1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. İHRACATÇILARIMIZA IŞIK : TURKISH EXPORTER...
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

İHRACATÇILARIMIZA IŞIK : TURKISH EXPORTER...

A+A-

Türkiye’mizin ihracatına katkı sağlamak amacıyla çaba gösteren güzel oluşumlarımızın olduğu muhakkaktır. İhracata yeni başlayan, ihracatta ileriye yürümek ve büyümek isteyen kuruluşlarımızın bu konuda çalışabileceği ya da istifade edebileceği güzel kuruluşlarımızın olduğunu ifade etmek ve İstanbul Maltepe’de ki ofis merkezlerinin yanısıra merkezi Konya’da bulunan ama ülkemizin dört bir yanında faaliyet yürütmekte olan Turkish Exporer’in çalışmalarını yakından takip ettiğimi ve günden güne farklı açılımlarla en iyi ihracata yol açmayı hedefleyen gayretli çabalarına bizzat şahit olduğumu ifade etmeliyim. 
Bu konuya gönül vermiş kardeşlerim Ali Gazel ve Harun Dikici’yi uzun yıllardır tanırım. Bu çabayı kendilerine bir sevda olarak benimsemişler. Gece gündüz yaptıkları ekip çalışmalarıyla en doğru açılımı yapmak ve ihracat gönüllüsüne katkı sağlayıcı faaliyetler yürütmeyi arzuluyorlar. 
TurkishExporter.Net, 1997 yılında kurularak yola çıktıktan sonra günden güne ileri hedeflere odaklanarak Türk sanayicisinin yanında önemli bir destek olarak ihracat çalışmalarına ivme kazandırmayı hedefledi. Bu kuruluş, 2005 yılından günümüze onbinlerce Türk ihracatçısına hizmet veren TurkishExporter.Net halen Türkiye’nin en büyük ihracat portali olma özelliğini sürdürüyor.
On yılı aşkın süredir aralıksız T.C. Ekonomi Bakanlığı ön onay kriterlerini sağlamış tek Türk markası olan TurkishExporter.Net aynı zamanda B2B alanında en çok Türk şirketini indeksleyen portal olma özelliğini sürdürmektedir. 
Geçtiğimiz günlerde 24/11/2016 tarihli ve 29898 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ, 21/02/2011 tarihli 27881 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında’ tebliğine uygun olarak Konya Ticaret Odası ile TurkishExporter.Net arasında protokol imzalandı.
Ekonomi Bakanlığı’nın katkılarıyla, bu iki kurum arasında yapılan anlaşmaya göre;
KTO üyesi olan ve Türk Ticaret Kanunu Madde 124’te sayılan Anonim Şirket, Limited Şirket, Kollektif ve Komandit Şirketler ve üretici kooperatifleri bu destekten yararlanabilecek.
Sıkça görüşmelerimi sürdürdüğüm arkadaşlarımın heyecan ve azmi karşısında bu işin çok yakın tarihte Türkiye’nin uluslararası arenada ihracat patlamasına büyük katkılar sağlayacağını öngörebiliriz. 
Çok güzel hedefler çizmişler. İhracatta ilerlemek isteyen ve uzmanlaşmayı kendine şiar edinmiş olan gençlerimizin ufkunu açmak ve bu alanda atılımlarına ön ayak olmak amacıyla bir proje geliştiriyorlar. Bu proje yeterli desteği gördüğü takdirde, önünü görebilen bir sürece giden ilk adımların atıldığına çok yakında şahit olacağız. 
Her ne kadar üniversitelerimizde dış ticaret için iki ya da dört yıllık fakültelerimiz olsa da bu işi öğrenmek için, işin içinde olmanın zarureti aşikardır. İşte üniversitelerde aldığı akademik bilgiyi pratiğe çevirme noktasında da Turkish Exporter devreye girecek ve işin teoriden pratiğe dönüşümünde ciddi katkılar sağlayacak. 
Konyamız başta olmak üzere birçok şehrimizin baş sorunu olan imalatını yaptığı ürününü dış pazarlara açmada sorun yaşayan firmalarımızın en büyük açığı olan bilgi ve atılım desteği bu sayede sağlanmış olacaktır. 
En önemlisi de dış ticarete gönül vermiş ve verecek olan gençlerimizin işin ocağında pişerek kendini geliştirme ve tecrübe edinme noktasında ilerlemeleriyle yakın bir zamana kadar bilgi ve destek cimrisi olan çevrelerin hegomonyası sona erecek bu proje sayesinde hem işi öğrenerek hem de kazanarak ilerleme kaydedecekler. 
Adım adım ilerleme kaydederek en iyiye ve güzele ulaşma noktasında yaşanan onca tecrübelerin arkasından bugün gelinen noktaya baktığımızda Turkish Exporter’in büyük bir açılım sağlayacağını ve yeni gençlerimizin yetişmesinde, üniversitede alınan akademik eğitimin hemen akabinde ya da paralelinde bu proje vesilesiyle hem iş bulma hem de alıcılarla ilerleme kaydedici tecrübeler kazanmada ortaya çıkacak zaman kaybı israfına son verilmiş olacaktır.
Bu işin kazan kazan modeliyle uygulanabileceği bir yapılanmanın arefesinde olan Turkish Exporter, zannımca yakın zamanda startını vereceği yepyeni ve kalıcı bir çalışmayı kamuoyuna sunacaktır.
Çünkü ortaya çıkan odur ki Türk ekonomisine katkı sağlayacak ve ülkemizin tüm dünyada daha da etkin olması noktasında en büyük koz, tüm imalatçılarımızın ürettiği ürünü tüm dünyaya hakkıyla yani dört dörtlük ulaştırması olacaktır. Bireysel değil toplu bir çerçevede ilerledikçe yol alırız. Hep birlikte kazanırız, kazandırırız.     
İhracat desteğine ihtiyacı olan ve bu alanda kendine yol ve yön çizmek isteyen tüm kardeşlerimiz için kuruluşun web sitesini incelemelerini ve orada bulunan irtibat formunu doldurarak daha fazla bilgi edinebileceklerini ifade edeyim.

Bu yazı toplam 3810 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.