Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

İHTİSAS ÇAĞI

A+A-

İnsanoğlu yaratılırken belli kabiliyetlerle yaratılmıştır. Çünkü insan için tek düze yaşamak söz konusu değildir. Bu açıdan bakıldığında diğer yaratılmış canlılardan farklıdır. Diğer canlılarda akıl ve irade bulunmamaktadır. Bu durumda insanda bulunan akıl ve irade, insanı diğer yaratılmışlardan farklı kılmaktadır.

         Melekler her hangi bir kötülük yapamaz, zira yaratılışları buna manidir. Şeytan da iyilik yapamaz, o da bu kabiliyette yaratılmışlardır. İnsan kendisinde bulunan akıl ve irade sayesinde hem bilgi üretebilir ve hem de iyilik ve kötülük yapmaya meyillidir.

         Geçmişten günümüze ve hatta daha sınırlı olarak söyleyecek olursak, bizzat yaşadığımız küçüklüğümüzden bu güne kadar geçen süre içinde pek çok şeyin değiştiğini görebiliriz. Bu değişiklik bilgi ve teknolojik açıdan baktığımızda hemen kendini gösterir.

         Çocuklarımızın ellerindeki gece gündüz oynamaktan onlarla meşgul olmaktan bıkıp usanmadıkları aletlere varıncaya kadar her şey değişmiş ve gelişmiştir.

Bunları icat edip yapanlarla alıp oynayanlar bile birbirinden farklı noktalarda bulunmaktadırlar. Her ne kadar bizler, oyuncak mesabesindeki bu aletleri bırakın icat etmeyi, taklit suretiyle bile yapamasak da bana öyle geliyor ki, oyun safhasında bizim çocuklarımızı geçebilecek başka milletlerin çocukları yoktur.

Aslında bunları oynamaya devam ettiğimiz ve çocuklarımızı okuma, zihnen ve bedenen çalışmanın gereğine inandırıp o yöne yönlendiremediğimiz sürece başka milletlerin icat ettikleri oyunları öğrenip oynamak ve onlarla oyalanmaktan da kurtulamayız.

Yani bizim çocuklarımız bu oyuncakları icat edip yapan milletlerin çocuklarından hiçbir konuda daha aşağı durumda değildir. Yeter ki, kabiliyetlerini sergileyebilecekleri alanlara kanalize edilebilsinler. Bunun yolu da eğitimdir.

Bu sebeple geleceğimiz demek olan çocuklarımızı, yaşayacakları döneme göre eğitip yetiştirmeliyiz. Bunun için de her şeyden önce yetiştirici öğretmenlerimizi bu düşüncede eğitip yetiştirmeliyiz. Yani ihtisas çağında olduğumuzu düşünerek geleceğimizi sağlam kurmaya çalışmalıyız.

Fakat millet olarak oturduğumuz yerde yapamadığımız ve yapamayacağımız hiçbir iş bilmiyorum.

Sıradan üç vatandaşımız bir araya gelse ve aralarında meselâ, siyasetten konuşma açılsa onlardan her biri, bir siyasetçinin ancak üzerinde belki de günlerce düşündükten sonra konuşabileceği bir konuyu dakikasına varmadan çözer. Sadece siyaset konusunda değil, önüne hangi konu gelirse gelsin, hiç çekinmeden her konuda konuşabilir, kendisini bu konuda yetkili bilir.

Din konusu da böyledir. Hiç kimse ihtisas isteyen ve ancak dini konularda okumuş ve bu konuda ihtisaslaşmış kimselerin konuşabileceği ve oluşan problemleri çözebileceği bir noktada da olsa fetva vermekten ve yol göstermekten çekinmemektedir.

Eminim ki, haddini bilip Allah’a teslim olmayan kimselerin, Allah yardımcısı olmaz.

Bu yazı toplam 563 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.