1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. İBLİS’İN 20 SENE, CÜNEYD-İ BAĞDADİ (K.S) HAZRETLERİNE ABDEST İBRİĞİ TAŞIMASI!
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

İBLİS’İN 20 SENE, CÜNEYD-İ BAĞDADİ (K.S) HAZRETLERİNE ABDEST İBRİĞİ TAŞIMASI!

A+A-

 İblis Aleyh’il-Lane; Cüneyd-i Bağdadi (k.s) Hazretleriniz 20 yıl Abdest aldığı İbriği taşır! Ona Abdest aldırır! Aradan 20 Sene geçer ve İblis Cüneyd’e sorar? Sen benim kim olduğumu biliyor musun? diye. Cüneyd-i Bağdadi (k.s) Hazretleri de cevaben: Evet, biliyorum, sen İblis’sin, der! İblis’te: Tu sana! Onca yıl biliyordun da, niye söylemedin? der ve oradan uzaklaşır! Cüneyd-i Bağdadi (k.s) Hazretlerinin Amellerini İfsad etmek ve Ona Vesvese vermek için, Ona hizmet eder! Cüneyd-i Bağdadi (k.s) Sabrın O Derecesine gelmiştir ki, 20 yıl hiç sesini çıkarmaz! İblis kendisi ile meşgul olurken, Diğer Müslümanları İfsad etmesine engel olur, Elhamdülillah!

 

CÜNEYD-İ BAĞDADİ (K.S) HAZRETLERİNİN TEVBESİ!

Cüneyd, gençliğinde zevke ve aleme düşkün bir genç idi. Bir gün Bayramda Amcası veya Dayısını ziyarete gider. Oraya Anne ve babadan mahrum bir Yetim Çocuk gelir. Dayısına: Bugün beni yedirip-içirecek, Banyo yaptıracak, temiz ve yeni giysilerle donatacak, Bana Anne ve Babalık yapacak bir kimse yok mu? diye yalvarır! 5 yaşlarındaki bu çocuğun haline dayanamayan Cüneyd: Dayıcığım, müsaade ederseniz bu çocuğu ben ihya etmek ve ilgilenmek istiyorum, der! Dayısı müsaade eder. Günahkar Cüneyd; O yetimi önce Hamama götürür, güzelce sabunlar, keseler! Sonra temiz ve güzel Elbiseler alır, giydirir, yedirir, içirir, gezdirir ve oynatır! Eve geldiklerinde O Yetimden şöyle bir Hal zuhur eder, Kıbleye müteveccihen Diz çöker ve: Ya Rabbi! Bu Bayramda bana Anne-Babalık yapan Cüneyd Ağabeyimden Ben Razı oldum! Sen de Razı oluversen ne olur! Allahım, der. Bunu duyan Cüceyd-i Bağdadi (k.s) Hazretleri; Hıçkıra hıçkıra ağlar ve: Ya Rabbi! Bundan sonra her şeye tevbe ettim ve Sana yöneldim! der. Rabbimiz de Sabi bir çocuğun Duasını kabul eder, Cüneyd-i Bağdadi  (k.s) Hazretlerinin Tevbe-i Nasuhunu kabul edip, Rızasına eriştirir, Elhamdülillah! Rabbimiz bizlere de nasip etsin, İnşallah! Amin, Ya Muin, Ya Rabbel Alemin!

 

: CÜNEYD-İ BAĞDADİ (K.S) HAZRETLERİNİN BİR KADINLA İMTİHAN EDİLMESİ!  

Cüneyd-i Bağdadi (k.s) Hazretlerinin şan ve şöhretinin artması, Zamanın Melikinin adamlarını rahatsız eder! Halifeye derler ki: Bunun müntesiplerinin sayısı arttıkça, Senin Saltanatın sarsılır! derler. Melik’te Cüneyd’i İfsad edebilmek ve yoldan çıkarabilmek için, en güzel Cariyelerinden birisini süsleyip Cüneyd’e gönderir! Kadın örtülü bir vaziyette Cüneyd’in Dergahına gider. Şeyh Efendiye intisab etmek için geldim, der. Cüneyd’in huzuruna götürürler. Cüneyd-i Bağdadi (k.s) Hazretleri Kadının yüzüne hiç bakmaz! Yanındakiler, Ne istiyorsun? diye sorarlar. Cüneyd-i Bağdadi’ye İntisap etmek istediğini ve Onunla bir odada yalnız görüşmek istediğini söyler. Cüneyd-i Bağdadi (k.s) Kadına bir Teveccüh eder ve Kadın dayanamayıp ölür! Haberi Padişaha ulaştırırlar. Padişah hemen Cüneyd’in huzuruna gider, Af diler! Bu olaya kendisinin sebeb olduğunu söyler! Adamlarının kendisi hakkında yanlış haber getirdiklerini söyler ve huzurdan özür dileyerek ayrılır.

 

Bu yazı toplam 589 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar