1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Hz. Abbas R.a.
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Hz. Abbas R.a.

A+A-

HZ. ABBAS R.A. Rasulüllah Efendimizin en küçük amcası ve cahiliyet zamanında Kureyşin reislerindendir. Mescid-i Haramı ziyarete gelenlere su ikram eder ve Mescid-i Haramın tamir işleriyle vazifeliydi. Mekke’nin fethinde ve Huneyn Gazası da rasulüllahın yanında bulundu. Bundan sonrada hiç ayrılmadı. Hicri 32 yılında Medine-i Münevvere de vefat etti. Ve Cennetülbakı kabristanlığına defnedildi.
Çok cömert, Akrabayı ziyaret eder gönülleri alır, ihtiyaçlarını gidermeyi çok severdi. Rasulüllah s.a.v. onu severdi. Kuraklık zamanlarına insanlar onun hürmetine diye dua ederlerdi. Hz. Ömer halife iken bir kuraklık oldu. Tabiinden olan Kabu’l-Ahbar r.a. “Ey müminlerin emiri! İsrail oğulları zamanında, kuraklık olunca, peygamberlerin hürmetine dua ederlerdi” dedi. Bunun üzerine, Hz. Ömer minbere çıkıp: “Ya rabbi! Rasulüllahın amcası hürmetine sana yalvarıyoruz ve O’nun hürmeti için senden mağfiret ve ihsan isteriz.” Diye dua etti. Sonra cemaate dönerek “Rabbinize dua ediniz! O, duaları kabul edicidir”dedi
Halifenin bu emri üzerine Hz. Abbas, uzun bir dua yaptı. Daha dua bitmeden, yağmurdan ve selden Medine sokaklarından geçilmiyordu. O gün Hz. Abasın adı,” Saki-i Haremeyn” (Mekke ve Medine’nin su dağıtıcısı) oldu. Kızlarından başka 10 erkek evladı vardı. Abbasi halifeleri onun neslindendir. Hele oğlu hazreti Abdullah ilmin ve faziletin zirvesinde idi.
KEMAL nedir? Kemal-i, Abdullah b. Abbas r.a. bizzat rasülüllahın femisaadetlerinden dinlediği hadisi şeriflerden anlayalım. Buyuruyorlar ki-1-Doğru konuşmak ve doğrulukla iş görmektir. 2- Beş şeyden evvel beş şeyi fırsat ve ganimet bil. İhtiyarlık gelmeden gençliği, hastalık gelmeden sıhhati, yoksulluk gelmeden zenginliği, meşguliyet gelmeden rahatı ve ölüm gelmeden rahatı bil”. Ne mutlu bu anlayışda olanlara.

ABDULLAH BİN MES’UD R.A.

Ashabı kiramın büyüklerindendir. Bir gün koyun güderken rasulüllah ve hz. Ebu Bekr r.a. kendisinden süt istediler. Süt olmadığını söylemesi üzerine, peygamber efendimiz hiç yavrulamamış bir koyunun memesini sıvazladı. Meme, derhal şişti ve bol süt verdi. Bunu gören Abdullah bin Mes’ud derhal Müslüman olup Müslümanların altıncısı olma şerefine nail oldu. Peygamber efendimizin s.a.v. hizmetine girip her zaman yanında bulundu.
Kuranı Kerimi iyi öğrendi. Pek çok hadisi şerif-i dinledi ve ezberledi. Mekke’de ilk defa kuranı kerimi açıktan okuyan sahabedir. Müslüman olduktan sonra çok eziyet ve işkence çekti, ama küfrün karşısında dimdik durdu ve sonunda kazanmak istediğini kazandı. Hicri 32 tarihinde vefat etti ve Cennetülbakıye defnedildi.
Rasülüllahın eşyalarının taşırdı. Onlara hürmeten çok güzel giyinirdi. Peygamberimiz” ben kur’anı başkalarından dinlemeyi severim” buyurur ve ona okumasını söyler, okutur ve dinlerdi. Hadis ilminde en büyük âlimlerdendir. Adalete çok dikkat eder ve buyururdu ki:” Zalimi seven kimse, Kâbe de 70 yıl ibadet etse, yinede kıyamet günü Allah Teâlâ onu o zalim ile beraber bulunduracaktır”.
Efendimizden bizzat işiterek bildirdiği hadisi şeriflerden bazıları: “ Said olan kimse, başkalarından nasihat alandır”. Allaha Teâlâ dünyayı sevdiğine de verir sevmediğine de verir. Ahreti ise ancak sevdiğine verir.” “ İki şeyden birine kavuşan insana gıpta etmek, buna imrenmek yerinde olur. Allah Teâlâ, bir kimseye İslam ilimlerini ihsan eder ve bunuda her hareketini, bilgisine uygun yapar. İkincisi, Allah Teâlâ, birine çok mal verir. Bu kimsede malını Allaha Tealanın razı olduğu, beğendiği yerlerde harcar.” Yüce rabbim şefaatlerine nail kılsın. (devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.