Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

İhlâs

A+A-

Hz. Muaz Yemen’e gönderilirken, Hakim fi’l-müstedrik de, Muaz bin Cebel r.a.dan rivayet edilen hadisi şerif de: “Muaz (r.a.)Ya Rasülellah: Bana bir vasıyette bulunurmusun der.
Buyurdular ki: Dininde ihlâslı ol, az bir amel sana kâfi gelir”.
İzah: Peygamber Efendimiz s.a.v. Muaz r.a. hı Yemen’e Vali gönderirken onu atına bindirmiş, kendisi cemaatle beraber yaya yürüyor (beraberindekiler, Muhacirin ve Ensardandırlar).
Muaz r.a. Ya Rasülellah, ben binekli siz yaya, bana yakışmıyor. Bana yaya yürümeme izin verirmisiniz. Rasülullah s.a.v:
Ya Muaz, Allah yolunda atılan şu adımları tasavvur edermisin. Ben sana takvayı, doğru sözü, emanete edayı, hıyaneti terki, emri bi’l-maruf ve nehyi ani’l-münkeri, hukukı ciranı muhafazayı (komşu hakkını), Kur’anla amel etmeyi, yumuşak kelamı, selamı ifşayı, kıyamet korkusunu, ahireti dünya üzerine tercih etmeyi tavsiye ederim.
Ya Muaz; Müslümanlara şetm etme (kötü söyleme). Doğru söyleyeni yalanlama. Yalan söyleyeni de tasdik etme. Adil imama muhalefet etme. Ya Muaz; Nefsin için istediğini talep et. Nefsin için kerih gördüğünden de ikrah et.

-Ya Muaz; Rızayı seç. Zayıfların ihtiyaçlarını gidermek de acele et. Yetimlere yaklaş. Fukara ve miskinlerle otur. Alahü Tealanın yarattıklarına adil davran. Allahü Teâlanın yolunda hiç kimseyi kötülemeye iltifat etme. Ya Muaz; Bundan sonra, mülakat imkânı olsa, ne için vasiyeti uzatayım buyurdular.
Dininde halis ol demekle, dininde şirki hafi hakiki, şirki celi, şirki hükmi nevinden dininde ihlâslı ol. Bunun manasını bilmelisin. Yahut şehevaniden, nefsanîden yahut riya hastalığına bulaşmayan taâtın olsun. Onun emrine imtisal etmekle, Rabbiyin hakkı için kıyam et. Cennete tama ederek değil. Cehennem korkusu içinde değil. Dünyevi musıbetlerden selamet içinde değil. Sırf Rabbiyin hakkı için kıyamın olsun demektir.
Hal böyle oldumu, Rabbin sana kâfidir. Böyle amelin az bile olsa sana yeter demek istemektedir. Yine ihlasla alakalı hadisi şerif de: Beyhakı’da Sevban r.a.dan: Ben, Rasülullah s.a.v.) dan işittim. Buyurdu
ki: “Amellerinde ihlâslı olanlara müjdeler olsun. Onları işaret ediyorum. Onlar, bütün zulmet ve fitnelerden ruşen kılacak hidayet lambalarıdırlar”.

İzah: Çünkü onlar, murakabelerinde ihlâslıdırlar ve bütün hazları unuttular. Ve Allahü Teâlanın gayri şeylerden nazarlarını kestiler.
Dünyanın mel’un ve içindekilerin de mel’un olduğu Taberani de geçen hadisi şerif de beyan edilmiştir. Ancak Allahın rızasına uygun olanları istisna kılmaktadır.
Ebu Zer r.a.)dan rivayet edilen bir hadisi şerif de: Rasülullah s.a.v) buyurdu ki: “İmanı için kalbini ihlaslı tutan felah buldu. Kalbini selim kılan, lisanını sadık kılan, nefsi mudmein olan (Allahın zikriyle nefsi mutmeînne makamına ulaşan), tarıkı ve batıni umurun (emirlerin şeylerin azamına istikamet üzere olan, kulakları hakkı işiten, gözleri, Cenabı Hakkın yarattıklarına tefekkür tarıki (yolu) üzere nazar edenler felah buldu”.

Kalbin, iman için ihlâsı nifaktan ve riyadan beri olmasıdır. Kalbin selameti: Emrazı kalbiyeden (kalp hastalıklarından) salim olmasıdır. O, marazlar gurur, hasetlik vs. gibi... Lisanın sıdkı: Yalan söylememesidir.
Nefsin mudmein olması: Allahü Tealanın zikri ile ve ilahi kaza üzerine rızası demektir. Tarikı istikamet üzere olması; Emr olunan şekli ile istikamet üzere olmaktır.

-Kulakların işitmesi: Hep hak sözler içindir. Gözlerin görmesi: Cenabı Hakkın birliğine, varlığına delalet eden, yarattığı her şeye tefekkür yolu ile nazar etmek demektir. (bk. c.1.s.600)

RİYANIN İLACI
Riya’nın sebeplerini bilmek, gailelerini bilmektir. Çünkü hastalıklar zıddı ile belli olur. Zıd ise ancak sebepleri bilmekle hâsıl olur. Meydana gelmesine zıt sebepleri de bilmek lazımdır. (b.s.593)
Riya korkusundan ameli terk de riyadandır. İnsan ecli için amel ise şirktir. Yani işlenilen dini hususlar ile alakalı ameli Allah emrettiği için değil de, birilerini memnun etmek için yapılırsa şirktir. Tabi ki bunda dini hasleti dünyaya alet etme ve menfaat düşüncesi vardır. (b.s.573) (Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.