1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İdam Ve İç Güvenlik
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İdam Ve İç Güvenlik

A+A-

Rus yazar Fiodor Mihayloviç Dostoyevski’nin ünlü bir eseri vardır.
“Suç ve Ceza “
Yani her suçun bir cezası vardır. Suçu işleyen bu cezayı çekmelidir.
Af edilen suçlar ise yeni suçlular getirmektedir.
Türkiye’de “İdam cezası” kaldırıldı. Gerçi bu cezanın kaldırılmasından önce hatırlayabildiğim kadarıyla 20 yıldan bu yana, idam cezası uygulanmamıştır. 1980 sonrasında yapılan idam cezaları ile bu ceza uygulanmaz olmuştur.
Medeni dünyada idam cezası c ezası bulunmamaktadır. Sadece Amerika Birleşik Devletlerinde birkaç eyalette bu ceza çeşitli şekilde uygulanmaktadır.
Şimdi düşünelim.
Medeni dünya diyoruz. Acaba biz ne kadar medeniyiz?
Medeni olmak, sözle, olmaz. Medeni olmak akıl ile, fikir ile ve yaşam biçimi ile olur. Akıl başka, fikir başka ise söz ile medeni olmak, ancak “Timsah göz Yaşları”ndan başka bir şeye benzemez.
Türkiye’de idam cezası mutlaka uygulanmalıdır. Çünkü bu ülkede medeni insanların olduğu kadar, medeniyetten nasibini almamış insanlar da vardır. Ya medeni olurlar, ya da cezaya razı olurlar. İnsan kılığında öyle insancıklar vardır ki, bunlara idam uygulamazsanız, vereceğiniz her ceza onları cesaretlendirecektir.
O halde, kaldırılan idam cezası yeniden hayata geçirilmeli ve hak edenler bu cezaya muhatap olmalıdır.
İşte Türkiye’yi ayağa kaldıran son bir hunhar cinayet. Özgecan olayından sonra bu canilere idam cezası verilmez ise toplumun vicdanı rahatlamayacaktır.
Şimdi birde TBMM’de hükümetin hazırladığı “İç güvenlik Yasası” görüşülmeye başlandı. Bu yasaya gerek meclis içinde muhalefet, gerekse dışarıda kalan muhalefet şiddetle karşı çıkmaktadır. Ülkemiz hukuk devleti ile anılmaktadır.
Suç işleyenler buna göre ceza almalıdır. Bu yasa ile polis ve valilere büyük yetki verilecektir. Biz ise “Vur “ deyince öldürüyoruz.
Türkiye’de üç grubu iyi seçmeliyiz.
Öğretmenleri, Polisleri ve Valileri.
Bunlara siyaseti bulaştırmamamız gerekir.
Her olumsuzluk sonrasında ağzımızda sakız yaptığımız “ Eğitim” . Eğitimi veren öğretmenlerdir. Öğretmenleri iyi seçersek bu sıkıntı ortadan kalkar.
Polisler iyi seçilmelidir. Polis duyguları ile değil, hukuk çerçevesinde görev yaparsa bir çok sıkıntı ortadan kalkar. Polis seçilirken 7 sülalesi araştırılmalıdır. Geçmişte vardı. Şimdi büyük kentlerde uygulanmıyor. Polis kendi memleketinde görev yaparsa bazı sıkıntıları da birlikte getirir. Polis’e verilecek yetki doğru kullanılmalı, suç ve suça iştirak edilmez ve toplum huzurunu kaçıracak hareketler içinde bulunulmaz ise verilecek yetki iyi kullanılırsa bundan kimse şikayet etmemelidir. Aynı durum valiler içinde geçerlidir.
Tabi ki, bunları yerine getirmek içinde bir nesil yok olması gerekir. Tabandan bir yapılanma gerçekleştirilmelidir. Dürüst vatandaş sıkıntı çekmemeli, suçlu olanlar da cezasını çekmelidir.
 

Bu yazı toplam 179 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum