1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Huzeyliler ve Hz. Suheyb ile Hz. Zeyd
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Huzeyliler ve Hz. Suheyb ile Hz. Zeyd

A+A-

Mukaddes beldelere vardığımız zaman illaki oralarda yaşanan hatıraları yazmak geçiyor içimden. Binaenalyeh, Kuran ve sünnet adına ve onların uğruna ne canlar feda edilmiş o tarafa bir göz atalım. Huzeylilere Efendimiz s.a.v. kuran ve İslamı öğretmek için bir heyet göndermişti. Giden heyete, Reci muhıtinde süikast düzenlendi. Bu hadisede yedi kişiden beşi şehit edildi. Hz. Hubeyb ile hz. Zeyd’i esir edip götürdüler. Ve sattılar. Bu iki mücahid bir müddet hapsedildiler. Hz. Hubeyb, mevsim dışı bir zamanda üzüm salkımı ile karnını doyurduğu görülmüştü. Görenler buna hayret etmişti. Allahü Teâlâ kulunu böyle rızıklandırıyordu.

Hz. Hubeyb, Kur’an okurken, müşrik kadınları toplanır, dinlerler, kendisi için ağlarlardı.
İdam edileceğinde, hz. Hubeyb’e son arzusu soruldu. İki rekât namaz kılmak istediğini söyledi. Namazını kıldıktan sonra:

-Eğer ölümden korkudan uzattı diye, söylemeyeceğinizi bilsem, daha uzun kılardım dedi.
Onun namaz kıldığı bu yerde, şimdi Ten’ım mescidi vardır. İdam edilecek müminlerin, son anda iki rekât namaz kılmaları bu sahabiden kalma bir sünnettir.
Hz. Hubeyb Ruhunu teslim ederken, kâfirler, yüzünü kıbleden çevirmeye çalıştı. Ancak o dua etti. Her defasında yüzü tekrar kıbleye geldi. Nihayet göğsüne saplanan bir mızrakla can verdi. Kelime-i şehadet getirerek yüce makamlara gitti.
Allah yolunda darağacında ilk şehit düşen mücahid mümin oldu.
Hz. Hubeyb, şehit olurken: “Ey Allah’ım bunlar hep müşrik. Biz senin emirlerini tebliğ eden habibime selamımı ve halimi tebliğ et” diye niyazda bulundu.

Peygamberimiz a.s. eshabının arasında iken birden “ Ve aleyküm selam” dedi. Eshab, bunun sebebini sorunca:
-Hubeyb’in selamına karşılık verdim. Mekke müşrikleri onu şehid ettiler buyurdu.
Hz. Zeyd ise ok yağmuruna tutularak şehit edildi.
Hz. Hubeyb: Hz. Amr, gece Hz. Hubeyb’in cesedine yaklaştı. Bir anlık gayretle onu sırtına alıp kaçmaya başladı. Cesedin bekçileri, kendini görüp peşine düştü. Hz. Amr, bir müddet sonra cesedi, Ye’cec mevkiinde bir uçuruma bıraktı. Tekrar dönüp baktığında, cesedin kaybolduğunu gördü.

KAZANDIM GİTTİ

Bi’ri Meune faciası: Kur’an ve İslam’ı verilen şehitlerimizden ikinci bir misal daha verelim:
Necid’lilerden gelen teklif üzerine Rasülüllah Efendimiz s.a.v., onlara Kuran ve İslamı öğretmekle vazifeli 70 sahâbi gönderdi. Fakat bu 70 Kurra, Necid yakınlarında tuzağa düşürüldüler. Ve bu irşad hey’eti müminler hepsi şehit edildiler. Kurra’lar şehit olurken:
-Kazandım gitti diye nida ediyorlardı.
Hz. Amr ibni Fühek de böyle diyerek göğe yükselmişti. Onu öldüren Cebbar ibni Selma:
-Adamı öldürüyorum, o ölüp giderken neyi kazanıyor? diye sonradan birisine sormuştu. O da:
-Cenneti kazanıyor demişti.
Hz. Amr’ın göğe yükselmesinin tesirinden kurtulamayan Cebbar, bu cevabı da alınca imana gelmişti.

Bİ’RU MEUNE DE ŞEHİD OLAN SAHABELER
Bu hadiseden sonra, Rasülüllah Efendimiz s.a.v.bir ay kadar, her sabah büyük bir teessürle kalkar, Amir’e ve ona yardımcı olan kabilelere beddua ederdi. Çok geçmeksizin Amir, kulağının dibinde çıkan bir dertten telef oldu. Bu kabileler içerisine de Veba, Humma ve açlık ve kıtlık girdi. 700 kişi helak olup cezalarını buldu. Böylece 70 mümin kıssası, on misliyle tahakkuk etmiş oldu. (Devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.