1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İcra ve aile davaları arttı
İcra ve aile  davaları arttı

İcra ve aile davaları arttı

Konya’da en çok alacak-verecek ile çek senet davaları görülürken, bunları aile davaları takip ediyor. En çok boşanma davasının açıldığı kentler arasında yer alan Konya’da ekonomik temelli davaların sayısındaki artış dikkat çekiyor

A+A-

Dursun SEYİS

Tüm Türkiye’de olduğu gibi, Konya adliyesinde de en çok dosyası bulunan mahkemelerin alacak- verecek, çek- senet ve arkasından da aile ve boşanma- nafaka davaları olduğu belirlendi.

Yapılan tespitlere göre Türkiye’de, geçen yıl açılan yaklaşık 220 bin boşanma davasının 113 bin 892’si, evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle açıldığı ve çekişmeli davalar olduğu belirlenirken, bu davaların en çok İzmir, İstanbul, Adana, Ankara ve Konya’da açıldığı belirlendi.

En az boşanma davasının açıldığı iller sırasıyla Bayburt, Hakkari ve Şırnak olduğu bildiriliyor.

Yine ilgililerden aldığımız bilgilere bakıldığında mahkeme koridorlarında görülen davaların başında alacak- verecek, çek-senet davaları geliyor. Yılsonuna doğru ise ekonominin sıkıntıya düşmesi halinde bu davaların artabileceği söyleniyor.

Yetkililer bu davaların başlıca nedeninin ise ekonomik sıkıntılar olduğunu belirtirken, bunu yanı sıra lüks ihtiyaçların karşılanamamasından kaynaklandığı da boşanmalara neden oluyor.

Geçen yıl ile birlikte Konya adliyesinde 4 olan aile mahkemelerin yükün de oldukça yüksek olduğu, bu mahkemelerde boşanmanın yanı sıra, nafaka, miras gibi davalara bakılıyor. Yine edinilen bilgilere göre geçen yıl ile bu yılın Eylül ayı itibariyle bu mahkemelerde devam eden dosya sayısının yaklaşık 2 bin civarında olduğu bildirildi.  Dosya sayısı ise son zamanlarda hızla artış gösteriyor.

Mahkemede devam eden davalar içinde zina, evi terk etme, hayata kast gibi davda dosyaları da bulunuyor.

Boşanma davalarının en çok açıldığı illere bakıldığında ise 45 bin 534 dava sayısı ile İstanbul ilk sırada yer aldı.  İstanbul’u, 18 bin 594 dava ile Ankara, 17 bin 755 dava ile İzmir takip etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.