1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. HUZUR KENTİ KONYA
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

HUZUR KENTİ KONYA

A+A-

Aziz ve mübarek Ramazan ayı başladı.

Ramazan ayları  Konya’da her zaman huzurlu ve mistik bir havanın teneffüsü ile geçer. Vatandaşların  büyük çoğunluğunun bu aya sevgi ve saygısı ve Valilik, Emniyet Müdürlüğü, Belediyelerin aldığı tedbirlerle yine  mübarek Ramazan ayının huzurlu geçeceğini sanıyorum.

Elbette Konya büyük kent.

Elbette münferit küçük olaylar olabilir.

Elbette zaman zaman ve belli saatlerde trafik yoğunluğu yaşayabiliriz. Önce sürücülerden, sonra yayalardan  daha bir anlayış, sevgi ve saygı ile hareket etmelerini ve bir birimizi rahatsız edecek hareket ve tavırlardan kaçınmamız gerekir.

Bunun yanı sıra duygu sömürüsü yapan, caddeleri, sokakları ve kentin belli yerlerini  geçmişte zaman zaman olduğu gibi işgal eden dilencilerin polis ve zabıta marifetiyle temizlenmelerini beklemekteyiz.

Varlıklı insanların bu ayda garabet damarlarının daha yükseleceğini düşünerek fitre ve zekatları ihtiyaç sahiplerine verirsek onlarda mutlu bir ramazan ayı geçirirler. Ne mutlu ki bizlere, Allah bizleri bu aylara kavuşturdu.

Geçmişten gelen Konya’nın bir imajı da temiz bir kent ve yardım sever insanların olduğudur.Bu imajı kaybetmemek gerekir. Temizlik imanın yarısı olduğunu unutmamalıyız.  Yaz aylarına girdik. Belki vatandaşlar çoğu zaman  iftarı belli piknik alanlarında yapacaktır. Buraları da temiz bırakmamız lazım.

Konya’mızın  her geçen gün yıldızı giderek parlıyor. Türkiye'nin en büyük illeri arasındayız.

 Hepimizin bildiği gibi son yıllarda birçok yatırıma imza atıldı. Başta turizm , sağlık ve spor  alanında gerçekleşen projelerle adından söz ettirmeyi başaran Konya'nın bir değeri daha yapılan araştırma ile kanıtlandı. Bu da huzurun ve güvenin , İslam Turizminin de başkenti olması.

Yaptığımız araştırmalar ve gördüklerimize göre Konya sanayisi belli branşlarda  Türkiye ve Avrupa’nın  birçok ülkesiyle yarışır durumdadır.

Yine yapılan araştırmalara göre yaşam kalitesi ile Türkiye'nin en yaşanabilir illeri arasındadır. Konya Türkiye çapında  en güvenli şehir olarak gösteriliyor. Bu başarıda en büyük pay ise yukarıda da belirttiğim gibi huzur ve güvenin başkentine çeviren, Konya Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalardır.

Yapılan anket sonuçları göstermektedir ki, büyükşehirlerde sağlık, suç oranı, pahalılık, nüfus, trafik ve huzur gibi kriterlere göre verilen notlara göre belirlenen bir başarı...Konya kenti, Bursa,

İstanbul ve Ankara'yı değil Paris, Londra, Roma, Tokyo gibi önemli başkentleri de geride bırakıyor...Belki bazı küçük, pis hırsızlıklar olmaktadır. Ancak yeni düşünülen proje ile mahalle bekçileri ihdas edilince bunlarında önüne geçileceğine inanıyorum.

Konya’da  gerçekten, gece ve gündüz güvenli şekilde yalnız başına yürüyebilinen bir kent. Suçlularla amansız bir mücadele veren Emniyet güçleri, 7/24 görevlerini en iyi şekilde sürdürüyor. Sabahın ilk ışıklarına kadar yapılan 'huzur operasyonları' ile vatandaşın can ve mal güvenliği en iyi şekilde korunuyor.

Bu uygulamaların etkin biçimde Ramazan ayında da süreceğine tahmin ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.