1. YAZARLAR

  2. Lütfi ŞAHİN

  3. İdrak Sahibi Bir Sultan: Orhan Gazi
Lütfi ŞAHİN

Lütfi ŞAHİN

Yazarın Tüm Yazıları >

İdrak Sahibi Bir Sultan: Orhan Gazi

A+A-

Osmanlı’nın ikinci beyi olan ve babasından 16 bin kilometre kare olarak aldığı toprakları oğlu 1. Murat’a 95 bin kilometrekare olarak bırakan kararlı ve idrak sahibi bir padişah: Orhan Gazi.

        Osman Bey’in oğlu olan Orhan Gazi 1281 yılında Söğüt’te dünyaya gelmiştir. Annesi Malhun Hatun’dur. 1324 yılında Osmanlı Devleti’nin başına bey olmuştur.

        Orhan Gazi son derece akıllı bir siyaset yürütmüştür. Bizans’a yardım eder gibi görünmüş, ama aslında Bizans toprakları içerisine kendi halkının girmesini ve yerleşmesini sağlamıştır.

        O sıralarda Bizans’ın başında 6.  Yannis Kantakuzenos bulunmaktaydı. Tarih yazarı da olan 6. Yannis zamanında bir çok karışıklık olmuştur. Osmanlı ile iyi geçinmenin kendisi için iyi olacağını düşünen 6. Yannis kızı Teodora’yı Orhan Gazi ile evlendirmiştir.

        1352 tarihinde 6. Yannis ile krallığa ortak olan 5. Yannis Palaiologos ile araları açılmıştır. 6. Yannis damadı Orhan Gazi’den yardım istemiştir. Orhan Gazi oğlu Süleyman Paşa’yı ordusuyla beraber yardıma göndermiştir. Süleyman Paşa 5. Yannis’i yenilgiye uğratmıştır.

        Süleyman Paşa’nın yaptığı yardımdan dolayı 6. Yannis  Çimpe Kalesi’ni  Süleyman Bey’e vermiştir. Süleyman Bey buraya askerlerini yerleştirirken aynı zamanda Osmanlı vatandaşları da buraya yerleşmiştir.

        6. Yannis yaptığı hatayı anlamış, Orhan Gazi’ye Çimpe Kalesi’ni geri vermesi karşılığında büyük miktarda altın vereceğini söylemiştir. Orhan Gazi ise hasta olduğunu bahane etmiş ve antlaşmaya gelemiyeceğini söylemiştir.

        Orhan Gazi’nin uyguladığı akıllı siyaset ile Trakya’ya ilk adımlar atılmış, Çimpe Kalesi’ni Gelibolu, Bolayır, Keşan ve Rodoscuk’un fetihleri izlemiştir.

        Rumeli’de beylerbeyliği yapan Süleyman Bey bir av sırasında atından düşüp vefat etmiş, bunun üzerine Orhan Gazi’nin diğer oğlu ve veliahtı olan Murat Bey Osmanlı ordusunu komuta etmeye başlamıştır.

        Orhan Gazi halk arasında çok sevilen bir padişahtı. İlk defa bey yerine sultan ifadesi kullanılmaya başlanılmıştır.

        İlk kez vezirlik sistemi bu dönemde yapılmış, kadı ve subaşı atamaları da ilk defa bu zamanda yapılmıştır. Vakıf sistemi ve adli teşkilatta ilk defa Orhan Gazi tarafından hayata geçirilmiştir.

        Orhan Gazi’ye dinin kahramanı manasına gelen Şücaeddin lakabı verilmiştir.

        Beyaz tenli ve iri yapılı olan Orhan Gazi iyi ahlaklı olarak bilinmektedir. Davranışları son derece kararlı ama bir o kadar da tedbirliydi.

        Bu kahraman sultan 1362 tarihinde Bursa’da vefat etmiştir. Naaşı Bursa’da babasının türbesinin yanındadır.

        Bizler ecdadımız ile gurur duyuyor ve çok çalışarak onlar gibi faydalı olmak istiyoruz. Orhan Gazi gibi büyük sultanların hayat hikayeleri bile bizleri şevke getirmekte ve bizleri heyecanlandırmaktadır. Hepinizin başarılı bir hayat yaşamanız temennisiyle…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.