Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

HUNEYN

A+A-

Mekke-i M.ye 60 km. uzaklıktadır.12,000 İslam askeri burada savaşa katılmış lakin aralarında bir ara panik ve bozulma başlamış, buna sebeb, bazı Müslümanların çoğunluk bakımından kendilerini üstün görüp böbürlenmeleri gösterilmiştir. Fakat acı tecrübeden sonra Allahın manevi desteği ile zaferin kazanıldığı ifade edilmiştir.

Cİ’RANE

Mekke ile Taif arasında, Mekkeye 29 km. uzaklıktadır. Harem hududları içerisinde ihrama girilen yerlerdendir. Buranın isminin bu ismde olan bir kadından aldığı söylenir isede buranın önemi şudur:

Huneyn gazvesinden elde edilen ganimetlerin bekletilmesi ve Hz. Paygamberimizin Umre için burada ihrama girmesinden dolayıdır.  Efendimiz s.a.v. Taifi de kuşattı, sonra Ciraneye geldi, Havazinlilerin Müslüman olmasından sonra, altıbin esiri ve ganimetleri geri verdi. Kabilesiyle buraya getirilen sütkardeşi Şeyma ile görüştü. Ona bir kısım hediyeler vererek onu akrabalarının yanına gönderdi.  Ganimetlerin taksiminden sonra Efendimiz, Cirane de ihrama girerek Umre yaptı (630). Bu sebeble bazı âlimler, Cirane’den ihrama girmeye önem atfederler. Eyüp Sabri Paşa, Cirane de Hz. Peygamberimiz tarafından ortaya çıkarılan, suyu hafif ve leziz olan bir kuyunun bulunduğunu diye kaydeder.

HAZRETİ AMİNENİN KABRİ

Hz. Peygamberimizin annesi Âmine validemiz, Kureyşin Beni Zühre koluna mensup Vehb b. Abdümenaf’ın kızıdır. Efendimiz doğduğun da, çölün sağlıklı havasında yetişerek fasıh Arapça öğrenmesi için sütanneye verdi. Halime validemizin yanında 4-5 yıl kaldı. Efendimizin babasını, ziyaret etmek için cariyesi ümmü Eymen ile Medine-i münevvereye gitti. Orada bir ay kadar kaldıktan sonra dönüşte Medine-i M.ye 190 km. mesafede bulunan Ebva köyünde vefat etti. Ve buraya defn edildi.  Hicretin 6.cı yılında annesini ziyarete gitti, kabrini düzeltirdi ve ağladı. Sebebi sorulduğunda; “Annemin şefkat ve merhameti gözümün önüne geldi de onun için ağladım cevabını verdi.

TAİF: Mekke-i Mükerremenin güney doğusunda, bağ ve bahçeleri ile meşhur bir şehirdir. Deniz seviyesinden 1700, Mekkeye mesafesi 130 km.dir (devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.