1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. İDAM CEZALARI, TOPLUMSAL GÜVENLİĞİN ŞARTIDIR
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

İDAM CEZALARI, TOPLUMSAL GÜVENLİĞİN ŞARTIDIR

A+A-

Son yıllarda artan çocuk kayıpları ve bunların bir kısmının öldürülmesiyle sonuçlanan cinayetler toplumun sinir uçlarını iyiden iyiye germiştir. Daha dünyaya göz açalı birkaç sene olmuş ağzı süt kokan bu yavrularımızın ahlaksız ve karaktersiz insanlıktan nasibini almamış insan kılıklı vahşi yaratıklar tarafından katledilmesiyle toplumsal hassasiyet had safhaya ulaştı. Bugünden itibaren Allah muhafaza olası bu tür cinayetlerin ve çocuk kayıplarının sürmeye devam etmesinin tek ve yegâne sorumlusu merkezi hükûmet olacaktır.
Daha öncede bu tür kayıp ve cinayetler olması, bunlardan bir kısmının failinin enselenmesi bir kısmının da halen faili meçhul olarak kalması sonucu ortaya çıkan toplumsal kargaşa ve tepki günden güne büyümeye başlamış insanımızda olası cinayetlere verilen cezaların yetersiz kalması inancıyla kendi eliyle cezalandırma şekli olan linç girişimleri ve hapishanelerde infaz gibi sonuçlar ortaya çıkmıştır. 
Avrupa Birliği garabetiyle askıda bekletilen ölüm cezalarının uygulanmaması gibi bir saçmalığın halen süregelmesi toplumsal vicdanda onulmaz yaralar açmaktadır. Ülkemizde 80 milyonun üstünde insan yaşamaktadır. Bu insanların büyük bir çoğunluğu huzur içinde kimseye zarar vermeden yaşamak gerektiğine inanan dürüst vatandaş grubudur. 
Ahlaksızlık ve soysuzluğu adet haline getirmiş genel nüfusa itibarla sayıları yüzdelik dilimin oldukça küçük bir kesimini içeren suç bağımlısı kesimlerin varlığı ve hak ettikleri cezayı almamaları tüm toplumda yaşanan huzursuzluğun oluşmasında ana etkendir.
Seneler önce Konya’mızda da benzer bir vakıa yaşanmış Ebru Çiftçi isimli bir yavrumuz ahlaksız, sapkın bir katil tarafından hunharca öldürülerek dağlık bir araziye gömüldükten sonra süren polis araştırmaları sonucunda yıllar sonra katilin bulunmasıyla sonuçlanmıştı. Bu ahlaksızlığı yapan kişinin hapishanede öldürülmesiyle yüreklere bir nebze su serpilse de bugüne kadar süregelen asayiş olaylarına baktığımızda cezalarda caydırıcılık olmadığından olsa gerek böylesi haberler halen sürmeye devam etmektedir.
Gönlün istediği ceza sisteminde köklü bir değişiklik yapılmasıyla suçlular ve suç işlemeye yönelebilecek kesimler için korku imparatorluğu yaratılmalıdır. Fütursuz ve insan dışı ahlaki yapıya sahip bu tür ahlaksız kişiliklerin toplumdan yok edilmesi suç işleme ihtimalini bıçakla keser gibi kesmese de hiç değilse iyiden iyiye azaltacak ve zamanla sistemin yapısı böylesi suça meyli olanlar için caydırıcı bir yapının teşekkül etmesinde baş faktör olacaktır.  
Bu tür konuların elbette eğitimle alakalı konular olduğu su götürmez bir gerçek olsa da eğitim yapımızın oturmamış olmasından kaynaklanan sebeplerle halen insanımızın sinir uçlarını zedeleyen böylesi hadiseler süregelmektedir.
Evet, yapılan seçimle ve değişen sistemle insanımızın beklenti içerisinde olduğu adaletin kayıtsız şartsız yerini bulması üzerine bir takım çalışmaların beklendiğini ifade etmeliyim.
Halkımızın Avrupa Birliği gibi bir beklentisi ve umudu yoktur. O birliğin ülkemize sağlayacağı katkı da yoktur. Hatta büyük bir kesiminin AB’ye taraftar bile olmadığı da ortadadır. Kahpelik ve kalleşlikte sınır tanımayan bazı Avrupa ülkelerinin içinde bulunduğu ahlaksız yapı ve sosyal dayanışmanın olmadığı Avrupa mantığı Türk İslam senteziyle taban tabana zıt bir yapıdır. 
AK Partiye düşen toplumun beklentilerini çok iyi değerlendirerek en kısa zamanda bu alanda ki yapılanmasını tamamlamasıdır.

Bu yazı toplam 736 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.