1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. HUZURU KAÇIRMAYIN
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

HUZURU KAÇIRMAYIN

A+A-

Dün, Meram Belediyesi Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde önemli bir basın toplantısına katıldık.

Sabah gittiğimiz Kültür Merkezi’nde Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, Meram Kaymakamı Resul Çelik, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca düzenledikleri ortak basın toplantısında düğünlerde havai fişek ve silah atılmaması, konvoylarla trafiğin engellenmemesi konusunda vatandaşlara çağrıda bulunarak “Her düğüne bir polis gönderme zorunda kalınmasın” uyarısı yaptılar.

Çok uzun yıllardır gazetecilik yaparım. Ama şehrin Valisinin, Büyükşehir ve merkez ilçe belediye başkanlarının, İl Emniyet Müdürü’nün ve ilçe Kaymakamı’nın bir arada ortak basın toplantısı düzenlemelerine ilk defa şahit oldum.

Bu bizim açımızdan şöyle okunur: ‘Halkın huzurunun kaçırılmaması için şehrin idarecileri bir arada’

Ecdadımız, ‘Birlikten kuvvet doğar ‘ dememiş mi?

Bu söz belki başka bir mana için söylenmiştir. Ama vatandaşın huzuru için, yine vatandaşın huzurunu bozan eylemlerde cezai müeyyide uygulanmasında ısrarcı olmamak için şehrin idarecilerinin bir arada olması kuvvetli bir birlikteliktir.

Açık acık olarak yapılan tüm çağrılar, uyarılar vatandaşların rahat etmesine yöneliktir.

Çağrı şöyle.

Düğünlerde veya başka bir nedenle yerleşim yerleri arasında havai fişek ve silah atılması can kaybına yol açıyor mu?

Evet açıyor.

Yaralamalı olaylara sebebiyet veriyor mu?

Evet veriyor.

Özellikle düğün veya başka nedenler yüzünden oluşturulan araç konvoylarında fevri hareketler trafiği tehdit ediyor mu?

Evet ediyor.

Niye?

Sanki ilerledikleri güzergahlardaki yolu, kendilerine tahsis edilmiş bir hak olarak görüyorlar.

Araçları durdurup müzik eşliğinde oynayanlar, ya da drift atanlar yaralı taşıyan bir ambülansı veya yangını söndürmek için giden itfaiyeyi görmüyor. Aksine konvoyun arkasında bekletmeye zorluyorlar.

Ortak basın toplantısında ilk konuşan Vali Toprak bütün bu konulara dikkat çekerek, “Vatandaşlarımıza sesleniyorum. Bir başka vatandaşı rahatsız edecek eylem toplumun huzurunu bozmaktır. Kanunlar buna müsaade etmez. Kanuna uymamanın cezai müeyyideleri hem maddi, hem de hapis cezası olarak ağırdır. Buradan çağrıda bulunuyoruz. Biz, her düğüne bir polis gönderme zorunda kalmayalım” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da ruhsatı olmayan Düğün Salonu işletmecilerine “Ruhsatınızı alın. Yoksa o salonlara nikah memuru gitmeyecek” çağrısı yaparken, iş yerinin önüne sundurma yapanlara da Mart ayına kadar süre verildiğini, hukuksuzlukta ısrar edenlerin sundurmalarının yıkılacağını ve ceza uygulanacağını söyledi.

Emniyet Müdürü Mustafa Aydın şehir içindeki araçların tüm güzergahlarda bin 322 kamerayla izlendiğini, takviye sistemlerin de devreye gireceğini duyurdu.

Selçuklu, Meram ve Karatay Belediye Başkanları Ahmet Pekyatırmacı, Mustafa Kavuş ve Hasan Kılca da  mesafesi en fazla 10 dakika olan bir düğünden başka bir düğüne gitmek istediklerinde konvoyların yolu kapatması yüzünden çok geciktiklerini, bu gecikmelerin nikah kıyılmasını bekleyen çiftleri ve davetlileri uzun süre beklemeye zorladığı eleştirisinde bulundular.

Dün şehrin idarecileri vatandaşa çağrı yaptı.

“Düğün konvoylarında trafiği kapatmayın. Sokak düğününde gece geç saatlere kadar müzik çalarak vatandaşı rahatsız etmeyin. Havai fişek ve silah atmayın.”

Özgürlük bir başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter.

Önceki ve Sonraki Yazılar