiyor. Ancak hülle yoluyla ittifak mümkün oluyor. Partilerin kendi amblemlerini kullanarak ittifakla seçime gidebilmesi için yasa değişikliği gerekiyor.Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk uygulamasından önce bu sistemin siyasi partiler ve seçim ayağına ilişkin değişiklik yapılmasının doğru olmayacağı belirtiliyor. AK Parti kurmayları, ilk uygulamanın sonuçları görüldükten sonra düzenleme yapılmasının daha doğru olacağını savunarak, bu formüle karşı çıkıyor.
 Seçim Kanunu değişirse, ittifak isteyen iki partinin aynı listede kendi amblemleriyle yer almasını sağlayacak. AK Parti kurmayları, milletvekili aday listesinde de isimlerin karşısında partilerin isimlerinin yazılmasıyla seçmen motivasyonunun yükseltilebileceğini belirtiyor. Bu sistemde partilerin kendi kimlikleriyle seçime girecekleri için seçmen kitlesini de daha kolay bir arada tutabileceği öngörülüyor. AK Parti kurmayları, bu formülü, “Ampul ve üç hilal listenin başında birlikte parlayabilir, en aydınlık liste olur” şeklinde açıklıyor.akalım çalışmalar ve gelecek günler nasıl bir tablo ortaya koyacak birlikte izleyeceğiz.
Yazımı öğretmen ve şair  A. Hasip Dural’ın bana gönderdiği bir şiirle bitireyim.
Dışarıda bahar, içim sonbahar,
İçimde yanan har mı, har.
Dışımda esen serin yeller,
Karıştı dost ile eller

Bu yazı toplam 319 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.