1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İbalı, ‘Konya demir-çelik sektöründe can yakan rekabet yok’
İbalı, ‘Konya demir-çelik sektöründe can yakan rekabet yok’

İbalı, ‘Konya demir-çelik sektöründe can yakan rekabet yok’

Hacıbalı Metal sahibi Mustafa İbalı, Konya demir-çelik sektöründe can yakıcı bir rekabet olmadığını ve sektör içinde firmalar arasında hiçbir sorun yaşanmadığını kaydetti. İbalı, ayrıca Konya markası olan Hacıbalı Metal ile ulusal rekabetle başa çıkacak g

A+A-

Demir-Çelik temini sektöründe lider firmalardan olan Hacıbalı Metal sahibi Mustafa İbalı Hakimiyet’in sorularını cevapladı. Özel hayatında öğrenim hayatına önem veren ve İlahiyat Fakültesi’nden kamu yönetimi diplomasına 4 farklı diplomaya sahip olan Mustafa İbalı, aynı zamanda Halkla İlişkiler bölümü yüksek lisans programında tez aşamasında. Aynı zamanda ticari hayatına da faal olarak devam eden İbalı, ticaret konusundaki başarılarını, “Türkiye genelinde suyun başında olan, dev firmalardan bile bir tık daha öndeyiz. Konya firmaları arasında da lideriz diyebilirim.”sözleriyle açıkladı. İbalı, kendilerini bu kadar iddialı ve Türkiye piyasasında rekabetçi yapan etkenin, sahip oldukları ürün stoku ve çeşidi olduğunu söyledi. İbalı, ayrıca Konya’da demir-çelik sektöründe rekabet ortamı olmadığını ve irili ufaklı 7 firmanın hiçbirinin birbiriyle bir problem yaşamadığını vurguladı.

Hacıbalı Metal’i tanıyabilir miyiz?
Biz Hacıbalı Metal olarak yaklaşık 10 yıldır paslanmaz çelik hammaddesi işi yapıyoruz. Ancak Hacıbalı markasının geçmişine bakarsak, otomotiv ve yedek parça sektörü, otomotiv yan sanayi ve rulman gibi ürünlerin temini ve satışı sektöründe yer aldı. Bunların toplam geçmişine bakarsak, Hacıbalı’nın toplamda ticaret hayatında 60-70 senelik bir birikimi var. Dededen toruna birkaç nesildir sanayiciyiz. Hacıbalı ismiyle birlikte bizim amcalarımız ve kuzenlerimizin de işletmeleri var. 1. Organize Sanayii’nde rulman imalatçısı var, Karatay Sanayii’nde de rulman satış işi var. Saydığım işletmelerle ticaretimiz ve işletmemiz tamamen ayrı. Ama Hacıbalı olarak duyduklarınız hep birbirleriyle akraba. Bizde paslanmaz çelik hammadde satıyoruz, krom-nikel sac, boru, profil, çubuk, lama ve köşebent diye adlandırdığımız malzemelerin satışını gerçekleştiriyoruz. Yani imalatçı ve üretici firmalara hammadde sağlıyoruz.

Saydığımız ürünleri hangi sektörlere pazarlıyorsunuz?
Asansör üreticileri, Süt tankı üreticileri, gıda makinaları üreten işletmeler, değirmen makinası üreten firmalar, endüstriyel mutfak sektörü, reklam sektörü gibi birçok üretici firmaya hammadde sağlıyoruz. Yani demir ve çelik kullana her sektörden en az bir firmayla ticari etkileşimimiz var.

Peki Konya’da en gelişmiş sektör olan tarım makinaları üretim sektörüne hammadde sağlıyor musunuz, ya da buraya yönelmeyi düşündünüz mü?
Tarım makinaları üreticileri bizim temin ettiğimiz malzemeleri kullanmıyor. Onlarda siyah sac ve siyah demir en çok kullanılan ürünler. Bu sebeple bu sektörle bir ticari faaliyetimiz söz konusu değil. Diğer sorunuza gelecek olursak; evet Konya’da gelişmiş ilerlemiş bir sektör. Çalışmak isteriz düşündük, ancak şuan yaptığımız oldukça zahmetli ve çok geniş kapsamlı. Siyah demir ve sac işini de firmamız bünyesine ekleyecek ne gücümüz, ne kadromuz ne de zamanımız var. İçinde bulunduğumuz sektör kolay görünse de aslında oldukça zaman alan ve çok çok büyük sermaye gerektiren bir sektör. Bu sebeple kendi işimize odaklandık. Kendi işimizde yol almayı hedefledik. Bu doğrultuda hareket ediyoruz.

Peki Mustafa Bey, Hacıbalı metal şuan hedeflerinin ne kadarını gerçekleştirdi?
Hedeflerimizi büyük ölçüde gerçekleştirdik. İlk önce Konya’yı baz alırsak irili ufaklı bu sektörde 7 firmayız. Bunu kibir ya da kendimizi abartmak için söylemiyorum ama belki Konya’da bir sıralama yapsak ilk sıradayız diyebilirim. Bunu stok olarak, çeşit olarak, hizmet olarak önde olduğumuzu düşünerek söylüyorum. Mesela en iddialı olduğumuz konu bizim stokladığımız ürünler ve çeşitlilik. Şuan bizi müşteri arasa 30 kalem malzeme sorsa, abartmadan söylüyorum 29 kalemini hazırlar çıkarırız. Bunu sipariş olarak getirmekten bahsetmiyorum burası önemli, direkt stoklarımızdan verme şansımız var. Hacıbalı Metal’in iddialı olduğu yer ürün yelpazesi ve müşterilerine yok demeyecek kadar stokunun olmasıdır. Müşterilerimize kapımız her zaman açık gelsinler, 1 ton malzeme lazım desin verelim, 5 ton desin verelim bu konuda sonuna kadar iddialıyız.

Konya’da lider firmayız dediniz bu durum Türkiye genelinde nasıl? Sektörünüz içinde diğer firmalar arasındaki konumunuz nedir?
Bu durum Türkiye geneli içinde geçerli. Türkiye genelinde de kafaya oynayan 5 firmadan biriyiz. Hatta ürün yelpazemiz ve stoktaki ürünlerimizle Türkiye’de de lideriz diyebilirim.

Konya piyasasında rekabet ortamı nasıl? Sizin sektörünüz için konuşacak olursak fiyatlara yansıyacak boyutlarda rekabet söz konusu mu?
Hayır. Kesinlikle böyle bir şey yok. Kendi sektörümüz için söylüyorum, söylediğim bu 7-8 firmadan kimse kalkıpta ben onun müşterisine ürün satayım. Fiyat kırıp müşteri çekeyim diye bir art niyet ya da kasıt peşinde değil. Herkes kendi işini yapıyor. Böyle olunca müşterinin de biz firmaların da kafası bir nebze de olsa rahat oluyor. Herkes hesabına kitabına uyan yerden malzemesini temin ediyor. Konya’daki meslektaşlarımızla kesinlikle ufak dahi olsa bir sorunumuz yok. Bizim sektör içindeki rakibimiz İstanbul firmaları.

Demir-çelik sektöründe ulusal rekabette mi rol oynamak istiyorsunuz?
Biz zaten ulusal rekabete hazır olan, güçlü de bir firmayız. İstanbul’da ya da herhangi bir yerde olup da suyun başında olan firmalardan zaten bir tık, bir adım daha öndeyiz. Bunu söyleme gerekçem de biraz önce bahsettiğim stok ve ürün yelpazemiz. Bizim gibi bu kadar ürün çeşidini ve stoğunu bulunduran firma yok dersem yalan olur ama nadiriz diyebilirim. Yani zaten ulusal rekabette var olan bir markayız.

Türkiye genelinde bayi ağınız var mı?
Hayır yok. Bu işte şubenizin olabilmesi de çok zor. Çünkü çok büyük sermaye gerekiyor. Ancak pazarlama noktasında sıkıntı yok. 81 ilin 81’ine de bugün ürün gönderebilecek durumdayız. Konya’daki meslektaşlarımızdan bir farkımız da bu aslında. Bu işte kendi şehrine ürün satınca şükretmen lazım, Anadolu’dan başka bir şehre malzeme satmak çok zor. Biz bunu başarabiliyoruz.

Peki Mustafa Bey, demir-çelik satış sektörü Türkiye ve Konya’da ne durumda?
Demir-çelik sektörü Konya’da ve Türkiye bugün hala ucu açık bir sektör. Ancak birçok kişi demir-çeliğin ne manaya geldiğini tam olarak bilmiyor. Bilenler de karıştırıyor ya da yanlış biliyor. Mesela bize tesisat malzemesi soranlar oluyor. Var diyoruz. Ama bizdeki paslanmaz çelikten diyoruz. Karşıdaki bunu bilmiyor, aslında istediği normal siyah malzemeden yapılan boru vs. İşte bilinmemesi sebebiyle, bilindikçe yaygın olabilecek bir sektör gözüyle bakıyorum ve önü açık bir sektör diyorum.

Mustafa Bey son olarak, işiniz dışında siyasi bir de kimliğiniz var. Buna dayanarak 15 Temmuz ve sonrasını nasıl değerlendiriyorsunuz? O günden sonra neler yaşadınız?
Ben Recep Tayyip Erdoğan’ı tanıdığım bildiğim günden bugüne hayranıyım. AK Parti Karatay İlçe Başkanlığı’ndayım. Vatanını milletini seven, bu ülkeye aşıkta bir vatandaşım. O malum gece de yaşananlar, sadece iradeye değil, sadece Cumhurbaşkanımıza değil, bize değil, tüm Türkiye’ye yapılmış bir saldırıydı. Güçlü Türkiye ve güçlü lider dünya siyasetinde istenmiyor. Bu üst akıl ve diğer mihrapların ülkemize vurmaya kalktığı bir darbeydi. Ancak milletimiz gerçekten liderine, ülkesine ve bayrağına sahip çıktı. Tek yumruk bu girişimi hezimete uğrattı. Evet başardık, fırsat vermedik ancak her şeyin bir bedeli var. Ekonomik olarak bazı olumsuz etkileri hissedilebilir. Kısmen de hissediyoruz. Ancak birlik olduktan sonra aşılmayacak hiçbir şey yok. Demokrasi nöbetlerine de devam ediyoruz. Her akşam bizzat Mevlana Mevdanı’nda yerimizi alıyoruz. Rabbim bir daha bizlere o günü yaşatmasın.
Mustafa Bey hoş sohbetiniz için size teşekkür ediyor. Çalışmalarınız ve başarılarınızın devamını diliyorum. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.