1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. İkindi Sohbetlerinde “Mevlâna ve Çevre” konuşuldu.
İkindi Sohbetlerinde “Mevlâna ve Çevre” konuşuldu.

İkindi Sohbetlerinde “Mevlâna ve Çevre” konuşuldu.

İkindi Sohbetlerinde bu hafta Selçuk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi Temel İslâm Bilimleri Bölümü Kelâm ve İtikâdî İslâm Mezhepleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Aydın tarafından “Mevlâna ve Çevre” konulu bir konferans verildi.

A+A-

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmaları Enstitüsünün  ortaklaşa düzenlediği Yaşayan Konya Hafızası İkindi Sohbetlerinde bu hafta Selçuk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi Temel İslâm Bilimleri Bölümü Kelâm ve İtikâdî İslâm Mezhepleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Aydın tarafından “Mevlâna ve Çevre” konulu bir konferans verildi.
Aydın, konuşmasının başında; insanın, varlığının şuuruna benliği ile vardığını, ilk önce çevre sonra yaratıcı ile ilişki kurduğunu, zihnî yapının dengeli olması için insan-çevre-yaratıcı ilişkisinin iyi kurulması gerektiği üzerinde durdu.
İLK İNSANIN GÜNAHLA TANIŞMASI
İlk insanla birlikte yeryüzünün günahla tanıştığını ifade eden Aydın; “Yeryüzündeki tüm varlıklar Allah’a teslim olmuşlardır. İnsana hür irade verildiği için kötülük yapabilmektedir. İlâhî bir tehdit varsa o günahtır. “Çevreyi; iç, dış ve sanal olarak sınıflandırarak “Sanal çevrede kötülükler hızla yayılıyor. İç çevremizi temizleyerek dış çevreye yönelmemiz gerekir. Çevre ahlâkı oluşturmada insan-tabiat ilişkilerini yeniden düzenlemede Hz. Mevlâna’nın fikirleri canlılığını korumaktadır. Çevre sorunları iç dünyamızdaki problemler çözülmeden tamamen çözülemez.”dedi.
İNSAN İÇİN ASIL OLAN ALLAH’TIR
Hz.Mevlâna anlatılması zor konuları temsili hikayelerle anlattığını belirten Aydın dünya-insan ilişkisini, gemi ile su arasındaki ilişkiyle anlattı: “Geminin yüzmesi için suya ihtiyaç vardır! Ama su geminin içine girerse onu batırır,menzile ulaştıramaz. Gemi için su ne ise insan için dünya öyledir.İnsanoğlunun maddi dünya ile ilişkisi zorunludur. Allah’ı sever gibi, Allah dışındakileri sevmemek gerekir.İnsan için asıl olan Allah’tır.”
ALLAH’IN VARLIĞININ YANSIMASI
Aydın, Hz.Mevlâna’nın tabiat güzelliklerini , onu yaratanın güzelliklerini anlatmak için vasıta saydığını, yılanın zehri yılana hayat olurken insana ölüm olduğunu, tabiatın her yönüyle Cenab-ı Allah’ın bütün güzelliklerinin seyredildiği bir ayna olduğunu  belirterek; “Kur’ân yedi kat yer ve gök Allah’ı teşbih eder. O’nu hamd ile tesbih etmeyen yoktur. Fakat siz onların tespihlerini anlayamazsınız, buyrulur. Her meyve, yaprak, ayrı ayrı  tomurcuğun diliyle Allah’a şükrederler. Her şey beşerin duyamayacağı ve anlayamayacağı bir suretle Allah’ı tesbih ederler. Hayatsız madde yoktur, madde en düşük derecelerdeki varlıklar da bile canlıdır.” 
Aydın, konuşmasının sonunda iç dünyamızdaki problemleri çözmeden çevreyi koruyamayacağımızı, iyi ahlâk sahibi olanların çevreyi koruyabileceğine vurgu yaptı.  ŞEYMA BIYIKLI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.