1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Hz Havva Kızlarına Gelinim mi Derdi Kızım mı?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Hz Havva Kızlarına Gelinim mi Derdi Kızım mı?

A+A-

Güneydoğuda kan aktığı bir günde böyle bir yazıyı yadırgayabilirsiniz. Ama maalesef gerçekler çok acı, dertler pek büyük. Biz normal vatandaşlar olarak tepkilerimizi bizi idare edenlere, bu işte sorumluluğu olanlara, dengemizi kaybetmeden vereceğiz. Bunun yanında ileride bu gibi belaların ülkemizde bir daha yaşanmasını engellemek için, aileden başlamak üzere temel çalışmalarımız yapacağız. Ben eminim bu kirili savaşın en önemli sebeplerinden biri de, ailelerin çocuklarına;   sağlam bir ahiret, dünya, hayat, hak, hukuk, cennet, cehennem, vatan, merhamet, sorumluluk… gibi bilgileri verememesinden kaynaklanıyor. “Haksız yere bir kişiyi öldürenin tüm insanları öldürdüğü” inancı kalplere tam yerleşse, bu inanç neticesinde bu kişi ebediyen cehennemde kalacağına inansa, ölümler, öldürmeler bu kadar kolay olur muydu? Katil bu kadar kolay büyür müydü?
Ben inanıyorum ki sağlam, dengeli, dünya ve ahiret bilgisi ile donanmış bir aileden katil çok zor yetişir.

Bu nedenle günümüz Türkiye’sinde, aile kurumunun gitgide zayıfladığını, aile ilişkilerinin gün geçtikçe çürüdüğünü gören birisi olarak, bu kan kokan günde böyle bir yazı çok anormal olmayacaktır kanaatindeyim.  
Günümüz Türkiye’sinin en önemli sosyal olaylarından biri de “evlilik”, “ailedeki problemler”, “karı –koca, gelin kaynana, damat- kayınpeder…ilişkilerinde meydana gelen değişiklikler ve bozulmalar” Konu ile ilgili kitaplar yazılıyor, seminerler konferanslar düzenleniyor, yazılı ve görsel basında bir çok makale yayınlanıp bir çok program yapılıyor. Bütün bu çalışmalar ve gelişmeler aile içi huzursuzluğu azaltmıyor, boşanmaların oranını düşüremiyor. (TÜİK’in verilerin de bu durum açıkça görünüyor. Bu verilere göre evlenme yaşı yükseliyor, boşanma oranı artıyor, evlenme oranı düşüyor.)
Girişteki soruları sorarken şu olgulara dayandım; “Allah (cc) Hz. Adem’i yarattı. Ondanda (Hz Adem’in eğey kemiğinden de) Hz Havva’yı yarattı. Hz. Havva biri kız biri erkek ikiz çocuklar doğurdu. Bu ikizler birbirleri ile değil diğer kardeşleri olan ikizlerle evlendiler. Ve insanlık böyle çoğaldı.” Bu bilgilerin ne kadarı Kur’ani, ne kadarı hadislerde var tam bilmiyorum. Yalnız şu anda Türkiye de yaşayan insanların çok büyük bir bölümü bu bilgilerden haberdar ve bunların doğruluğuna inanıyor. Bu inanç da onların kültürüne öyle veya böyle, olumlu veya olumsuz yansıyor.
Konu ile ilgili yazdığım kitapta (Yuva Kuran Mektuplar) şöyle bir değerlendirme yapmıştım: ”…İstese insanı başka türlü yaratma gücüne sahipken, Halikü zülcelal önce Adem’i sonra onun eğey kemiğinden Havva’yı yarattı. Niye İkisini ayrı ayrı yaratmadı da böyle yarattı? Niye bir milyon kızı bir milyon erkeği ayrı yaratıp;” Haydi evlenin ve çoğalın “ demedi de kardeşleri birbirleri ile evlendirdi. Böyle yaparak biz insanlara şu mesajı mı verdi: ‘Ey ebeveynler! Gelinleriniz sizin kızlarınız, damatlarda oğullarınız.

Ey gelinler! Ey damatlar! Kaynanalarınız sizin anneleriniz, kayın pederleriniz de babalarınız…”
Eşimize, kayın pederimize, kayın validemize, damadımıza gelinimize sadece bu sıfatların oluşturduğu yakınlıkla değil; onların aynı zamanda bizim insanlık ve mümin kardeşimiz olduğu olgusu ile yaklaşırsak, onlarla aynı babadan olma, aynı karından doğma gerçeğini göz önünde bulundurarak ilişki kurarsak, sorun dediğimiz birçok ve basit çıkmazdan kolayca felaha ulaşabiliriz.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.