1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. İDRAKİMİZ DİJİTAL KAMERAYA YENİLDİ!
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

İDRAKİMİZ DİJİTAL KAMERAYA YENİLDİ!

A+A-

Düşünce ve akıl çağımızda dijitale yenik düşmüştür. Durum bu hale gelince de, akıl edemez, düşünemez ve idrak edemez olduğumuz için hakikati göremez hale geldik. Yani beyin gözümüz, kalp gözümüz de kör oldu. Kulaklarımız sağır hale geldi ve ahlaksızlığı ahlakın yerine yükselttik. 
İdrakimizin ölümü, görsel ve dijital egemenliğin hakimiyetiyle gerçekleşti. Oysa insan oğlunun ruhi yapısında duygusal hisleri vardır. Bunlar: Görmek, bakmak, işitmek, hissetmek, koklamak, düşünmek, unutmak v.s. Aklın idraki var, kalbin idraki var, ruhun idraki var. Bunlar gibi diğerlerinin de idraki var. Bu idrakler içerisinde görsel idrak hakim güç olduğu zaman, insan gördüğüne inanır hale dönüştüğü zaman, gaybi idraki kaybettiği zaman yücelmeyi, yükselmeyi, miracı terk ettiği zaman, manadan manaya hicret etmeyi unuttuğu zaman, görsel idrak tüm benliği sarar ve dominant duruma yükselir. Bu esnada şeytan hükümranlığını ilan ediverir ve görsel idrakin hükümranlığı da insanları şirke sürükler. 
Görsel’in insanı esir aldığı dönemlerde ise dini bilgiler, insanları kardeş yapma yerine düşman eylemeye başlar. Çünkü görsel maneviyatın önüne geçer. Bugün İslâm dünyası bilgi kirliliği ile baş başa kalmıştır ve bunu da görsel bunun en önemli nedenidir. Bunun neticesinde de kaos ve anarşi hüküm sürmeye devam etmektedir. Tali meseleler üzerinden ihtilafa düşüyoruz. Birlik ve beraberliğimizi bozuyor. Bunun bugün birinci nedeni ise dijital esaret ve idrak yoksunluğudur. Dünyaya bir göz atacak olursak insanlığın idrakinin sadece ekran medeniyetine dönmüş durumda. İnsanlık da sadece bu ekran medeniyetinin pasif seyredicisi konumundadır. Yani insanlık seyirci talabe konumuna dönüştürülmüştür. 
Bu ekran medeniyeti ve o ekranların önüne herkesin mahkum olduğu, bu mahkumiyet anında da iblisin hakim olduğu bir dünya düzeni ile karşı karşıyayız. 
Oysa, kaynağımız ilahi vahiydir. Onda da akıl etmek, düşünmek, tefekkür etmek, kardeş olmak, yardımlaşmak, mazlumun yanında olmak, adalet sahibi olmak vardır. Akıl etmiyor musunuz; düşünmüyor musunuz, görmüyor musunuz vb. emri ilahileri her kutsal dinin temelini oluşturur. Aklını kiralık veren bir neslin kutsalı, kiraya verdiği mercinin kutsal kabul ettiğidir ki bugün buda dijital egemenlik haline gelmiştir. Bu kurumda gerek sublimal mesajlar yoluyla, gerekse aleni ve görseller yoluyla yapmış oldukları yayınlarla, şeytanların yeryüzü krallıklarının zeminini depreme dayanıklı bir hale getirmek için çaba sarf etmektedirler.Firavunların, Nemrutların, Hamanların, Karunların yapmış oldukları zalimlikler, bugünkü dijital egemenliğin masum birer fiilmiş gibi beyinlere yerleştirip, ahlaksızlığın, kul hakkı yemenin, insan onurunu çiğnemenin yolunu açmaktadır. 
O halde bizler neler yapmalıyız? Yeniden idrak etmeyi, akletmeyi, düşünmeyi öğrenip, ilahi kaynağımıza(ilmin temel kaynağı da dindir) sarılarak, iblisin yeryüzü krallığını yıkmak için var gücümüzle tefekkür ederek mütefekkir, münevver olmalıyız. Kardeşliğimizi, insanın insan olarak secde edilen varlık olduğunu bir kez daha hatırlamalıyız. İlahi vahyi bu işe karıştırma diyenler olabilir. O halde ilahi vahyi bu işe karıştırmıyorsak, yangın varken, itfaiyeyi neden işe karıştırıyoruz. Yaralı insanlar varken neden ambulans çağırıyoruz? İlahi vahiy, itfaiyedir, ambulanstır aslında düşünen beyinlere. 
Kalın sağlıcakla!

Bu yazı toplam 599 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.