1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. İHL’lerin İçi Boş Mu?
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

İHL’lerin İçi Boş Mu?

A+A-

Okulların açılmasına çok az bir zaman var. Öğrenciler aldıkları TEOG puanlarına göre okul tercihlerini yapmaya devam ediyorlar. Geçen gün bir veli yanıma geldi. Hocam sana bir soru sormam lazım dedi Ben buyur deyince çocuğunu hangi okula verirse iyi olur diye sordu. Ben hemen kestirmeden cevap verdim. İHL ye dedim. Hocam ya oranın içi boş, iyi eğitim verilmiyor, bir çocuğun TEOG puanları da yüksek, yazık olmaz mı dedi.
Şunu anladım ki ben IHL lisesi deyince bazı veliler bir ikileme düşüyorlar.
Bizlere çocuğumuzu hangi okula verelim diye soran veliye ben direk İHL diyorum.
Normalin de şöyle bir düşünce aleminde gezinecek olursak, bugün bir milyon iki yüz bin civarında öğrenci mevcuduna erişen dev bir okul gurubu var. 1970-80 yılları arasında anarşik olaylara karışmayan ve devletine milletine hizmet için bakan, başbakan, cumhur başkanı yetiştiren ve memleketine vatanına hain olacak kalkışma, darbe , ihtilal gibi haince düşüncelere asla beyninde yer vermeyen, ümmetin sevgisini kazanmış, vatandaşın her tuğlasına kadar sahip çıktığı bu okullarla artık her kesim barışmalı ve evladının ilk tercihi bu okullar olmalı.
Veliler tarafından istenilen bir okul durumuna gelmesine rağmen, velileri kendi iç dünyasında bazı düşüncelere sevk eden bazı sorunlar da var. Kafasındaki ikilemleri şöyle sıralayabilirsek, belki bu ikilemleri de gidermiş olabiliriz.
Bu ikilemleri sıralamaya çalışacak olursak ilk sıra da şu gerçekle karşılaşıyoruz.
1- Çocuğum, ben istememe rağmen İHL de okumak istemiyor. Neden diye sorunca; orada çok disiplin varmış diyor. Dersler çok zormuş diyor. Nedir zor olan tarafı diye soruyorum. Arapça dersi, Kur’an dersi gibi meslek dersleri çok zormuş diyor çocuğum.Çocuğum bu derslere çalışacağı yerde, diğer derslere çalışır. Böylece üniversiteye daha rahat hazırlanır ve girebilir.
Tamam kardeşim, düşüncene katılıyorum. Senin bakış acınla baktık mı hak verebiliriz. Şimdi sen de beni iyi dinle ve anlattıklarımdan sonra karar ver. Tamam çocuğumuzun dünya hazırlığı içi çabalarını takdirle karşılıyorum, hatta tebrik ediyorum.Peki sen bir veli olarak çocuğumuzun ahireti ile ilgili çalışma yapıyormusun? Cehennemden korunması için ne yapıyorsun? Ahirete kim hazırlayacak çocuğu. Üniversiteye gidebilmesi için her imkanı hazırlıyorsun da, Kuran okuması, namaz kılması, Allah için vatana, millete hizmet etmesi, ya da kul haklarına riayeti, devleti soyup soğana çevirmemeyi, hatta Üniversiteyi bitirirken ateist olup Müslümanlara saldırmamayı nereden öğrenecek?
2- İHL lerin, içi boş dediniz! İçerisi doldurulmadan çocuğumu göndermem dediniz değil mi. Evet aynen öyle dedim. İyi de kardeşim, az önce sen diyordun, bu okul müfredat yönüyle dolu ve çocuğum üniversiteye hazırlıkta zorlanır diyen. Sana düşen bu okula çocuğunu göndereceksin, takibini iyi yapacaksın, 11 ve 12. sınıflar da evinde çocuğunu imam yapıp sende arkasında cemaat olacaksın. Çocuğun lisede okurken camiye gidip cocuklar arasında ders alamayacağına göre bu okullarda bunu da öğrenecekler.
Sende veli olarak bu okullardan mezun olan çocuklarımızın meslek derslerinden de Üniversite imtihanlarında soru çıkmasını sağlamak. O zaman bu çocuklar için daha kolay olur bu okullarda okumak.
3- Devlet İHL lere şuurlu öğretmen atanmalıymış ancak o zaman çocuğunu oraya verecekmiş.
Tabi ki böyle bir soru, bir İHL li olarak beni çok üzdü ve acil cevap vermem gerekti.
Evet, kardeşim senin İHL dışında tercih ettiğin okullar da kaç öğretme şuurlu. Hem ki sen şuur diye neyi kast ediyorsun bilmem. Şuurdan kastın din, ahlak ve manevi değerlerse, bunun en güzel verilme yeri ise İHL dir.
4- Hocam, artık Kuran okumak ve Arapça okumak karın doyurmuyor. Çocuklarımız buralardan mezun olunca boşta kalıyorlar.
Evet, şu bakış acısıyla doğrusun. Çünkü sen çocuğunun dünya da yaşarken en azıdan bir üniversite bitirmesini ve iş güç sahibi olmasını istiyorsun. Hatta, Meslek liselerine gidip de bir meslek sahibi olmasını düşünüyorsun.
Kuran karın doyurmuyor sözü baştan zaten yanlış. Kuranı karın doyurmak için öğrenecekse çocuğumuz öğrenmesin. 1970 lerde anarşik olaylara en az karışan hatta hiç karışmayan okullar İHL dir.
İHL, hiç bir ihtilalde, hiç bir kalkışma da vatanını satmamış ve vatan ve din yolundan dönmemiş ve gözünü kırpmadan şehit olmaya yürümüştür. İşte şuur budur.
İHL lerin içi boş diye öğrenci vermeyip te, malum okullara gönderenlerin evlatları , 15 Temmuz gecesi, babasına, anasına, kardeşine kurşun sıkmış, cami, namaz, oruç, hac gibi ibadetler de de sınıfta kalmıştır.
5- İHL lerin içi boş diyenlere bir soru da benden gelsin, diğer okullar çok mu içi dolu okullar? Ayrıca oradaki öğretmenler OXFord dan falan mı geldiler. O Okullar da da Üniversite sınavları için yetiştirme ve hazırlık kurslarına gönderiyorsun. Hani içi doluydu? İHL de de gönder o zaman. Bir sıkıntı kalmaz.
İHL dışındaki okullar da sanki Proflar, Doçentler, doktorlar ders veriyorlar da, İHL lerde bunları bulamıyorlar.(!) Yahutta, o okullar da çocuğun beynini açıp gerekli bilgileri beyinlerine dolduruyorlar ve tekrar kapatıyorlar herhalde.
6- Bakınız kardeşlerim, çocuğumuzu İHL lere verdiğimiz zaman, kız ve erkek sınıfları ayrı olan (cumhuriyet döneminin ilk yılları hatta 1980 lere kadar kız ve erkek okulları ayrıydı. Erkek liseleri, kız liseleri vardı.) sınıflar da ders görecekler. Sevgi ve saygıya dayalı, disiplinli bir şekilde ders işleyecekler. Hayata bu şekilde hazırlanmış olacaklar.
Milli ve manevi değerlerle süslenmiş bir genç olacaklar. Bu değerler bana göre akademik değerlerin çok çok üstünde olan değerlerdir.
Bu okullar da akademik başarı yok diyenler de hala hazımsız insanlardır. TEOG da, Üniversiteye yerleşme de yani üniversiteye öğrenci vermede ilk sıralarda yer alıyorlar.
Sen veli olarak zeki çalışkan çocuğunu Fen liselerine ve diğer liselere verip te, ortaokulu zar zor bitirmiş, TEOG ta hiç bir okula yerleşecek puanı alamayan, hatta biraz de engeli olan çocuklarını, en azından dinini öğrensin diye ŞHL ye veren veli, başarı olarak ne bekliyorsun. TEOG da 400- 500 puan alan evladını getir bakalım, İHL den mezun olunca nerelere gidebiliyor. Hiç puan alamayan çocuğu yetiştirirken seviye yakalamak elbette çok zor oluyor. Veli olarak bunlar da parmak bassanıza kardeşim.
Son bir tespit daha, İHL ye vermediğin çocuğun, Üniversiteler de zaten çoğunlukla ateist yetişiyorlar. Çalıp çırpmayı vergi kaçırmayı öğreniyorlar.
Mesela; ODTÜ de İHL den mezun olan o çocuk, Doktor, Hakim, Mühendis olunca Milli ve Manevi değerleriyle donandığı için şuurlu, dindar bir akademiker olacaktır. Bu zaten Anadolu insanının istediği şeydir ve bu reçetenin tek ilacı da şimdilik İHL’dir.
 

Bu yazı toplam 562 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum