1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Hz. MEVLANA VE MESNEVİ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Hz. MEVLANA VE MESNEVİ

A+A-

Bugün size Hz. Mevlana’nın Mesnevi’sinden bir bölüm aktarmak istiyorum.

Onun 800 yıl önceki verdiği mesajları anlamış olsak, sanırım şu dünyadaki kavga, gürültü, çekememezlik olmaz ama bir türlü anlamıyoruz, anlatamıyoruz.

Hz. Mevlâna, Mesnevi’de anlatır;
İnsan ruhunu emziren iki ana vardır:

Melek ve şeytan.

Meleğin de şeytanın da sütü olmaz.

Amaç, onların vasfına uygun olan sıfatlardır. Melek kimin ruhunu emzirirse, helâl kazanca ulaşır. Şehvet ve gazap gibi hayvansal güçleri takviye eden gıdayı emziren şeytandır.

Gazap geldiğinde, mümin insanın aklının üçte ikisi gider. Gıdası haram olanın ameli çirkin gider. Kimin ruhunu melek emzirir ve kalbine yoldaş olursa o kimse ibadete ulaşır, halim-selim olur.
Şeytan kimi emzirirse, isyana, harama, günaha, şehvet ve gazaba, haram lokmaya doğru meyleder.

Şunu unutmamalıdır ki, bir kimse nefsanî hazlara kapılarak isyan ve günahtan hoşlanıyorsa, kendinde olumsuz değişiklikler görüyorsa, bedenine haramı katıp katmadığını araştırmalıdır. Haram lokma yendiğinde melek ilhamını keser. Rahmanî feyz ve bereket kalbe inmez. O, kimsenin sıfatı değişir.

Dervişliğin yüzde doksanı helâl lokma, yüzde onu da gayrettir. İbadet ve taatin gücü helâl lokmadadır. Namazlara kalkamıyor, zikirlerden lezzet alamıyorsan, Allah adamları ile ülfet ve sohbetten haz duymuyorsan haram lokmaya dikkat et!

Sarhoş, namazda sallanır, Kur’an okurken de sallanır. Oruç tutsa, ertesi günkü orucunda sarhoşluk devam eder. Haram lokma yiyenin sarhoşluğu, tövbe de etse kırk gün sürer. Bilim, hikmet, aşk ve merhamet helâl lokmadan, gazap, şehvet, dert ve bela haram lokmadan ürer. Buğday ekilen yerden arpa, arpa ekilen yerde de buğday bitmez. Buğday insan, arpa hayvan gıdasıdır. Buğday cinsinden ye. Yani insana helâl olana dikkat et. İnsanı ilâhi emirlerin dışına çıkaracak çirkin işlere girme. Helal lokma tohum gibidir. Meyvesi güzel fikir, tefekkür ve tövbedir. Haram lokma afyon gibidir. İnsanı gaflete sürükler, Allah’a itaatten uzak bırakır. Helal lokma minare gibidir, yükseltir. Haram lokma kömür kuyuları gibidir, aşağı indirir. Şeytana uymamak, tövbeni bozmadan sabit kalmak istiyorsan, yediğini arındır, dinin emirlerine uydur. Nasıl mı? Haram katma, faiz sokma! Faizli lokma ebediyyen kalbi harap eder.
Bir konuda haramı helâl görmek isteyen bir adam yüz hocaya fetva soruyor. Doksan dokuzu haram, bir tanesi helâl derse, elbette ki doksan dokuzu dinlemek gerekir.

Bir kişi yanılabilir, okuduğunu yanlış anlamış olabilir. Haram olan şeyi helâl saymak için bahane aramamalıdır. Allah Tealâ haram ve helâlin yanında şüpheliyi de yaratmıştır. Şüpheliden sakınmak gerekir.

Şüphelilerden sakınan namusunu, ırzını, dinini, her şeyini korumuş olmakla yükseklerin yükseğine yükselir. Allah’a kavuşmanın, diğer bir tabirle veli olmanın başlangıcı şüpheliden sakınmaktır. Şüphelinin harama götürebileceği göz önüne alınarak çok dikkatli olmalıdır. Günümüzde şüpheli mesele vardır ki, Müslüman’ların onları helâl kabul etmesinden korkulur.
İşte size H. Ali’den alınan iki söz :

■ Kalbin aydınlığı, helal yemekle olur.
■ Helalin hesabı, haramın da azabı vardır.
(Hz. Ali)
Yazımı İmam-ı Rabbani’nin sözü ile bitireyim.

■ Halkı dara düşürmek, sıkıştırma ve incitmek haramdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.