Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

İktidar-Muhalefet

A+A-

Bir memleket demokrasi ile idare ediliyorsa şüphesiz o devlette çeşitli partiler de olacaktır. Çeşitli partilerin olması demek o memlekette farklı düşünenlerin varlığı demektir. Yani iktidarda bulunan bir partinin memleketin idaresinde takip ettiği bir yol vardır, fakat bu yolu beğenmeyenler de vardır. Onlara göre memleketin daha iyiye gitmesi için kendi düşündükleri şekilde idare edilmelidir. Dolayısıyla memleketin daha iyiye gidebilmesi iktidarda bulunan parti inmesi ve kendi partileri iktidara gelmelidir.
Bunun da yolu bellidir: İktidara gelmek isteyen parti ilk seçimde kendi partisini iktidara taşıyacak, partisini diğer partilerden ayıran özelliklerini seçmenlere anlatıp onları ikna etmeli ve dolayısıyla onlardan aldığı oylarla iktidar olmalıdır. Bunun yolu bu olduğu gibi, başka yolu da yoktur.
Konuya bir de iktidar partisi açısından baktığımızda şunu görebiliriz: Memleketin daha ileri gidebilmesi için gerekli işleri yapmış ve yapmaya devam ediyordur. Daha doğrusu yaptığı ve yapmayı plânladığı işlerin hepsinin hedefi idare etmekte olduğu memleketin daha iyiye gitmesi, daha güzel geleceklere yönelmesi ve yükselmesi için en uygun olanıdır. Bunlardan başka uygulanacak şeyler hedefe ulaştırmaz.
Konuya seçmen olarak baktığımızda bu sözlerin doğru yönlerinin bulunduğu kadar, eksik ve yanlış yönlerinin de bulunduğunu söyleyebiliriz. Çünkü iktidar partisi iyi ve güzel şeyler yaptığı halde uygun olmayan şeyler de yapabilir. Nitekim böyle bir tespit bütün iktidardaki partiler için mümkündür. Ancak bu eksiklik veya yanlışları usulünce gösterecek muhalefet partileri yoktur. Yani muhalefet eden partiler asla böyle bir yolu benimseyip uygulamamak-tadırlar. Onlara göre her şey yanlıştır ve eğer iktidara gelirlerse kendileri sil baştan her şeyi sıfırdan başlayarak yeniden yapacaklardır.
Eğer iktidara gelirlerse de bu durumda ancak roller değişmiş olur. Yani iktidar muhalefetin, muhalefet de iktidarın yerine oturmuş olur. Durum fiilen böyle olduğu gibi, söylem olarak ve takınılan tavır olarak da böyle olabilir. İktidar Partisi muhalefete geçince yapılanların tümden yanlış olduğunu, muhalefet partisi de yaptıklarının tamamen doğru olduğunu söyleyecek ve uygulamaya devam edecektir. Bundan hiç şüphemiz bulunmamaktadır. Hatta çoğu zaman beğenmeyip tenkit ettiği önceki iktidar, şimdiki muhalefet partisinin iktidarda iken uyguladıklarının kaçınılmaz olarak çoğunu aynı şekilde uygulamakta olsa bile söylemi değişmeyecektir. Yani muhalefette iken yanlış gördüğü ve tenkit ettiği önceki uygulamaları bu sefer savunur duruma geçecektir.
Bu durumda şunu söyleyebiliriz: Muhalefette bulunan partiler iktidarda olan partinin yaptıklarının tamamının yanlış olduğunu değil, sadece gerçekten yanlış ve hatalı olanlarını söylemeli. İktidar partisi de bu yanlış gösterilip kendileri de gördüklerinde o hatayı düzeltme yoluna gitmelidir. Gerçek demokrasilerde gerçek iktidar ve muhalefet parti münasebetleri bu noktaya geldiğinde kazanacak olanlar: Başta millet olmak üzere iktidar ve muhalefet partileri olacaktır.
Bugün memleketimizin on beş yıllık iktidar partisi olan bir partinin memleketimize kazandırdığı güzellikler herkesçe malum olmasına rağmen muhalefet partilerinin tümünün her şeyi çirkin göstermesi gayretleri ise demokrasiden ve onun olmazsa olmaz unsurları olan partilerden beklenen bir davranış değildir. ,

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.