1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Hurma kültür oldu
Hurma kültür oldu

Hurma kültür oldu

Arı Hurma Şirket Müdürü Hasan Karaarslan, yakın tarihte çok bilindik olmayan hurmanın günümüzde kültür haline geldiğini ifade etti. Karaarslan, hurmanın sayısız faydasının olduğunu da sözlerine ekledi.

A+A-

Arı Hurma Şirket Müdürü Hasan Karaarslan, Hakimiyet’in sorularını cevapladı. Röportajında hurma ve hac malzemeleri konusunda Konya’nın, Türkiye’de merkez haline geldiğini söyleyen Karaarslan, “Konya bu sektörde, Türkiye’nin lideri konumunda. Bu tür ürünlerin toptan ve perakende satışı konusunda Anadolu’nun merkezi diyebiliriz.”dedi. Konya’nın merkez haline gelmesinde ki etkenleri sıralayan Müdür Karaarslan, Konya’nın coğrafi konumunun bu konuda önemli rol oynadığını ifade etti.

Arı Hurmayı kısaca tanıyabilir miyiz?
İsmim Hasan Karaarslan, Arı Hurma Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nde Müdürlük görevini sürdürüyorum. Yaklaşık 10 yıldır toptan hurma ve hurma satışı işiyle uğraşıyorum. Çeşitli Ortadoğu ülkelerinden hurma ithalatı yapıyoruz. Ticaret yaptığımız ülkelerin başında, Ürdün, Suudi Arabistan, Tunus Filistin ve İran geliyor. İthal ettiğimiz bu ürünleri de iç pazarda tüm Türkiye’yle paylaşıyoruz.

Hurma ticaretinden önce baharat işiyle uğraştığınız biliniyor. Sizleri baharattan hurma ithalatına çeken etken ne oldu?
Aslına bakarsanız iki iş birbirinden çok uzak değil. Bunun yanında birde Konya’da bu tür şeylere her zaman rağbet daha fazlaydı. Bu sektörde Hac malzemeleri, hediyelik eşya ve hurma işi üzerinde gördüğümüz bir eksiklik söz konusuydu. Buna bakarak hareket ettik. Tabi ki bunun yanında hac ve umre ziyaretlerine katılanların sayısı her geçen gün artıyor. Buda demek ki bu sektöre düşen görev her geçen yıl biraz daha artıyor. Bu nokta kendimizde bir sorumluluk görevi hissettik ve bu işe yönelmiş bulunduk.

Hurma ithalatı ve pazarlamasına başlarken hedefiniz neydi? Size göre hedeflerinizin neresindesiniz?
İlk hedefimiz ihtiyaç olan bu sektörde, insanlara kaliteli, temiz ve güvenilir ürün sunmaktı. Bunu bizzat katıldığımız yurt dışı ziyaretlerimizde ürünleri kendimiz seçerek, burada satış esnasındaki yine bizzat takiplerimizle başardık. Piyasaya her zaman kaliteli ve temiz ürün vermek için uğraştık bundan sonra da bu şekilde devam edeceğiz. Burada alışverişe gelen hacılarımız ve hacı adaylarımız için olsun, vatandaşlar için olsun hep güler yüzlü hizmet ve esnaflık bilinciyle çalışmaya özen gösterdik. Bu bize her zaman olumlu dönüş sağladı, bu şekilde devam ederek başlarken koyduğumuz kalite ve memnuniyet hedefimizde önemli ilerlemeler kaydettik. Bunların yanında tabi ki ticari olarak da ilerleme kaydedip daha çok kitleye ürünlerimizi sunmak hedefimizde vardı, bu hedefimizi de büyük ölçüde tamamladık. Sektörde artık adı bilinir bir firma haline geldik.

Hurma geçmişe nazaran günümüzde daha çok rağbet görüyor, size göre bunun sebebi nedir?
Hurma eskiden bilinen bir meyve değildi. Bu algı insanların alım durumunun artması, hac umre ziyaretlerinin artması gibi bazı etkenlerle bir kültür haline geldi. Bunda tv reklamlarının bile rolü olduğunu söylemekte mümkün. Hurma artık bir kültür haline geldi. Faydaları öğrenildi. Mesela iftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer almaya başladı. Bunların neredeyse tamamı imkan meselesi. 20-30 sene önce biz nereden gidip hurma getirecektik burada satacaktık. Bizim alım gücümüz arttı getirdik, insanların alım gücü arttı gelip aldı. Bu sayede de hurma kültür halini aldı. Ramazan aylarında olmazsa olmaz haline geldi, normal günlerde insanların aradığı bir meyve haline geldi. Artık insanlar hurmanın bir meyve olduğunun, içerdiği besin değerlerinin ve faydalarının da bilincinde. Artık hurma bu bilinçle tüketiliyor.

Peki Hasan Bey, Hurmanın başlıca faydaları nelerdir?
En önemli faydalarından birisi anne sütünü arttırıcı özelliğe sahip. Anneler için oldukça önemli besinler arasında yer alıyor. Bunun bilincinde olan annelerimiz zaten hurmaya gereken önemi gösteriyor. Bunun yanında şeker hastalarına yararlı bir meyve. Sabah 2-3 adet tükettikleri takdirde gün içerisinde şeker dengesini koruyor. Şeker hastalarının büyük bir kesimi hurmanın bu faydasını bildiği için neredeyse her gün tüketirler. Bunların yanında vücudun günlük ihtiyaçlarının da büyük bölümü karşılayabilecek bir meyve. Kısacası hurma saymakla bitmeyecek kadar faydaya sahip.

Peygamber Hurması olarak bilinen Acve Hurması’nı farklı kılan nedir?
Acve Hurması Peygamber Efendimizin bizzat dikmiş olduğu hurma ağacının neslinden gelen ağacın meyvesidir. Peygamber Hurması olarak bilinmesinin sebebi budur. Bunun yanında en büyük özelliklerinden birisi de bazı Acve çekirdeklerinde Allah lafzı yazdığı görülebiliyor. Hurma çeşitli arasından en pahalı ve en iyi olanı Acve’dir. Bütün besin değerleri, faydası normal hurmalardan farklı olduğu gibi, görsel olarak da diğer hurmalardan ayırt edilebilir. Acve tüketen insanların sıkıntı, stres gibi etkenlerden uzak kalacağı, büyü, ilaç gibi şeylerden de arınıp insanları rahatlatacağı Peygamberimiz tarafından müjdelenmiştir. Acve’yi şuan piyasada kilosu 80-100 arasında ya da tanesi 1 lira olarak bulabilmeniz mümkün.
Size göre Konya, Hac ve Umre malzemeleri ve hurma sektöründe ne konumda?
Konya bu sektörde, Türkiye’nin lideri konumunda. Bu tür ürünlerin toptan ve perakende satışı konusunda Anadolu’nun merkezi diyebiliriz. Türkiye’nin büyük bir kısmına ürünler Konya’dan gönderiliyor.

Konya’yı bu sektörde merkez haline getiren sizce nedir?
Birinci etken coğrafi konumumuz. Anadolu’nun merkezi konumunayız. Birçok şehirle sınır komşusuyuz. Bir de Türkiye’de Konya, muhafazakar bir şehir olarak bilinir bunun da etkisi olduğunu söylemek mümkün. Mevlana Türbesi’nin yıl içerisinde çokça ziyaret ediliyor olmasına da bağlayabiliriz. Çünkü bizim hac malzemeleri satan arkadaşlarımızın çoğunluğu Mevlana civarında yoğunlaşmış durumda. Bana göre, gelen vatandaşlar orada ürünleri görüyorlar. Bunların hepsi basit gibi görünse de Konya’nın bu konuda ki tanıtımında büyük rol oynamıştır.

Peki Hasan Bey, size göre bu mesleği diğerlerinden ayıran bir özelliği var mıdır?
Bu konuda ki en güzel esprimiz çok tatlı bir iş. Tatlı bir meyveyle, tatlı insanlarla uğraşıyoruz. Ancak bu işi ayıran en güzel şey, iş icabı sürekli kutsal toprakları ve diğer İslam devletlerini görme fırsatı buluyoruz. Arabistan’dan tutunda Ürdün’e, İran’a kadar çok geniş bir coğrafyayla ilişkiler kurmuş vaziyetteyiz. Bunların yanında hac ve umre gibi dini ibadetlerimizi de kolaylıkla gerçekleştirme imkanı buluyoruz. Bana bu işin en güzel tarafı ve diğer mesleklere göre en büyük artısı, farkı budur.
Hasan Bey, bizlere ayırdığınız değerli vaktiniz için çok teşekkür ediyor, hayırlı Ramazanlar diliyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.