1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. İkindi  Sohbetlerinde  “Mevlâna ve Sanat” konuşuldu.
İkindi  Sohbetlerinde  “Mevlâna ve Sanat” konuşuldu.

İkindi  Sohbetlerinde  “Mevlâna ve Sanat” konuşuldu.

İkindi Sohbetlerinde bu hafta Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mutluhan Taş tarafından “Mevlâna ve Sanat”  konulu bir konferans verildi.

A+A-

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmaları Enstitüsünün ortaklaşa düzenlediği Yaşayan Konya Hafızası İkindi Sohbetlerinde bu hafta Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mutluhan Taş tarafından “Mevlâna ve Sanat”  konulu bir konferans verildi.
MESNEVÎ’DE KENDİMİZİ  BULURUZ
Doç. Dr. Mutluhan Taş, Hz. Mevlâna’nın mutasavvıf yönü üzerinde durduktan sonra Doğu ve Batı arasındaki sanat anlayışını ele aldı: “Doğu ile Batı arasında büyük farklar vardır. Biz her işe insanî açıdan baktığımız için Cenâb-ı Hakk’ın verdiği ilmi bir bütün olarak algılarız. Batı bunları parçalara ayırarak alt cümlelere iner, sonra bunları bir araya getirmek ister. Sonra da Allah’ın birliğini ispatlama yoluna gider.” İnsanların yaratılış gayesinin kulluk vazifesini idrak etmek olduğunu belirttikten sonra “Mesnevi’de kendimizi tanımamız gerektiği en bariz şekilde sunulur. Sadece fikir adamı olmamız yeterli değil, Kur’ân ve Sünnet çizgisinden ayrılmamamız gerekir.”dedi
MARİFET İLTİFATA TABİDİR
Geçmişle övünmenin bilgisizlik ve yetersizlik sonucu olduğunu ifade eden Taş, Batı tarzı eğitim ile uygulamaların örtüşmediğini söyledikten sonra “Teoride okuduğumuzu uygulamada yapmıyoruz. Hz. Mevlâna zamanında sanatla ilgilenen dervişler vardı. Musıkîşinaslar olgun eserlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Sanat alanında üstün eserlerin ortaya çıkması Hz. Pir sayesinde olmuştur.”dedi. Hz. Mevlâna’nın sanatçılara iltifatlarda bulunduğu üzerinde duran Taş, marifetin iltifata tabi olduğunu, günümüzde sanatçılara karşı ilgisizliğin olduğunu söyledi.
Program sonunda Doç. Dr. MutluhanTaş’a Postnişin Fahri Özçakıl ve Fotoğraf  Sanatçısı Reha Bilir tarafından günün hâtırasına hediye takdim edildikten sonra  toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.