1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. İKİNCİ EVİNİZ KONYA'DA OLSUN  
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İKİNCİ EVİNİZ KONYA'DA OLSUN  

A+A-

Önce şu üç haberi okuyalım:  “…İstanbul depreminden sonra yapılan anket: 10 kişiden 7’si evine güvenmiyor …”
“Ankara'nın İstanbul'dan hatta Türkiye'nin birçok bölgesinden daha fazla risk ve tehlike altında olduğu biliniyor”
“…Herkes İstanbul depremini bekliyor ama İzmir’e kimse bakmıyor İstanbul’un aksine İzmir daha büyük bir tehlike içinde…”
KONYA DEPREM KUŞAĞINDA DEĞİL
Malum ülkemizin büyük bir bölümü deprem kuşağında. Bu kuşağın içinde, İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir gibi nüfusu çok büyük illerimiz de var. Tabi deprem nerede ne zaman olacak yüzde yüz bilenmiyor Lakin bu gün insanoğlu Allah’ın kendine verdiği akıl sayesinde her alanda olduğu gibi jeoloji ilminde de epey bir mesafe kat etmiş durumda. Buna göre dünyanın ve Türkiye’nin deprem haritası çıkarılmış. Yüzde yüz doğru olmasa da bu konuda ciddi belgilere sahibiz. Buna göre Türkiye’deki deprem kuşakları aşağı yukarı belli.
Allah şükür ki Konya’mız bu konuda en risksiz illerin başında geliyor. Bu durum biz Konyalıları rahatlatıyor. Bu dünyada İnsanoğlunun en çok kıymet verdiği şey elbette canıdır. Normal şartlarda asıp kesen, gerçek tehlike yokken ‘canım sana kurban olsun, senin için ölürüm’ diyenlerin gerçekle karşılaştıklarında nasıl davrandıklarını hepimiz biliriz.( bu konu ile çok güzel bir hikâye var önce onu yazıp biraz mizah yapalım,  sonra gerçek konumuza geçelim: yaşlı bir kadının genç oğlu yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamamış, ölmek üzere yatağında inliyormuş. Annesi üzgün mü üzgün, Yavrum sen ölme ben öleyim. Allah’ım oğlumu değil beni al! Diye feryat ederken birden kapı açılmış, korkunç görüntülü Azrail odadan içeri girmiş ve, ölecek olan kim, emaneti almaya geldim! Deyince yaşlı anne, sesini çıkarmadan köşede, yatağında baygın yatan oğlunu parmağı ile göstermiş; ‘ işte orada’ demiş…”
İstanbullular Ankaralılar Haydin Konya’ya      
“Konya’da deprem yok… Ölüm korkusu en büyük, en etkin korkudur. Anakara, İstanbul, İzmir deprem bölgesindedir…” Tüm bunları niçin yazıyorum? Şunun için yazıyorum; Günümüzde iletişim, ulaşım çok gelişti. Malum üç büyük şehrimizde de nüfus inanılmaz arttı. Hele de İstanbul artık tıkanma noktasına geldi. Bu bilgilere birde şunu ekleyelim,  artık ülkemizde ikinci küçük bir ev alacak çok sayıda insan var.  Bu bilgileri alt alta koyduğumuzda Konya’mıza büyük bir fırsat görünüyor. Nasıl?  Şöyle: Büyük şehirlerdeki insanlara (Allah korusun) bir deprem olduğunda, evlerini kaybettiklerinde barınabilecekleri yedek bir eve ihtiyaçları olduğunu, bu evi de deprem bölgesi olmayan Konya’dan almalarının hem madden, hem psikolojik olarak kendi menfaatlerine uygun olduğunu anlatmamız lazım. Ben hatırlıyorum 99 da yaşanan depreminden sonra Marmara’dan Konya’ya epey bir aile göç etmişti. Normal şartlarda bile zaten büyük şehirden bıkan insanların, orada yaşmak zorunda olmayan ailelerin böyle anlarda yeni bir şehre göç etme arzuları depreşir. İşte bu anda onlara Konya’yı hatırlatmak, hem onların hem Konya’nın çıkarınadır.  Hele de günümüzde Ankara’dan Konya’ya YHT ile 1, 5,  İstanbul’dan Konya’ya 4 ,5 saatte ulaşılabildiği düşünülürse (uçağı yazmıyorum) bu göç daha da  kolaylaşır.
Konya’ya metronun geleceğini, Konya’nın hem hayat şartları açısından, ( mavi tünelle su, metro ile ulaşım, yeni kurulacak sanayi tesisleri ile ekonomi… )  hem de yerleşime en uygun olması hasebi ile cazip bir şehir olduğu anlatılmalı.
Belediyelerimiz ticaret ve sanayi odamız başta olmak üzere müteahhitlerimiz ve yerel basınımız işbirliği yaparak bu işi inşallah başarırlar. Böylece Konya’mız her yönü ile büyük bir kazanç elde der.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.