1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Hz.Mevlana’yı Anma Törenleri…
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Hz.Mevlana’yı Anma Törenleri…

A+A-

Hz. Mevlana’nın vuslata ermesinin bu yıl 740. Yıldönümünü kutlayacağız.
Bu törenler Konya’da önce Turizm Derneği, Sonra Belediye ve Valilik tarafından yıllardır yapıla gelmektedir. 740. Yıldönümü kutlamalarına da ramak var.
Ancak görüyoruz ki, bu noktada bize yansıyan bir hazırlık yok görünüyor ya da bize yansımıyor. Belki yakında açıklamalar gelecektir. Belki ben sabırsızlandım.
Hz. Mevlana’yı 740 yıldır anlamadığımızdan, anlatamadığımızdan bu toplumsal kavgalar, savaşlar, sürtüşmeler sürüp gitmiyor mu ?
Önce kendimiz, Konya anlayacağız, sonra da önce Konya’ya, Türkiye’ye ve dünya’ya anlatmamız gerekir. Ancak hemen hemen her yıl aynı şeylerle, aynı görüntülerle bu işi ne kadar sürdüreceğiz?
Yeni, yenilikçi ve Hz. Mevlana’nın gerçek düşüncesini, yüzünü, yol göstericiliğini biz bilmek zorundayız. Kuru, yavan şeylerle Hz. Mevlana’yı ne kadar anlatabileceğiz?
Cuma günü öğleden sonra bu konuda ne tür bir çalışma yapılmakta olduğunu öğrenmek için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne başvurdum. Müdür Mustafa Çıpan haklı olarak Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın yanında idi. İki müdür yardımcısı da Cuma olunca herhalde hafta sonu olması nedeniyle “sırra kadem basmış”, bir bilgi sahibi olamadım.
Umarım yeni Konya Valimiz Muammer Erol Hz. Mevlana’nın 740. Yılına gerekli ehemmiyeti gösterir, sorumlu kişilerde yeterli çalışmayı yapar ve yaptırır, geçen yıllara oranla Hz. Mevlana’mızı daha iyi anma programı ile anlatırız.
Yazımıza Hz. Mevlana’nın bir sözü ile devam edelim.
Hz. Mevlana diyor ki :
“Dün dünde kaldı can cağızım,
Bugün yeni şeyler söylemek lazım.”
Dinimizin kurucusu, son peygamber Hz. Muhammed’de bir hadis-i şerifinde :
“İki günü bir birine eşit olan zarardadır” buyurmaktadır.
Dileyelim Hz. Mevlana’yı geçen yıllardan daha güzel anlatalım, analım, anlayalım.
Divan- Kebir’den devam edelim. Hz. Mevlana diyor ki:
Ey Kardeşim !
Bir gececikte olsa uyumazsan ne olur ? Mum gibi diri olsan, kıvılcım gibi olsan…
Gök kapıları geceleyin açılır. Talihler, bahtlar uyanır. Sen de ay gibi uyuma da talih yıldızın parlaşın, güzelleşsin.
Sen gökyüzüne mensup bir kişi isen elbette o alemi, gökyüzünü özlemek vardır. Bu kirli dünyada, gökyüzünden aşağılarda kalamazsın, yücelerden başka bir yerde yatıp uyuyamazsın. Geceleyin yürü ki, yollar geceleyin alınır, mevzilere geceleri varılır. Eğer sen eşsiz padişahı istiyorsan, onun yanına düşmüş, sefere çıkmışsan, seferde uyumamak gerekir.
Ey insanlar!
Bahtlı kişiler, Allah’ın merhameti ve gölgesinde uyurlar. Kardeş, sakın sende başka bir yerde uyuma !
Sen bedeninin her zerresinden bir feryat duy, bir inilti işit! Çünkü sen büyük bir şehirsin, hem de bir şehir değil, belki binlerce şehirsin. Senin bedeninde cüzlerin, hücrelerin hepsi susarlar ama, senin gizli şeylerini görüyorlar ve çalışmalarını senden gizlemiyorlar. Onlar bütün gün “Gel bakalım, senin neyin var?” diye coşup köpürüyorlar.
Sen ölümsüz, uçsuz, bucaksız bir deryasın! O derya da sayısız balık var. Bilgisizlik yüzünden, sende bulunan değerleri, meziyetleri reddetme! Ne diye inkâr başını kaşıyıp duruyorsun?
Evet görünüşte senin bedeninde bulunan hücreler susmada ama onların hepsi de gizli işler yapıyorlar. Hepsi de kalleşçesine varlığınla kumar oynuyorlar. hepsi de hem görünüyor, hem gizli. Hepsi de bir birini yemekle meşgul. Bir birinin hem avı, hem avcısı. Bedeninin bütün zerrelere sana sesleniyorlar, diyorlar ki:
“Sana ne oldu?” Bütün istediğin sözler boş sözler. O sözlerde sevgiden, dostluktan hiç bahsedilmiyor.
Varlığın sonbahar gibidir. Fakat o sonbaharların içinde bir ilkbahar gizlidir. İçindeki ilkbahar canlanınca gönül bahçesi içten içe güler durur.
Sen mana balından yediğin halde, ne diye şu fani dünya mumunun etrafında pervane gibi döner, durursun? Ne diye kanatlarını yakarsın? Bilmiyor musun, sen kendin nurdansın, hak nurundansın, sen nardan, şeytanın yaratıldığı ateşten değilsin.

 

Bu yazı toplam 202 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.