1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Hz. Mevlana ve Konya
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Hz. Mevlana ve Konya

A+A-
Hz. Mevlana’yı anma törenleri ve 742. Vuslat gecesi Konya’da yapıldı. Bakalım bir dahaki yıla kim öle, kim kala…
O’na layık olduk ise, olabilirsek ve O’nu anlattık, anlayabiliyorsak bize ne mutlu. Yok hala ‘Onun söylemlerinden, Mesnevisinden  742 yıldır bir ders alamamış,  kendimize bir yön ve yöntem bulamamışsak o zaman da oturup iyi düşünmemiz lazım. Büyükşehir Belediyesini kutluyorum yanılmıyorsak Hz. Mevlana’nın Mesnevisi 20 civarında dile çevrilerek dünyaya tanıtılmıştır.
Hz. Mevlana bir deniz- derya.
O’nun verdiği mesajları anlayabilseydik, sanırım bugünkü dünya’da bir çok olumsuzlukların önüne geçilebilirdi.
Anma törenleri sonrasında önceki gün Valimiz Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek ve İl Kültür Müdürü Mustafa Çıpan’ın ve Hz. Mevlana’nın 22. Kuşak torunlarından Esin Çelebi’nin katıldığı toplantıda 742 yıl etkinleri değerlendirildi.
Kimse kusura bakmasın. Bu şehrin sahibi Konyalılar ve biziz. Hz. Mevlana’ya da biz sahip çıkmak zorundayız ve bu Konyalıların ve Konya’da yaşayanların görevidir. Bu görevimizi ne ölçüde yapabiliyoruz bu da tartışma konusudur.
Yalnız toplantıda söylenen bir söze karşıyım.  Sayın Vali Muammer Erol diyor ki “Mevlana anma törenleri her yerde aslına uygun olarak yapılmasına karşı olmamalıyız.” Bu bence doğru değildir.
Geçmişte yapılıyordu, bugünde yapılan yerler var. Ne yazık ki,  bu Konya dışında yapılan etkinlikler aslına uygun olarak yapılmıyor. Ayrıca Otel lobilerinde, içkili restaurant salonlarında ve sanki bir eğlence gibi yapılmaktadır. Bunun önüne geçilmesi gerekir. Geçmişte hatırladığım kadarıyla Adalet Partisi hükümeti zamanında  bunun önüne geçilmesi için bir kararname yayınlanmıştı. Bu kararname herhalde evrakların, tozlu rafların arasında kaybolup gitmiştir. AK Parti hükümetinin ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bu konularda hassasiyetini biliyorum. Böyle bir kararname yeniden çıkartılarak, Hz. Mevlana anma törenleri Konya dışında yapılmasının önüne geçilebilir.
Bizde bir söz vardır.
“Taş olduğu yerde ağırdır” diye.
Başka yerlerde yapılan Hz. Anma törenlerinde Mistik hava oluşacağını da sanmıyorum.
Çünkü Hz. Mevlana Horasan’ın Belh şehrinden kalkıp, çeşitli yerlere uğradıktan sonra Selçuklu Sultanının daveti üzerine Konya’ya yerleşmiş, burada yaşamış, burada meyvelerini vermiş, buradan dünyaya mesajlarını aktarmış ve burada meftundur.
O’nun manevi huzurunda yapılacak dualar, anma törenlerinin daha akılcı, daha gerçekçi ve daha ulvi olacağını düşünmekteyim.
 Konya’yı Konya yapan nedenlerin başında, Konya denince Hz. Mevlana, Hz. Mevlana denince Konya akıllara geldiğine göre Hz. Mevlana’yı burada anmalıyız, burada yaşatmalıyız, burada yaşamalıyız. Belki küçük bir teferruat ama, Hz. Mevlana’nın bereketini de Konya esnafı yaşamalıdır. Ben yeterli tanıtım, yeterli duyarlılık gösterilmediği veya gösterilemediği için geçen yıllara göre anma törenlerinin daha sönük geçtiğini hissediyorum. Her yıl bu etkinlikler çeşitli nedenlerden dolayı daha da rütin bir hal alıyor. Bugünden gelecek yıl etkinliklerinin hazırlıkları yapılmaya başlanmalıdır. Tanıtım ön plana çıkartılmalıdır.
Yine Hz. Mevlana’nın 22. Kuşak torunlarından Esin Çelebi’nin sözüne katılıyorum. Hz. Mevlana’yı anmak, anlamak için bir hafta, on gün yetmez. Geçmişte 2-17 Aralık tarihleri arasında yapılan anma törenleri daha etkin, daha coşkulu ve daha anlamlı yapılmaktaydı. Bu coşkuyu, bu sevgiyi nasıl yeniden Konya’ya Hz. Mevlana törenlerine getirebiliriz, bunun hesaplarını yapmak gerekir.
Yazımı Hz. Mevlana’nın bir sözü ile bitireyim:
Sen verdikçe, dost görünen çok olur.
İste de gör,
Hepsi birden yok olur.
Sen kendi kendine yetmeyi öğren;
Tüm dünyanın malına gönlün tok olur.
 
    
Bu yazı toplam 180 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.