1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. İki Eser İki Lider Üç Mimar
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İki Eser İki Lider Üç Mimar

A+A-

Geçen günlerde tamamlanıp hizmete açılan, resmi açılışı yakında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Tarafından yapılacak olan Çamlıca Camisi ile, 1550 lerde Cihan PADİŞAHI Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan ve o günden beri bir semte adını veren Süleymaniye camisini birkaç yönü ile kıyas ederek bazı noktaları nazara vermek işitiyorum.
Niye Süleymaniye? Niye Sultan Ahmet, Fatih, Bayezid  camileri değil, sorusuna cevap şu: Çünkü Çamlıca’nın mimarları Mimar Sinandan etkilendiklerini söylüyorlar. İstanbul’daki en görkemli Mimar Sinan Camisi de  Süleymaniye’dir. 
Önce iki eseri bazı rakamları kıyaslayalım:
Süleymaniye
1- 7 yılda tamamlanmış
2- 3 bin metre kare halısı var
3- 4 minareli
4- Minare yüksekliği ikisi 56- ikisi 76 mtr
5- Kubbe yüksekliği 53 m.
6- Kubbe çapı 27,5 m.
7- Banisi, kanuni S. Süleyman
Çamlıca
1- 6 yılda tamamlanmış
2- 17 bin metre kare halısı var
3- 6 minareli
4- 4 minaresi 107,1 m.; 2 si ise 90 m. 
5- Kubbe yüksekliği 72 Metre
6- Kubbe Çapı: 34 m.
7- Banisi: Millet …
Rakamlar devam edip gidiyor. Gelelim bu rakamların yorumlarına. Çamlıca camisi ile Süleymaniye Camisi arasında zaman olarak 461 sene var. Düşünün o zamanın imkânlarını:  Kamyon, dozer, kepçe, beton mikseri, elektrikle çalışan herhangi bir makine,  asansör… Hiç biri yok. Malzemeleri getirecek en gelişmiş araç at arabası. Taş elle yontuluyor, pencere, kapı el emeği ile hazırlanıyor. Harç yumurta ile ve elle karılıyor. Bilgisayar olmadığı gibi matbaa bile yok. Mimar Sinan dedemiz,  koca koca, anlı şanlı profesörlerden ders de almış değil.  Ama tüm bunlara rağmen ceddimiz Cihan Padişahı Kanuni Sultan Süleyman, bu eşsiz şehirde, böyle muhteşem, böyle estetik, böyle güzel, böyle alımlı, böyle büyük, her şeyi ile halkın (medrese, aşhane, hamam) hizmetini gören  böyle sağlam bir esere imza atıyor.
TÜRKİYE CUMHURİYETİ OSMANLININ DEVAMIDIR   
Türkiye ‘de gerek Çamlıca Camisi, gerekse halkımız tarafından yaptırılan 90 bine yakın cami gösteriyor ki milletimiz her şeye rağmen Osmanlı,  Selçuklu, Kara Hanlı, Göktürk, Abbasi… Halkaları ile Orta Asya’ya ve Mekke’ye bağlılığını unutmuyor. Milletimiz ne Malazgirt’i unutur, ne İstanbul’un fethini, ne Bedir’i unutur ne haçlı seferlerini. Ne Kudüs’ten vazgeçer,  ne  Endülüs’ten ne de Haremeyn den. Balkanlar, Ortadoğu, Afrika, Avrupa hala bizim izlerimizi taşır. Orada esen tarih ve adalet rüzgârları halen tüm dünyaya, Osmanlı medeniyetinin şarkılarını fısıldar.
İstanbul’a asırlar sonra Fatih, Süleymaniye, Bayezid, Sultan Ahmet… Camileri ile boy ölçüşebilecek bir cami inşa eden milletimize teşekkür etmek hepimizin boynunun borcudur.  Tabi millete böyle bir eseri yapacak güç ve kudreti kazandırmaya vesile olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı da unutmamak gerek.  
Büyüklüğü, görkemi, haşmeti, müzesi, konferans salonu, sanat galerileri, oto parkı ile çok büyük bir alanı kaplayan bu cami milletimize hayırlı olsun. Rabbim yapanlardan, vesile olanlardan, yardım edenlerden, gidip orada ibadet edip dua edenlerden razı olsun.
İki Eser: Süleymaniye ve Çamlıca Camileri;
İki Lider : Kanuni Sultan Süleyman ve Recep Tayyip Erdoğan;
Üç mimar : Mimar Sinan ve Bahar Mızrak ile Hayriye Gül Tatu Hanımlar.
Bu muhteşem eserin mimarları iki hanım efendi.  Hayriye Gül Totu Hanım ile Bahar Mızrak isimli kızlarımız (ikisi de tesettürlü) Tarihe geçecek bir esere imza atmışlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.