1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. İki ‘C ‘ den Her Biri Hasretle Bekliyor Bizi
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İki ‘C ‘ den Her Biri Hasretle Bekliyor Bizi

A+A-

Bir hay huy içinde geçip gidiyor ömrümüz. Geçim sıkıntısı, hastalıklar,  ayrılıklar, yoksulluk, yoksunluk, bunların verdiği hüzünler, üzüntüler ; zenginliğin, malın, makamın, şöhretin verdiği şımarıklık… Bunların verdiği sevinçler. Para, mal, evlat, sevgi, nefret,  öfke, şefkat, vatan, can, savaş, adalet, zulüm,  hayat ölüm… Zaman, ezel, ebed, bu gün, yarın, sonsuzluk… Cennet, cehennem, ahiret,  sevap, günah … Arş, Kürs, Evren, galaksiler, samanyolları, gezegenler, dünya… Dünyadaki çöller, denizler, dağlar, ovalar, ormanlar hayvanlar,  bitkiler… Ve tüm bunların farkında olan tek varlık:  İNSAN.
DÜNYANIN EN BÜYÜK HAKİKATİ
Bizden önce bu dünyada milyarlarca insan yaşadı, bu güne kadar bu alemde milyarlarca canlı ömür sürdü. Kimi doğarken öldü kimi bebekken, kimi çocukken öldü kimi genç iken. Bazısı uzunca yaşadı, kimi çok kısa. Zengin, fakir, güzel, çirkin, Asyalı, Avrupalı , Siyah, beyaz, sarı renkli, dört ayaklı, iki ayaklı, kırk ayaklı, uçanı, kaçanı, sürüneni… Aslanı, kaplanı, yılanı, koyunu, keçisi köpeği, ağacı, böceği, çiçeği…
Tüm canlılar için çok farklı şeyler söylenebilir,  binlerce farklı özellik yazılabilir. Lakin tüm canlılar için söylenecek tek, şaşmaz, mutlak, ortak özellik  şudur: hepsinin mutlaka ve mutlaka öldüğü ve yaşayanlarında mutlaka öleceğidir. Bu nedenle bu dünyadaki, bu alemdeki en büyük hakikat ne? Diye sorulsa, ÖLÜM diye cevap vermek gerekir. Zamanın, dünyanın, evrenin, arşın kürsün sonsuzluğun en büyük hakikati bu olduğunu kabul ettiğimiz andan itibaren, aklı ve feraseti olan herkes bu hakikat üzerinde durmak ve düşünmek zorundadır.
Biz Müslümanlar için, iş kolay. Çünkü bizler Zamanın ve mekanın, ezelin ve ebedin tek sahibi olan bir Allaha inanıyoruz. Sonsuz ilme ve güce sahip olan Allah’ın bizleri hem bu dünyada hem sonsuz alemde mutlu, huzurlu yaşatmak için hakikatleri bize ( Kuran da) bildirdiğine, bu hakikatlerin müşahhas bir şekilde uygulamasını göstermek için de son peygamber Hz Muhammedi gönderdiğine iman ediyoruz.
ÖMÜR İÇİNE DÜŞTÜĞÜMÜZ BİR IRMAK GİBİDİR
Hayatı, ömrü elimizde olmadan içine düştüğümüz ve içinde sürüklendiğimiz bir ırmağa, sürüklenirken durmak için elimizi uzattığımız dalları da anneye, babaya, arkadaşa, eşe, evlada, paraya, mala, makama… Benzetirsek ve bunların zamanla birer birer kırılıp elimizde kaldığını gördüğümüzü idrak edersek; yapacağımız en doğru işin en doğru eylemin bu sürüklenme anında yukardan Allah tarafından sarkıtılan, kırılmayacak, eskimeyecek ve bizi hakikate, cennete eriştirecek kulpun Allah’ın ipi olduğunu anlamaktır.  
Bizler şöyle inanırız;  Rabbi Zülcelal her şeyi yoktan var etti. Bir gün gelecek bu alem sona erecek. Akıl ve hikmet verilen tek yaratık olan insan yaptıklarından hesaba çekilecek.  Bu hesabın sonunda insanlar iki C den birine gidecekler:  İyiler (müminler, Müslümanlar,  Salihler,  adiller, birr sahibi olanlar, şehitler alimler, yardımseverler ve bunların yanında olanlar)   Cennete; kafirler münafıklar,  kötüler, günahkarlar, zalimler, akılsızlar, emanete ihanet edenler,  ve bunlarla beraber olanlarda ikinci “C” ye yani Cehenneme gidecekler.
Rabbim cümlemizi 1. C ye gidenlerden eylesin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.