1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. İkindi  Sohbetlerinde “Adım Adım Eski Konya” Konuşuldu
İkindi  Sohbetlerinde “Adım Adım Eski Konya” Konuşuldu

İkindi  Sohbetlerinde “Adım Adım Eski Konya” Konuşuldu

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Selçuk Üniversitesi Selçuklu Araştırmaları Merkezinin ortaklaşa düzenlediği Yaşayan Konya Hafızası İkindi Sohbetlerinde bu hafta Duayen Gazeteci Mehmet Ali Uz tarafından “Adım Adım Eski Konya” konulu bir konferans verildi.

A+A-

Selçuk Es’in 10 ciltlik Konya Ansiklopedisi ve salnâmelerini incelediğinde orijinal bilgilere ulaştığını belirten Uz, Miskiye Emir Sultan Türbesi ile ilgili bilgileri 90 yaşındaki zâtın sohbetinden öğrendikten sonra Tapu Kadastro’da türbenin yerinin Matbaacılar Sitesi civarında 3 bin m2’lik alanda zaviye, tekke ve mescid olarak bulunduğunu, tekke ve zaviyelerin kapatılmasından sonra yerlerine işyerleri yapıldığını söyledi.
GEÇMİŞİNİ ARAYAN ŞEHİR
Uz, resmî dairelerden istedikleri belgeleri almada oldukça zorlandıklarını, Akademik Sayfalarda yayınladıkları yazıları Meram Belediyesi tarafından kitaplaştırıldığını belirterek “Hz. Mevlâna’nın evini İbrahim Hakkı Konyalı tarif ediyor. Ahmet Fakih Mahallesi’nde inceleme yaparken Ahmet Fakih Camisi’nin yerini tespit ettik. Konya’da beş Ahmet Fakih ismine rastlıyoruz.”dedi. 
Hazırladığı kroki üzerinde bilgi veren Uz, Alaaddin Caddesi üzerinde bulunan tarihi eserleri tanıttı.
Konya’nın 19. yüzyıl sonlarında tarihi yapıların ortadan kaldırılmaya başlanmasıyla şehrin büyük değişikliğe uğradığını ifade eden Uz; “Yusuf Şar’a ait konak önce belediye binası olarak kullanılmış, sonra yıkılarak İş Bankası binası yapılmıştır. Tekel binası olan alan Nizamiye Medresesi’ne aittir, arazi Gazi İlkokulu’na kadar uzanır. Burada Kazancı Medresesi, İbrahim Bey İmareti, Un Kapanı Hanı ve mescit bulunmaktadır. Bankanın olduğu yerde Nalıncı Baba Türbesi vardı.” dedi.
BEDELCİ SARAYI SHÜKÜMET BİNASI OLDU
Uz; “Bedelci Mehmet Ağa’ya ait olan saray satın alınarak  1860’lı yıllarda hükümet binası olarak kullanılmış, iki defa yangın geçirdikten sonra Sait Paşa’nın valiliği sırasında bina yıktırılarak kale taşlarından üç katlı 58 odalı hükümet konağı yaptırılmıştır.” 
Selçuk Oteli’nin bulunduğu yerde Ataiye Medresesi, Islah-ı Medaris’in yerine Merkez Bankası’nın yapıldığına vurgu yapan Uz; şehrin en önemli yapılarından Bedesten’in yıkılarak yerine sanat Okulu yapıldığını, İrfaniye Medresesi’nin yerine Vakıf İşhanı’nın yapıldığını, Şerafettin Camisi’nin batısında bugün park olan yerde Ziyaiye Medresesi’nin bulunduğunu belirttikten sonra Alaaddin Caddesi üzerinde  sağlı sollu bulunan 18 medreseden günümüze hiçbirinin ulaşmadığını, medreselerde 20-200 arası öğrenciye rastlandığını, TaşkapıMedresesi son yıkılan medrese olduğunu, yıkılan medrese arazilerinin üzerine pek çok bina inşa edildiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.