1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İKTİDAR KAVGASI
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İKTİDAR KAVGASI

A+A-

Hiç düşündünüz mü?

İnsanlık  dünyanın kuruluşu ile kendisini kavganın içinde bulmuştur.

Cennet’te Hz. Adem ile- Hz. Havva  ile  Şeyten “benlik, iktidar kavgasına tutuşmuştur” Ben daha üstünüm diye  kavga etmiştir.

Habil ve Kabil kavgası da bir kıskançlık kavgası sonucu olmuştur.

Yani iktidar kavgası insanlığın tarihi ile vardır.

İnsanlar; güç, kuvvet, servet, yetki, ayrıcalıklı olmak için acımasız olmuşlar, bir birleriyle kavga etmişlerdir. Bu kavga günümüzde de devam etmektedir.Bunun içinde kullandığı yöntemler değişken olmuştur.

Kimileri din’i,

Kimileri yoksulları,

Kimileri ideolojileri,

Kimileri eşitliği,

Kimileri özgürlüğü,

Kimileri adaleti,

Kimileri masumiyeti,

Kimileri mağduriyeti,

Kimileri hitabeti, yalanı, ikiyüzlülüğü kullanırken,Kimileri de; şiddeti, despotluğu, zorbalığı esas alarak iktidar mücadelesi vermiştir.

Kimileri başarmış, kimileri de başaramamıştır.İnsanlar günlük yaşamlarında birbirlerine sık sık bazı tanımlamalar getirir.Karşıdakinin kişilik ve davranışı tanımlamada ölçüttür. Bunun yanında övmek ya da eleştirmek için de kişilik ve davranış tanımlaması yapılır.

En çok kim ya da kimler uyuyor?

Her kelime tanımına uyan tip, karşıt kesimle mücadele içinde midir?

Adi, Ahlaklı, Ahlaksız, Ahmak, Ajan, Akıllı, Akılsız, Alçak, Aldatan, Amerikancı, Arapçı, Asalak, Aşağılık, Avrupacı, Aymaz

Becerikli, Beceriksiz, Beyinsiz, Bilderbergci, Bozguncu, Bozuk düşünceli, Bölücü, Bidon kafalı

Candaş, Cani, Cemaatçi, Cesur, CFR Üyesi, Cinsi sapık, Çapulcu, Çarpık, Çeteci, Çinci, Çukur, Çürümüş

Dansöz, Deccal, Deli, Dengeli, Dengesiz, Dinci, Din Düşmanı, Din sömürücüsü, Dinsiz, Dolandırıcı, Dönek, Dönme, Dürüst,Eğitimli, Eğitimsiz, Emperyalist, Ergenekoncu, Epilepsi,Fasık, Faşist, Feraset sahibi, Fırıldak, Fitneci…

Gerici, Gırtlağına kadar batmış tip.Haddini bilmez, Hain, Hırsız, Hizipçi, Hokkabaz…

Irkçı, İblisin çocuğu, İftiracı, İğrenç, İkiyüzlü, İstismarcı, , İşbirlikçi

Kafatasçı, Kalleş, Kanunsuz, Katil, Kaypak, Kepaze, Kıskanç, Kimliksiz, Kirli dolaplar çeviren kafa, Kirli tertipçi, Komik, Korkak, Köle tüccarı, Kör, Kumarbaz, Küfürbaz, Küreselci ,Lanetli, Lekeli, Levanten, Lions ,Mafya, Mason, Mezhep kışkırtıcısı, Millet düşmanı, Münafık ,Namussuz, NATO’cu, Numunelik, ABD ci, BM ci, Putinci…

Ölçülü, Ölçüsüz, Onursuz, Orospu ,Palavracı, Paranoyak, Patavatsız, Pespaye, Pişkin, Provakatör

Rezil, Riyakar, Rotaryen, Rusçu, Rüşvetçi ,Sahtekar, Sakat, Salak, Sefil, Suçlu, Suratsız, Şaşı, Şerefsiz, Şikeci, Şizofren,Tapınak şövalyesi, Tarikatçı, Taşeron, Tecavüzcü, Terbiyesiz, Terörist, Teşhirci, Tiksinti veren,

Utanmaz, Üçkâğıtçı, Ümmetçi,Vatan haini, Vicdansız ,Yalaka, Yalancı, Yalan makinesi, Yamuk, Yandaş, Yeteneksiz, Yiyici, Yüreksiz ,Zalim, Zeki, Zihinleri travmatik…

Daha  başkalarını da sıralamak mümkün. Ancak bu kadarı yeter görmekteyim.

 Evet; kafanızda kimin kim olduğu netleştiyse; o zaman bir yere not edin. Her an o kişi hakkında düşünceleriniz, değişim ve dönüşümlerle sizi yanıltabilir.

Doğru ve gerçekçi kanaatinizin oluşması halinde; Vay be demez, nasıl oldu diye hayıflanmaz, tüh be nasıl da yanıldım diye üzülmezsiniz. Yapılması gerekene odaklanır, neticeye yönelirsiniz.

Kim kimdir bilmek tanımak anlamak ve anlatmak gerekir. Tanıyın, bilin ona göre davranın olmaz mı? Hayal kırıklığı yaşamazsınız. İnsanlara da hayal kırıklığı yaşatmazsınız.

Şunu da belirteyim. Adam gibi adam olmayana güvenme. Hayal kırıklığı yaşarsınız.Ben bu konuda çok yanıldım ve hayal kırıklığı yaşadım.

Bu yazı toplam 348 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.