1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kanmaz

  3. Huzuru Ararken Yanmaya Varmısınız
Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz
Yazarın Tüm Yazıları >

Huzuru Ararken Yanmaya Varmısınız

A+A-

Hey,Okumuşkardeş bakarmısın…..

Tuttuğun takımın kaçırdığı şampiyonluğuna yandığın kadar, ülkende yaşanmış olan darbelere, ihtilallere, muhtıralara ve sınıf vesayetlerinden ders çıkarıp hiç yandın mı?
Doldurduğun spor loto kuponu tutmayınca yıkılıp yandığın kadar, ülke vatanseverlerinin Eğitim,Sağlık,Savunma,ekomomi ve sosyal hizmetlerde yaptığı yatırımlara senin okumana rağmen hiç katkın olmuş mu yoksa okumuşun ama adam olamamışsın ona da yandın mı?
Siyasette,ticarette,bürokraside,meclisdebütün gücünle post kavgası yaptığınhalde ulaşamadığın makam için yandığın gibi,samimi dostlarını kaybettiğinide hiç yandın mı
Her ayın 9-19 ve 29’unda aldığın piyango biletine ikramiye çıkmayınca eseflendiğin kadar, kaçırdığın sevgilere, samimi muhabbetlere ve mutluluklara da hayıflandın mı?
Şöhretli bir sanatçıyı dinlemek için gittiğin salondan sokaklara dönerken sınır tanımazlığın özgürlüğü ile gösterdiğin şiddete karşılık, nefsinin arzularını gemlemek ve hizaya getirmek için nefsine herhangi bir hiddet ve şiddet uygulamadığına da yandınmı?
Zenginde ne varsa gelir durumuna bakmadan bendede olsun diyerek,aldığınkarşılıksız paranın,hiçbir bereketi olmadığını gördüğünde; yaşadığın intihar deprasyonuna kahrettiğin kadar içine düştüğün kredi kartı tuzağına,faiz sarmalına da yandın mı?
Alkolün,veya uyuşturucunun sarhoşluğu ile eve gelipte aynaya baktığında yaşadığın üzüntüyü, evdeki kardeşlerinin senden dolayı kaybettiği güven ve saygı kadar onların ahlak ve faziletinde açtığın yaralara da üzüldün mü?
Yerinde durmayan gençliğinin yavaş yavaş ihtiyarlığa doğru gittiğini farkettiğin de üzüldüğün kadar, hayatını ıskalayıp gayesiz yaşamanın verdiği ıstıraba da yandın mı?
Tuttuğun takımın kaçırdığı gole yandığın kadar, kişisel yaşantında kaçırdığın iyiliklere, hasenata ve özellikle kabirde nur ve ışık, sıratta Burak, ahrette yoldaş olacak olan kaçırdığın namazlara da yandın mı?
ÖZETLE; Sen, Kardeş…..
Sana;ne dünyada ne de ahirette beş para fayda vermeyen zevklerine gösterdiğin özeni, gel, geleceğin için kullan! Gör;”ömür sermayesi pek azdır; lüzumlu işler ise pek çoktur. Lüzumlu ömrünü lüzumsuz işlerde harcama”seni her an gören,bilen ama sana sonsuz rahmet gösteren Rabbine dön…
Yanmak mı istiyor yüreğin?
Nefsini gemleyemediğine yan,gençliğini ziyan ettiğine yan,sana yatırım yapanların güvenini sarsdığınayan,insanlara kötü örnek olduğuna yan…millete devlete ne kadar pahalıya mal olduğuna yan…saygıda kusur ettiğin ailene hayırlı evlat olamadığına yan
Cafelerde,salonlarda,stadlarda,barlarda har vurup harman savurduğun paralarla aslında HAKKARİ’de bir gencin okuma bursu olarak geleciğine yatırım yapmasına vesile olamadığına,FİLİSTİN’e,SURİYE’ye, YEMEN’e,MİYANMAR’a,AÇE’ye,KERKÜK’e,KIRIM’a ve daha nice mazlumlara yardım yapamadığına ve en mühimi de yerinde kullanmadığın bu maddi varlığın da bir hesabının olduğuna ve o gününde yakın olduğuna YAN……

Hayatta gerçek yananlara bakıp o şahsiyetler nasıl ve kim için yanmış bilirmisin,bak öyle ise,Bediüzzamanhz.leri”Milletimin imanını selamette görürsem cehennem alevleri arasın da yanmaya razıyım,çünkü vücudum yanarken gönlüm gül gülistan olur”Yunusemre”ben gelmedim kavga için,benim işim sevgi için”MevlanaHz.”Allah ile olduktan sonra ölümde hoş,ömürdehoştur”ifade ederek kimin için yanılacağını söylemektedirler.Kardeş;buörnek şahsiyetlerin yolunda yanmaya varmısın…..
**Nefsinde,toplumda,ülkende ve islam aleminde huzur ne zaman olacak diye soruyorsan cevabını yukarda ki satırlarda bulabildinse yandın demektir;ama hala yanmak istiyorsan kaçırdığın lüzumsuz dünyevi cam parçalarına değil, kaçırdığın uhrevi elmaslara yan..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.