1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. İkindi Sohbetlerinde Mübârizeddin Armağanşah” Konuşuldu
İkindi Sohbetlerinde Mübârizeddin Armağanşah” Konuşuldu

İkindi Sohbetlerinde Mübârizeddin Armağanşah” Konuşuldu

Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Ortaçağ Tarihi ABD  Dr. Öğr. Üyesi  Mustafa Akkuş tarafından “Türkiye Selçukluları Devlet Adamları Mübârizeddin Armağanşah” konulu bir konferans verildi.

A+A-

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Selçuk Üniversitesi Selçuklu Araştırmaları Merkezinin ortaklaşa düzenlediği Yaşayan Konya Hafızası İkindi Sohbetlerinde bu hafta Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Ortaçağ Tarihi ABD  Dr. Öğr. Üyesi  Mustafa Akkuş tarafından “Türkiye Selçukluları Devlet Adamları Mübârizeddin Armağanşah” konulu bir konferans verildi.
Mübârizeddin Ertokuş’un azatlısı olan Armağanşah hakkında bilgileri İbn Bibi’de rastladığımızı belirten Akkuş: “Asıl adı Sadeddin el Hac Armağanşah b. Abdullah’tır. Selçuklu Sultanları 1.Gıyaseddin Keyhüsrev,1.İzzeddin Keykavus, 1.Alaeddin Keykubad zamanlarında Antalya ve havalisinin fetihlerini yapan Emir Ertokuş’un gulamı ve komutanı olarak 1207 yılından itibaren fetihlere katılmıştır. Antalya’da yaptırdığı medresenin kitabesinde ismi geçmektedir.” dedi.
Akkuş, Emir Ertokuş’un donanma kabiliyeti üzerinde durup aynı özelliklere Armağanşah’ın da sahip olduğunu söyledikten sonra “Donanmasına güvenen Ertokuş, Kıbrıs’ın fethi ile çalışmalar yapmıştır. Silifke - Manavgat arasında 40 kalenin fethi, donanmanın gücü sayesinde olmuştur. Erzincan, Mengüceklerden alındıktan sonra Alaeddin Keykubad tarafından oğlu 2.Gıyaseddin Keyhüsrev’in yanına Ertokuş’un atabeg olarak atanmasından sonra 22 yıllık valilik (subaşılık ) görevine Mübârizeddin Armağanşah getirildi. "2.Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında sarayda nâzır olarak görev yapan Mübârizeddin Armağanşah sultanın gelirlerini tahsil ederek sarayın harcamalarını düzenlediğini ifade eden Akkuş, sarayda Babaîler İsyanına kadar görev yaptığını söyledi. Konferansa ilgi yoğundu HATİCE KARAKUŞ


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.