1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. İhlas ve samimiyetle kurban idrak edilmeli
İhlas ve samimiyetle  kurban idrak edilmeli

İhlas ve samimiyetle kurban idrak edilmeli

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla kurban ibadetinin önemini anlatan Konya İl Müftüsü Ali Akpınar, samimiyet ve ihlasla kurban ibadetinin yerine getirilmesiyle insanın Allah’a daha çok yaklaştığını bildirdi.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Yaklaşan Kurban bayramıyla birlikte kurban ibadetini yapmak isteyen vatandaşların aklındaki soru işaretlerini gidermek isteyen Konya İl Müftüsü Ali Akpınar, kurban ibadetinin önemi ve yapılması gerekenler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kurban’ın kelime manasının yaklaştıran olduğunu bildiren İl Müftüsü Akpınar, “Kurban’ın kelime anlamı yaklaştıran demek. Hem insanı rabbine yaklaştırır hem de insanları birbirine yaklaştıran yönleri vardır. Allah’ın emrini yerine getiren Allah’a yaklaşır. Kurban keserek kardeşleriyle paylaşan varlıklı insanlar ise, o kardeşleri ile aralarındaki mesafeyi kaldırmış olacaklardır” dedi. Kurban’ın Allah rızası gözetilerek samimi ve ihlaslı bir şekilde kesilmesi gerektiğini dile getiren İl Müftüsü Akpınar, “İbadetin yerine getirilmesi önem arz ediyor. Sadece kendimizin yiyip içeceğimiz bir kurban değil, etlik için ya da gösteriş için değil, Allah rızası için, Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için kesilmelidir. Zaten Kur-an’ı Kerimde, “Kestiğiniz kurbanların ne kanları ne de etleri Allah’a ulaşır. Sizden Allah’a ulaşacak olan takvanızdır” buyurarak bu konuda kurbandaki samimiyetin ve ihlasın önemine dikkat çekmiştir. Kurbanın ruhuna uygun bir şekilde bu dini ibadet yerine getirilmelidir” ifadelerini kullandı.

KURBAN RASTGELE BİR İBADET DEĞİLDİR

Kurbanın rastgele bir ibadet olmadığını bildiren İl Müftüsü Akpınar, “Kurban, diğer ibadetler gibi belirli bir zamanı ve şartları vardır. 3 cins hayvandan (Davar, Sığır ve Deve cinsinden) kurban kesilebilir. Yine kurban olacak hayvanda aranan özelliklerde, kesilecek hayvanın organlarının tam olması, kusursuz olması zikrediliyor. Buda kurban olarak sunulan hayvanda şekil olarak kemali gözetmemiz gerektiğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

HAYVANA EZİYET EDİLMEMELİ

Kurbanı keserken en iyi şekilde ve en güzel şekilde kesilmesi gerekiyor ifadelerini kullanan Akpınar, “Hayvana eziyet edilmeden usule uygun bir şekilde kesilmesi gerekiyor. Hayvanın yanında bıçak bilenmesi, hayvanın kesileceği yere sürüklenerek götürülmesi bile bizim dinimiz tarafından yasaklanmıştır. Merhamet dini olan İslam’ın Allah’ın insanlara nimeti olarak sunduğu bu hayvanları yine ibadet formunda yine insanlara sunuşunu görüyoruz. Dolayısıyla bu hayvanlar her zaman tüketilmektedir” ifadelerini kullandı.

TEMİZLİĞE ÖNEM VERİLMELİ

Büyükşehirlerde ve metropollerde yaşayan insanlar olarak, madem Kurban bir ibadet ve bayram, çevreye, kamuya ve medyaya güzel fotoğraflar vermemiz gerekiyor sözlerini vurgulayan Akpınar, “Bizim dinimiz temizlik dinidir. Her şey temizlik üzerine kurulmuştur. Sokakların, caddelerin kirletildiğini ve temizliğe riayet edilmediğini görüyoruz. Bunlar bizim kusurumuz yoksa Kurbandan ya da İslam dininden kaynaklanan bir sorun kesinlikle değildir. Hijyen ortamlarda, özellikle belediyelerin gösterdiği yerlerde ve usulüne göre uygun şekilde kurbanlarını kesmelerini istiyoruz. Ortalığı kan gölüne ve mezbeleliğe dönüştürmeden temiz bir şekilde kurban bayramımızı idrak edelim” dedi.

KURBAN PAYLAŞMAKTIR

Kurban’ın temel esprisinin paylaşmak olduğunu belirten Akpınar, “Allah için kurban, ev için etlik anlayışından kaçınmak lazım. Kurban etinden zengin fakir herkes yiyebilir, hatta Müslümanların yanında gayrimüslim olan komşulara da ikram edilebilir. Paylaşmayı göz önünde bulundurmak önemlidir. Kurbanda kestiğimiz hayvanların etlerini ev ahalisinin yiyeceği olarak bir kısmını ayırmak, ikram için kullanmak ve fakirlere dağıtmak için kullanılabilir” değerlendirmesinde bulundu.

VEKÂLET VERİRKEN İYİ ARAŞTIRIN

Vekalet verirken iyi araştırılıp takip edilmesi hususunda uyaran Akpınar, şunları söyledi: “Türkiye’de geçtiğimiz yıl 5 Milyon kurban kesildi. Bunların 1 milyonu vekalet yoluyla kesildi. 4 milyon kurbanı ise sahipleri kesti. Vekalet yoluyla kurban hissesi verileceği zaman, vatandaşlar hisseyi verecekleri kurumu ve kişileri iyi araştırmaları ve takipçisi olmaları gerekiyor. Kurban keseceğiz diye toplanan onca parayla millete nasıl ihanet edildiğini ve kurbanların kesilmediğini medyada gördük. Bu tür durumlara düşmemek için hisse vermeden önce iyi araştırma yapılmalı ve işin takipçisi olunmalı. Bir Müslüman araştırmadan zekatını verse ve zekat verdiği kişinin zengin olduğunu öğrense o zekatı geçersiz olur ve tekrar vermesi gerekecek. Kurbanda da bu durum böyle. Araştırmadan ve güvenmeden, usulüne uygun kurban kesmeyen kişilere kurban hissesi vermek caiz değildir.” Son olarak Akpınar, “Vekaleten kurban, hayır kurumuna vekaletimizi verdik evde oturalım mantığı değildir. Kurban kesmenin bir hikmeti de insanın doğayla, kainatla iç içe olmasıdır. Peygamber Efendimiz(sav) kızı Fatıma(as) annemize, kurbanını kesebiliyorsan kendin kes, kurbanının yanında bulunabiliyorsan yanında dur ve elini üstüne koy dediği rivayet edilir. Kurban kesilirken yanında durabilmeli ve bunu çocuklarımıza da öğretmemiz gerekiyor. Kurban kesim yerlerinden korkmamız gerekiyor” sözlerini aktardı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.