1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. İkindi  Sohbetlerinde “Şeyhzâde Ahmet Ziya Efendi” konuşuldu.
İkindi  Sohbetlerinde “Şeyhzâde Ahmet Ziya Efendi” konuşuldu.

İkindi  Sohbetlerinde “Şeyhzâde Ahmet Ziya Efendi” konuşuldu.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Selçuk Üniversitesi Selçuklu Araştırmaları Merkezinin ortaklaşa düzenlediği Yaşayan Konya Hafızası İkindi Sohbetlerinde bu hafta “Şeyhzâde AhmetZiya Efendi” konulu bir konferans verildi.

A+A-

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Selçuk Üniversitesi Selçuklu Araştırmaları Merkezinin ortaklaşa düzenlediği Yaşayan Konya Hafızası İkindi Sohbetlerinde bu hafta Necmettin  Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Öğretim Üyesi Dr. İsmail Bilgili tarafından “Şeyhzâde AhmetZiya Efendi” konulu bir konferans verildi.
AHMET ZİYA EFENDİ’NİN AİLESİ
Eğitimini Konya ve İstanbul’da tamamlayan Ziya Efendi’nin hayatını eğitime ve toplum ıslahına adadığını, 1920’de zorunlu olarak gittiği Hicaz’da 1923’te 49 yaşında iken Mekke’de vefat ettiği üzerinde duran Bilgili “Babası Muhammed Bahaddin ilk eğitimini babasından aldıktan sonra1862 yılında ailesiyle birlikte Bozkır’dan Konya’ya hicret etmiştir. Merkez Bankası’nın bulunduğu yerde, Vali Ebubekir Sami Paşa tarafından 1845 yılında yaptırılan Bekir Sami Paşa (Paşa Dairesi) Medresesine, Himmet Efendi’den sonra müderris olmuştur. Bâ‘isü’l-Mağfire fî Beyâniakvâli’l-Vahde ve “İkâzü’n-na‘imîn ve Tenbîhu’l-Gâfilîn” adlı eseri vardır.” dedi.
Sunum eşliğinde aile hakkında bilgi veren Bilgili, Nakşibendî şeyhliği ve müderrisliği ve iki dönem Konya milletvekilliği Ağabeyi Muhammed Zeynel Abidin Efendi ile Delibaş İsyanı’yla ilişkilendirilerek yargılama olmaksızın bir gece evinden alınarak 1920 yılında Konya vilayet önünde idam edilen diğer Ağabeyi Muhammed Rıfat Efendi’yi tanıttıktan sonra Ziya Efendi’nin 40 yaşlarında Rauf Efendi’nin kızı Azime Hanım ile evlendiğini Bedriye isminde bir kızının 24 yaşında İstanbul’da vefat etmesiyle soyunun  devam etmediğini söyledi : “Konya’daki eğitim kurumlarının kapatılması üzerine 1920 yılında Medine’ye hicret eden Ziya Efendi, Medine’de kadılık yaptıktan sonra  25 Mayıs 1923’te Mekke’de vefat etmiştir. Kabri, Mekke Cennetü’l-Mualla Kabristanı’ndadır.”
BABASINDAN ALDIĞI FEYZİ ÖĞRENCİLERİNE AŞILAMIŞTIR
Bilgili; “İslam Hukuku dersleri ile birlikte Cebir, Fizik, Kimya ve Astronomi dersleri de vermiştir. Islahı Medaris müderrisliği esnasında Darü’l-Fünun’un bir şubesi olarak 1908 yılında Konya’da açılan Hukuk Mektebinde 1909 ile 1913 yılları arasında müderrislik yapmıştır. Islah-ı Medâris-i İslâmiye’nin 1915 yılında öğrencisiz bırakılması, 1917 yılında kapatılması üzerine ağabeyi Zeynel Abidin Efendi ve halktan bir gurubun desteği ile Dâru’l-İrfan Şirketi’nin kuruluşunda bulunmuştur. Konya’da kurulan ilköğretim seviyesinde beş yıl süreli ilk erkek özel okul hüviyetindeki okul 1927 yılında kapatılmıştır.” dedi.
Bilgili, İslam hukuku sahasında verdiği dersler ve yayınladığı eserleri ile tanınan Şeyhzâde Ahmet Ziya Efendi’yi gelecek kuşaklara tanıtmanın boynumuzun borcu olduğunu belirterek konuşmasını tamamladı. ŞEYMA BIYIKLI


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.