1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İKİ YÜZLÜ AVRUPA !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İKİ YÜZLÜ AVRUPA !..

A+A-

Her zaman söylenir, yazılır.

İkiyüzlü bir dünya ve iki yüzlü bir Avrupa var.

Dünya aslında ikiyüzlü değil de, insanlar maalesef iki yüzlü olmuşlar.

Kime güveneceğini, kime dert yanacağını bilemiyorsun.

Sıkıntılı insanlar  bir boşalmak, dertleşmek ister ama ciddi, sır saklayan, derdine derman olacak ve doğru sözlü insanı bulmak maalesef günümüzde bulmak oldukça zor.

Neyse bu başka bir konu

Şu Avrupa’ya bakar mısınız?

Türkiye’deki iç olaylara, Türkiye’nin sorunu deyip geçmezler. Kimisi Diyarbakır’a, Kimisi İncirliğe, kimisi de Konya’ya gelip, ortalığı bulandırırlar.

Ya kendilerine bir şey oldu mu?

İşte orada durmak lazım.

Elbette terörü tasvip etmiyoruz. Elbette terör insanlık ayıbı. Terörün dini, dili ve rengi yoktur. Geçtiğimiz günlerde Fransa’da yaşanan terör olaylarından sonra hala bu ülkede OHAL  uygulaması sürmektedir.Ben ülkemizde sıkıntıların aşılması adına OHAL’in devamından yanayım. Çünkü benim bir sıkıntım yok.

İngiltere ve ABD böyledir.

Türkiye’de yaşanan olaylara ise  basit yaklaşımlarıyla sanki hükümetin aldığı kararlarla alay ederler.

Dün Barzani ve Kuzey Irak,

Bugün  son olay İspanya…

Bu iki anlamsız, gereksiz ve dünya barışını sarsacak  referandumlar,   Asya ve Avrupa’da taşları yeniden oynattı. Bakalım ne getirecek. Ancak K. Irak’ta Barzani referandum’un geçersiz sayılacağını ve her türlü  gereğin yapılacağını  Türk hükümeti deklare etti.

İspanya Adalet Bakanı Rafael Catala Katalonya'nın bağımsızlık ilan etmesi durumunda İspanya'nın anayasal gücünü kullanacağını söyledi. Catala İspanya Anayasası'nın 155'inci maddesine gönderme yaparak, bağımsızlık ilanı olursa özerkliğin askıya alınabileceğini aktardı. Öte yandan, Avrupa Birliği (AB), Katalonya'da dün yapılan bağımsızlık referandumunun İspanya Anayasasına göre yasal olmadığını belirtti.

Kısa bir süre önce K. Irak’ta Barzani’nin sözde yaptırdığı referanduma ise Avrupa ve ABD  göstermelik karşı olduklarını bildiren açıklamalarından sonra ses bile çıkarmazken, İsrail davul-zurnayla  meydanlara çıktı.

İspanya anayasasının 155. maddesi, Madrid Hükümetinin Katalonya'nın özerkliğini askıya almasına izin veriyor.

İspanya Adalet Bakanı Catala, İspanya'nın Katalonya bölgesinin bağımsızlık ilan etmesinin önüne geçmek için yasaların el verdiği her şeyi yapacağını açıkladı.

Katalonya Özerk Yönetimi Hükümetinin Başkanı Carles Puigdemont, referandum seçimlerinde yüzde 90'dan fazla oy aldıktan sonra 'bağımsızlık ilan etme haklarının olduğunu' açıklamıştı.

Avrupa Birliği (AB), Katalonya'da dün yapılan bağımsızlık referandumunun İspanya Anayasasına göre yasal olmadığını belirtti.

Almanya Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Roth ise referandum konusunda önemli bir açıklamada bulundu. Roth, "Bütün Avrupa Birliği üye ülkeleri, katı bir şekilde hukukun üstünlüğü ve demokrasiye bağlı kalmalıdır" ifadesini kullandı.

Barzani acaba bu gelişmelere ne diyecek?
Bizde bazı kesimler var. Onlar kendilerini bilmektedirler. Onlarda zaman zaman özerklikten falan bahsederler.

Benden hatırlatması akıllarını başlarına alsınlar.

Bu devlet ne özerkliğe, ne bölünmeye fırsat vermez.

Yazımı bir Kızılderili ATASÖZÜ  ile bitireyim.

Bir suda iki balık kavga ediyorsa, oradan beş dakika önce bir İngiliz  gemisi geçmiştir demektir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.