1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İcra dosyaları  Dağ gibi !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İcra dosyaları  Dağ gibi !..

A+A-

İktidarın mecliste yeni dönemde önemli çalışmalarından birisi de Hukuk reformu olarak belirlendi ve yeni yargı yılında yapılan konuşmalarla bunun acil bir ihtiyaç olduğu hem Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, hem Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu tarafından dillendirildi. Buna mukaübil Konya Baro Başkanı Av. Mustafa Aladağ’da bunun gerekli olduğuna yaptığım bir görüşmede dile getirdi.

Hukuk kuralları içinde ve baskısız olarak çalışırsa, Türkiye’de yaşanan bir çok olay kendiliğinden çözülür. Kuvvetler ayrılığı aslında bunun içinde önemlidir. Bir çok yasa meriyette olmasına karşın, yılların ihtiyacı ve geleneklerine göre hazırlanmış ve bugünkü s istem içinde yasalar ya yetersiz, ya gereksiz hale gelmiştir. Hükümetin yargıda reformu bunun için önemlidir. Şu anda bu çalışmanın TBMM’de olduğunu biliyorum ve umarım ki, dağ fare doğurmaz.

Görebildiğim kadarı ile ise Konya adliyesi tam anlamıyla yeterli görünmemekte ve zemindeki çökmeler nedeniyle de binanın bazı yerlerinde çatlaklar oluşmaktadır. Bunların giderilmesine çalışıldığı da bir gerçektir.

Genel olarak Türkiye bakarsanız batan şirketler, konkardato ilan eden firmalar ve mahkemelerin kalemlerindeki dosyalar dağ gibi büyümüş durumda en basit davalar bile iki yıl sürmektedir.

Konya adliyesinde en çok ise aile mahkemelerinin yükünün ağır olduğu, boşanmaların yanı sıra, nafaka, velayet, çocukların parçalanan aileler arasındaki çekişmenin getirdiği sorunlar  önde görülürken,  yine diğer bir başka dava yükü ise İcra mahkemelerinde görülüyor. Bu mahkemelerde de alacak- verecek davaları, senet protestoları dağ gibi büyümüş durumda ve zaten sayıca ve hatta niteliksel olarak yetersiz olan elemanlar ve yır sıkıntısı da buna eklenince Adliye binası nefes alamaz durumdadır.

Yeni yargı reformu bu tür sorunların çözümünde ne ölçüde yeterli olacaktır, bunu ise zaman gösterecektir.

+++

Yazımı Arap bilgin İbn-i Haldun’un Arapları tarifi ile bitirmek istiyorum.

İbn-i Haldun diyor ki:

Arap hırsız ve talan ruhludur.

Vahşi,. Kaba ve haşindir.

Ayak bastığı yeri çöle çevirir.

Hırsız ve yalancıdır.

Başkasına ait ne varsa, çalma geleneğindendir.

Uygarlık düşmanıdır.

Gittiği yerde uygarlığı söndürür.

+++ 

Eflatun diyor ki;

Cahil  insan;

Bilmeyen değildir.

Bilmek istemeyendir.

Bu yazı toplam 467 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.