1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. İHRACATTA KONYA NEREDE?..
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

İHRACATTA KONYA NEREDE?..

A+A-

Öncelikle Türkiye’nin ihracat haritasına bir bakmak lazım.
Hemen ardından da devasa sanayi siteleriyle gurur duyarak övündüğümüz Konya’nın ihracatına göz atarak iyi bir tahlil ve değerlendirme ortaya koymak lazım.
Konu üzerinde Konya’nın belli başlı odaları yoğunlaşarak bir katkı sağlamaya gayret göstermekteler. Ama genel bir değerlendirme yapıldığında bu çalışmaların ortak çalışma düzeninde bir katkı sağlamadığı ve semeresinin ortaya çıkmadığı net olarak görülür.
Çünkü büyük çoğunluğu ben merkezlidir. Paylaşma odaklı değildir. Diğerlerini aşağılama ve bundan kendisine pay çıkarma amacına matuf çalışılır. Tüm bu etkenleri bir araya topladığınız zaman da herkes kendi çapında ülkeye mal olmayacak oranda güdük bir büyüme sağlayabiliyorsa bunu başarı olarak görüyor. Daha ileri hedeflere daha güzel bir gözle bakarak, diğerlerini ötekileştirmeden, paylaşımın hazzını sindire sindire yol almanın tadını hiçbir zaman hissedememiş ki!
Gelin geçtiğimiz yılın ihracat rakamlarına dair başı çeken illere bir göz atalım. 
İstanbul'un ardından yılın 9 aylık döneminde en fazla ihracatın gerçekleştirildiği il 10 milyar 319 milyon dolarla Bursa oldu. Bursa'yı, 9 milyar 222,9 milyon dolarla Kocaeli, 6 milyar 313 milyon dolarla İzmir ve 4 milyar 787,3 milyon dolarla Gaziantep takip etmiş. Ankara'da bulunan firmalar tarafından gerçekleştirilen ihracat hacmi 4 milyar 730,7 milyon doları bulurken, Sakarya'dan 3 milyar 789,8 milyon dolarlık, Manisa'dan 2 milyar 743,1 milyon dolarlık, Denizli'den 2 milyar 208,4 milyon dolarlık, Hatay'dan 1 milyar 673,5 milyon dolarlık dış satım yapılmış.
Söz konusu 10 ilden gerçekleştirilen ihracat ise toplam 91 milyar 383,2 milyon dolar olmuş. Böylece Türkiye'nin ihracatının yüzde 85,6'sını, bu 10 il karşılamış.  
Konya nerede?
Hani devasa sanayi siteleriyle övündüğümüz, yere göğe sığdıramadığımız, idari binalarına dahi servet harcayıp cakalar attığımız o dev yapılanmanın içinden niçin bir atılım çıkmamış? 
Bu yılın ilk altı ayında değişen bir şey var mı?
Maalesef değişen bir şey yok. 
Konya’da bilindik birkaç firma dışında yine listede görünen yenilerimiz yok. 
Aynı mantıkla yola devam işte!
Herkes kendine çalışsın. Daha ileriyi hedeflemesin. Yaptığı üç kuruşluk ihracatla etrafa hava atmaya devam edilsin. İhracata yön verecek personeli üç kuruşla çalıştırmanın hesapları yapılsın. Kendi varlığına yenileri eklemek için gayret göstersin.
Şu Konya’da çok sayıda firmada çalıştırılan daha işin başında ama gelişmeye müsait onca ihracat elemanının komik rakamlarla çalıştırıldığını biliyor musunuz?  
Lafa geldiğinde de sevgili sanayicimiz konuşmaya başlıyor:
“ Bunu da işe aldık, onca maaş ödüyoruz. Ama bir katkısı yok”
Ne kadar maaş ödüyorsunuz diye sormayın. Sorsanız da ya net bir cevap alamazsınız. Yahut ta verdiği rakamı Karun hazinesini lütfetmiş gibi abartarak size yansıtır.
Sağladığı imkânlar var mı? Oraya hiç girmeyelim.
Bu kısımları geçelim artık.
Turkish Exporter isimli Konya’mızda faaliyet gösteren merkezin başında bulunan Ali Gazel Kardeşimizle geçtiğimiz hafta oturup konuyu değerlendirdik. 
Neler yapılması ve bu makûs gidişatın bir şekilde sona erdirilmesine dair fikir alışverişinde bulunduk.
Yakında yapılması planlanan çalışmalarla firmaların insana yaklaşımı ve personele eğilimine dair ortaya çıkacak sonuca göre bir tasnifleme yapılacak.
Bu yola adım atacak tüm kardeşlerimiz için rehber olacak bu çalışma semeresini Allah’ın izniyle verdiği takdirde ihracatta ilk 500’e giren firmalar listesinde en az 50 Konyalı firmanın olacağının garantisini şimdiden verebilirim.  

Bu yazı toplam 873 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.